Severočeši.cz napadli u soudu ústecké krajské volby, chtějí je opakovat

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 10. 2016 14:55
Opakování krajských voleb v Ústeckém kraji požadují zástupci hnutí Severočeši.cz. Opakování požadují kvůli odvolání svých kandidátů krátce před volbami. Soud má na rozhodnutí 20 dnů. Severočeši se snažili rozhodnutí o odvolání svých kandidátů zvrátit ještě před volbami. Krajský soud ale jejich žalobu na krajský úřad zamítl. V krajských volbách v roce 2012 získali Severočeši v pětapadesátičlenném zastupitelstvu devět mandátů a byli třetí nejsilnější stranou.
Poslanecká kancelář Bronislava Schwarze.
Poslanecká kancelář Bronislava Schwarze. | Foto: Radek Nohl

Ústí nad Labem - Zástupci hnutí Severočeši.cz napadli krajské volby v Ústeckém kraji. Ve třech stížnostech, které předali krajskému soudu, žádají kvůli odvolání svých kandidátů krátce před volbami jejich opakování. Stížnosti podal  poslanec Bronislav Schwarz a také lídr kandidátky, lékař Saša Štembera. Ještě před tím podal samostatnou stížnost místopředseda hnutí Jiří Zelenka. Soud má na rozhodnutí 20 dnů.

Celou kandidátku Severočechů dala osm dní před krajskými volbami odvolat místopředsedkyně hnutí Hana Jeníčková. Schwarzovo a Zelenkovo křídlo hnutí to označuje za mstu. "Domáháme se toho, aby krajský soud zrušil volby a aby nařídil opakování voleb nebo opakování hlasování tak, aby se Severočeši mohli zúčastnit voleb a aby se těch 55 lidí mohlo ucházet o hlasy občanů v našem kraji," řekl Schwarz.

Stížnosti opírají mimo jiné o to, že Jeníčková neměla podle Schwarze právo kandidáty odvolat. "Porušila zákon, protože není statutárním orgánem. Statutárním orgánem je předsednictvo a v době, kdy jsme měli stanovy předsednictvo nezasedalo, nepověřilo ji a ona sama sebe nazvala zmocněncem, sama odvolala kandidáty. Porušila několikrát zákon," doplnil Schwarz.

Mluvčí soudu Marcela Trejbalová potvrdila, že už dříve podal vlastní stížnost Zelenka. Soud má na rozhodnutí 20 dnů ode dne podání stížnosti. "Volby jsme napadli jako jednotliví lidé, protože si myslíme, že na to právo máme. Byli jsme na kandidátce, jsme občané. A nechtěli jsme to dělat na Severočechy," dodal Schwarz.

Na místopředsedkyni Jeníčkovou podali Severočeši také trestní oznámení, stejně jako na úřednici krajského úřadu, která odvolání kandidátů přijala. Hnutí tvrdí, že podá žalobu i na ministerstvo vnitra. Podle Schwarze je to kvůli tomu, že v rejstříku politických stran a hnutí, které ministerstvo vede, jsou chyby.

Odvolání svých kandidátů se snažili zvrátit ještě před volbami

Severočeši se snažili rozhodnutí o odvolání svých kandidátů zvrátit ještě před volbami. Krajský soud ale jejich žalobu na krajský úřad zamítl. Podle Schwarze hnutí počká na písemné vyhotovení rozhodnutí a podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Situace uvnitř hnutí je nepřehledná. Severočeši se v roce 2013 rozdělili na dva tábory, jeden blízký Jeníčkové a bývalému předsedovi Františku Rybovi a druhý zastoupený Schwarzem a podnikatelem Jiřím Zelenkou. Zelenkovi lidé uspořádali v únoru 2014 valnou hromadu, na které odvolali z vedení přívržence rivalů. Soud letos pravomocně rozhodl, že valná hromada proběhla v rozporu se stanovami a zákonem a označil ji, stejně jako všechny navazující kroky, za neplatnou. Mostecký soud pak rozsudek formálně doplnil i o bod, že neplatné bylo i zvolení Zelenky prvním místopředsedou.

V krajských volbách v roce 2012 získali Severočeši v pětapadesátičlenném zastupitelstvu devět mandátů a byli třetí nejsilnější stranou. Po odchodu jednoho člena zůstal osmičlenný klub.

 

Právě se děje

Další zprávy