Skončilo 1. kolo přijímaček. Víme, co žáci museli znát

26. 4. 2009 21:37
Podívejte se, jak vypadaly testy na prestižní pražské gymnázium
Neviditelná ruka trhu s volnými místy na středních školách sama z uchazečů nevybere.
Neviditelná ruka trhu s volnými místy na středních školách sama z uchazečů nevybere. | Foto: Jan Langer

Praha - Školákům se ulevilo, v pátek totiž skončilo první kolo přijímaček na střední školy.

O místa se ucházely zhruba 104 tisíce budoucích studentů. Přes šedesát tisíc z nich muselo zvládnout vstupní test, většinou z češtiny a matematiky.

Výsledky řada škol zveřejní už v pondělí. "Pak bude nějaká lhůta na to, aby se mohli uchazeči na test podívat a případně protestovat. Příští týden už ale všichni budou mít doma rozhodnutí o přijetí či nepřijetí," vysvětlil ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička.

Pokud se někdo na vysněnou střední školu nedostal na první pokus, má ještě příležitost v dalších kolech. Zatímco v prvním kole mohly děti poslat přihlášku na tři školy, v dalších kolech je nic neomezuje. Mohou obeslat tolik škol, kolik chtějí.

Jediné, na co pak děti rozhodně nesmějí zapomenout, je poslat vybrané škole takzvaný "zápisový lístek". Pokud tak neučiní, o místo v lavici přijdou. Nástup si přesto dítě stále může rozmyslet. Například pokud dostane rozhodnutí o přijetí ze školy, kterou by studovalo raději.

Letos se na střední školu dostanou naprosto všichni zájemci. Zatímco totiž počet středních škol roste, dětí naopak ubývá. Například letos se na 150 tisíc volných míst ve školách hlásí jen asi 104 tisíce zájemců.

Podle Ústavu pro informace ve vzdělávání se proto na 42 procentech škol rozhodli brát bez přijímaček. A 18 procent dokonce nezajímá ani vysvědčení dětí. Průzkumu se zúčastnilo zhruba dva tisíce škol.

Podívejte se, co musejí znát čtrnáctileté děti, které chtějí studovat na prestižním pražském Gymnáziu Jana Keplera.

Ukázka testu z matematiky:

Humanitní část přijímacího testu, část první:

Humanitní část přijímacího testu, část druhá:

 

Právě se děje

před 40 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy