"Smrdí vám řepka, jemu voní." Soud se zastal spolku, který inzeroval proti Babišovi

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 8. 2020 14:55
Nejvyšší správní soud se zastal Spolku pro zachování demokracie v ČR, který v roce 2017 zadával inzerci kritizující Andreje Babiše a podnikání Agrofertu. Podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí šlo o kampaň proti Babišovi, a proto se měl spolek předem zaregistrovat. Takový výklad ale soud odmítl - kandidátka ANO totiž v té době ještě nebyla odevzdaná a Babiš lídrem nebyl.
Andrej Babiš před pražským sídlem společnosti Agrofert v roce 2013, v roce 2017 své firmy převedl do svěřenských fondů.
Andrej Babiš před pražským sídlem společnosti Agrofert v roce 2013, v roce 2017 své firmy převedl do svěřenských fondů. | Foto: ČTK

Inzerce se od května do poloviny června 2017 objevovala v tištěných médiích, na internetu, plakátovacích plochách i v rádiích. Pod heslem "Vidíte žlutě" poukazovala na pěstování řepky. "Smrdí vám řepka, jemu voní," zaznívalo například v rádiích. Babiš dříve vlastnil Agrofert přímo, od roku 2017 je holding ve svěřenském fondu.

Podle úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí bylo už v době spuštění kampaně jasné, že Babiš bude kandidovat za ANO, šlo tedy o volební kampaň vedenou v jeho neprospěch. Za nedodržení povinnosti registrace vyměřil úřad pokutu 26 000 korun. Rozhodnutí potvrdil také Krajský soud v Brně.

Nejvyšší správní soud (NSS) ale vyhověl kasační stížnosti spolku a poukázal na to, že kandidátka hnutí ANO tehdy ještě nebyla oficiálně odevzdaná. Babiš tak formálně nebyl kandidátem a spolek neměl povinnost se registrovat pro vedení kampaně v jeho neprospěch. Úřad podle soudu vyžadoval registrační povinnost předčasně.

Nic na tom nemění ani skutečnost, že Babiš byl předpokládaným lídrem ANO ve Středočeském kraji. "Tento předpoklad se sice následně naplnil, to však nemění nic na tom, že se naplnit nemusel," stojí v rozhodnutí NSS. Případem se musí znovu zabývat Krajský soud v Brně.

"Shrnuto: zatímco pro strany a kandidáty začíná kampaň už vyhlášením voleb, třetím osobám vzniká povinnost registrovat se až poté, co jsou podány kandidátní listiny a je definitivně známo, jaké strany a jací kandidáti do voleb jdou," reagoval na rozhodnutí člen úřadu Jan Outlý na Twitteru.

NSS ve středu také rozhodl, že pokud politická strana nedostává příspěvky ze státního rozpočtu ani nepřijímá dary či bezúplatná plnění, nemá povinnost zřídit si zvláštní transparentní účet a oznamovat jeho adresu úřadu. Strana státu přímé demokracie - Strana práce původně za nenahlášení účtu dostala pokutu 5500 korun.

Video: Jsem první, kdo dostal Babiše k soudu, říká Filipová

Jeho lež poškodila nejen mě, ale spoustu dalších demonstrantů, říká Jana Filipová, které soud nepravomocně přiznal nárok na omluvu od premiéra. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy