Šlendrián zachránil vnitru 70 milionů. Úředníci nedali smlouvu do registru, nikdy proto neplatila

Marek Pokorný Marek Pokorný
2. 2. 2017 16:03
Ministerstvo vnitra se ubránilo hrozbě, že bude muset platit více než sedmdesát milionů korun za bezdůvodné zrušení smlouvy o pronájmu čtyř lázeňských domů v Karlových Varech, Mariánských a Františkových Lázních a Luhačovicích firmě Temparano. Ta za porušení kontraktu resort zažalovala a Obvodní soud pro Prahu 10 jí dal za pravdu. Tento verdikt ale nyní zrušil Městský soud v Praze. Úředníci resortu uvedenou smlouvu, v níž bylo ustanovení o zmíněné pokutě, totiž nedali do obchodního rejstříku. A ta tak podle obchodního zákoníku nenabyla účinnosti, stejně jako ustanovení o penále. Případ přesto nekončí – firma prý bude chtít, aby jí resort vrátil vše, co do objektů investovala.
Hotel Luna ve Františkových Lázních. Jeden ze čtyř lázeňských domů, patřících ministerstvu vnitra.
Hotel Luna ve Františkových Lázních. Jeden ze čtyř lázeňských domů, patřících ministerstvu vnitra. | Foto: archiv ZSMV

Praha – Na dvacet let si pronajala slovenská firma Temparano čtveřici lázeňských domů patřících ministerstvu vnitra. Za pronájem mu platila ročně zhruba 23 milionů korun. Jenže po necelých pěti letech, koncem roku 2013, jí resort smlouvu nečekaně vypověděl.

Firma se obrátila na soud a ten jí loni v srpnu dal za pravdu. Výpověď prý byla neoprávněná a Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra, které se o majetek resortu stará, tak mělo podle uzavřené smlouvy zaplatit odškodné ve výši tří ročních nájmů. I včetně úroků přes 70 milionů korun. Pod výpovědí byl podepsaný tehdejší ředitel Roman Fidler, který kvůli tomu teď sám stojí před soudem.

Jenže vnitro – alespoň prozatím – nic platit nemusí: Městský soud v Praze původní verdikt ve středu zrušil. Podle soudce Čestmíra Slaného totiž uvedená smlouva o nájmu sice vstoupila v platnost, ale nikdy nenabyla účinnosti.

Lázně převzali neoprávněně

"Jednalo se o nájem podniku i se zaměstnanci a zákon stanoví, že se takováto smlouva zakládá do Sbírky listin a nabývá účinnosti až zveřejněním v obchodním věstníku," citoval soudce Čestmír Slaný tehdy platný paragraf obchodního zákoníku. To se ale podle něj nikdy nestalo. A dá se tak podle něj říci, že Temparano vlastně lázeňské domy platně nepřevzalo. A nebylo ani oprávněno je jakkoliv provozovat.

"Teprve dnem, kdy nabude smlouva účinnosti, je nájemce oprávněn podnik provozovat a řídit," poukázal Slaný, který sice formálně vrátil případ prvoinstančnímu soudu k novému rozhodnutí, ale ten bude jeho názorem vázán.

Advokát zařízení služeb Lukáš Wimětal nechtěl verdikt komentovat. "Počkáme si, až přijde písemný rozsudek," uvedl. Právní zástupce slovenské společnosti Jan Špaček byl otevřenější. "Pokud uzavřete smlouvu a všichni podle toho postupují, tak je překvapivé hodnocení, že vlastně nic neplatí," uvedl s tím, že jeho firma nejspíš podá dovolání.

A současně také bude chtít, aby jí ministerstvo vydalo neoprávněné obohacení – do udržování objektů a na jejich provoz totiž Temparano dalo desítky milionů korun. "Financovali jsme chod a opravy nemovitostí. Akcionáři do toho z vlastních prostředků vložili 64 milionů korun," poukázal Špaček.

Ještě trest pro ředitele

Je otázka, jaký vliv bude mít středeční verdikt na případ již zmíněného ředitele Fidlera. Ten sám totiž čelí obžalobě a prvoinstanční soud jej loni na podzim nepravomocně poslal na tři roky podmíněně do vězení. Tím, že smlouvu neoprávněně vypověděl, se podle soudu dopustil porušení povinností při správě cizího majetku.

Fidler svůj krok hájil tím, že se naopak obával, že smlouvu vypoví samo Temparano, které již prý pohrozilo vymáháním škody za ušlý zisk ve výši až tři čtvrtě miliardy korun. "Postupoval trestuhodně zbrkle," řekl v odůvodnění verdiktu soudce Obvodního soudu pro Prahu 10 Petr Zelenka. Fidler totiž smlouvu vypověděl, aniž se s kýmkoliv poradil či si nechal udělat ekonomický rozbor. Ten by podle Zelenky ukázal, že vysoké finanční požadavky firmy jsou nesmyslné, protože byla dlouhodobě ve ztrátě. 

O Fidlerově odvolání má jednat Městský soud v Praze příští týden.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy