V novém týmu šéfa celníků by podle Babišovy náměstkyně mohl být Šlachta. To je pro mě nové, reaguje

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 1. 8. 2016 12:49
Bývalý šéf protimafiánské policie Robert Šlachta by mohl nastoupit do celní správy, řekla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. Celní správě se rozšířily kompetence při prošetřování trestných činů, a tak se podle Schillerové tato spolupráce přímo nabízí. Šlachta Aktuálně.cz řekl, že je pro něj informace nová a s nikým zatím nejednal.
Bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta.
Bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Podle náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové by mohl Robert Šlachta nastoupit do celní správy. Někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu ale zatím o ničem neví.

"S nikým jsem nejednal. Ta informace je pro mě nová," řekl Aktuálně.cz Šlachta. "Jednání zatím neproběhla, ale nemohu vyloučit, že neproběhnou," uvedla Schillerová. Podle ní se pozice v celní správě přímo nabízí.

Celní správa s nedávným přijetím tzv. celního balíčku dostala větší kompetence při prověřování trestných činů souvisejících s DPH. Dosud celníci mohli provádět šetření jen u dovozu, vývozu a tranzitu zboží.

Nový šéf celní správy Milan Poulíček v pondělí uvedl, že jeho hlavní prioritou je teď postavit nový tým a připravit správu na nové kompetence. Většina nových náměstků by podle Poulíčka měla nastoupit od října.

Poulíček rovněž uvedl, že celní správa by chtěla do konce roku 2018 také rozšířit své zákonné možnosti u prošetřování v oblasti přímých daní. Výhledově by chtěli celníci mít i možnost vyšetřovat jako policie. Celníci totiž mohou v současnosti u některých trestných činů provádět řadu úkonů při prověřování, kroky od sdělení obvinění a následné vyšetřování jsou ovšem již jen v kompetenci policie. Změna by vyžadovala novelu trestního řádu tak, aby i celníci mohli dokončovat trestní řízení. Celnici stejně jako policie při řešení trestných činů podléhají dozoru státního zástupce.

V souvislosti s rozšířením kompetencí u DPH a od začátku roku i u kontroly hazardu celníci celkově rozšíří počet lidí zhruba o 360. V současnosti jich je asi 4500. Dále jsou nová místa určena i na spolupráci při kontrole elektronické evidence tržeb. Ministerstvo financí na tyto činnosti dalo celníkům na příští rok o 200 milionů korun navíc.

 

Právě se děje

Další zprávy