Co s Langem? Skandál s nahrávkou může oddálit konec šéfa BIS

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
9. 10. 2014 20:00
ANALÝZA: Ač to tak na první pohled nevypadá, současný skandál kolem tajné služby může řediteli Jiřímu Langovi ještě prodloužit už tak rekordně dlouhý jedenáctiletý pobyt v křesle šéfa.
Foto: ČTK

Praha - Kauza uniklého záznamu z porady ekonomického odboru hýbe tajnou službou. Odchod jejího ředitele Jiřího Langa to však může paradoxně oddálit.

Málokdo by si totiž troufl nejdéle sloužícího šéfa kontrarozvědky v Evropě vyměnit ve chvíli, kdy média informují o skandálním vyšetřování odposlechů Romana Janouška (o kterých i před sněmovní komisí Lang prohlašoval, že rozhodně nepochází z BIS), podivném úniku záznamu z porady ekonomického odboru a jeho ještě podivnějším vyšetřování.

"Logicky v tuto chvíli není možné Jiřího Langa odvolat, protože by tím vláda dala jasný signál, že by podřízeným možná stačilo vynést záznam z nějaké porady a jejich šéf by musel odejít," řekl pro Aktuálně.cz zdroj obeznámený s fungováním českých bezpečnostních složek.

Kam s ním

Důležitou otázkou navíc zůstává, kam Langa přesunout. Na odchod do důchodu totiž ve svých sedmapadesáti letech ještě údajně vůbec nepomýšlí.

Odpověď na klíčovou otázku "Kam s Langem?" je ale složitá. Poslat ho do zahraničí nelze, Lang totiž neumí pořádně žádný cizí jazyk. A ani vzdělání zeměměřiče nepředurčuje Langa na vysoké odborné posty.

Dodělaný bakalářský titul z brněnských práv v 90. letech by nestačil ani na jeho současný post. Řešení ale nabídl v květnu 2007 tehdejší prezident Václav Klaus, když Langa jmenoval brigádním generálem.

Lidé z bezpečnostních složek navíc Langa nechtějí ani nikde ve své blízkosti. Šéf tajné služby v červnu načal dvanáctý rok na pozici ředitele, leccos ví a má velkou moc. Pokud by se přesunul do jiné instituce působící v bezpečnostní oblasti, hrozí, že by si udržel svůj vliv na dění uvnitř BIS.

V současné době se tak hovoří zejména o jeho přesunu na manažerské místo do polostátní energetické firmy ČEZ.

Kdo za něj

Říci, kdo Langa nahradí, je podobně složité. Jeden čas se spekulovalo o Janu Berounovi, bývalém styčném důstojníku rozvědky ve Washingtonu. S ním už ale počítá ministr obrany Martin Stropnický na post ředitele Vojenského zpravodajství.

Beroun bude do funkce navržen zřejmě na nejbližší schůzi vlády po volbách. V listopadu totiž začne soud kvůli zneužití rozvědky s Janou Nečasovou a bývalými řediteli Vojenského zpravodajství, což by podle zdrojů z bezpečnostních kruhů neměla armádní rozvědka absolvovat bez nového vedení.

Znovu se objevila i několikrát opakovaná možnost výměny Langa s Dušanem Navrátilem, ředitelem Národního bezpečnostního úřadu. Proti však hraje nejen Navrátilova minulost v ODS, ale i výše zmíněný strach z Langova vlivu.

Už nějaký čas proto v kuloárech běhají zvěsti o možné volbě Daniela Rouse jako nového ředitele. Rous, který má v ČEZ na starosti bezpečnost, by Langovi mohl přepustit své místo.

“Pravděpodobně by pak muselo dojít k přesunu té pozice do nejvyššího vedení, protože Lang by určitě neměl zájem o post ve středním managementu,” míní zdroj Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy