Skončilo 1. kolo přijímaček. Víme, co žáci museli znát

26. 4. 2009 21:37
Podívejte se, jak vypadaly testy na prestižní pražské gymnázium
Neviditelná ruka trhu s volnými místy na středních školách sama z uchazečů nevybere.
Neviditelná ruka trhu s volnými místy na středních školách sama z uchazečů nevybere. | Foto: Jan Langer

Praha - Školákům se ulevilo, v pátek totiž skončilo první kolo přijímaček na střední školy.

O místa se ucházely zhruba 104 tisíce budoucích studentů. Přes šedesát tisíc z nich muselo zvládnout vstupní test, většinou z češtiny a matematiky.

Výsledky řada škol zveřejní už v pondělí. "Pak bude nějaká lhůta na to, aby se mohli uchazeči na test podívat a případně protestovat. Příští týden už ale všichni budou mít doma rozhodnutí o přijetí či nepřijetí," vysvětlil ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička.

Pokud se někdo na vysněnou střední školu nedostal na první pokus, má ještě příležitost v dalších kolech. Zatímco v prvním kole mohly děti poslat přihlášku na tři školy, v dalších kolech je nic neomezuje. Mohou obeslat tolik škol, kolik chtějí.

Jediné, na co pak děti rozhodně nesmějí zapomenout, je poslat vybrané škole takzvaný "zápisový lístek". Pokud tak neučiní, o místo v lavici přijdou. Nástup si přesto dítě stále může rozmyslet. Například pokud dostane rozhodnutí o přijetí ze školy, kterou by studovalo raději.

Letos se na střední školu dostanou naprosto všichni zájemci. Zatímco totiž počet středních škol roste, dětí naopak ubývá. Například letos se na 150 tisíc volných míst ve školách hlásí jen asi 104 tisíce zájemců.

Podle Ústavu pro informace ve vzdělávání se proto na 42 procentech škol rozhodli brát bez přijímaček. A 18 procent dokonce nezajímá ani vysvědčení dětí. Průzkumu se zúčastnilo zhruba dva tisíce škol.

Podívejte se, co musejí znát čtrnáctileté děti, které chtějí studovat na prestižním pražském Gymnáziu Jana Keplera.

Ukázka testu z matematiky:

Humanitní část přijímacího testu, část první:

Humanitní část přijímacího testu, část druhá:

 

Právě se děje

před 22 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy