Sesuv, který zavalil D8, hrozí, že se znovu pohne

Petr Holub
6. 11. 2013 5:30
Deník Aktuálně.cz získal novou zprávu geologů, bude se jí zaobírat Rusnokův tým.
Stavba D8: Příroda si vzala část toho, co jí patří.
Stavba D8: Příroda si vzala část toho, co jí patří. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česká geologická služba zjistila další rizika na novostavbě dálnice D8 přes České středohoří, kterou už letos zkraje června zavalil sesuv půdy.

Geologové už dříve v několika studiích upozornili, že nově budovaná dálnice nebude v tomto místě nikdy zcela bezpečná, a když nyní zpracovávali informaci pro ministry Rusnokovy vlády, zjistili, že bez rychlého zásahu se může sesuv znovu dát do pohybu a zasáhnout ještě širší území.

Zprávu o nových zjištěních má Aktuálně.cz k dispozici.

Ministři v demisi by dnes nad nimi měli schválit návrh, aby okamžitě začaly práce na projektu, podle kterého by se měl svah zasažený červnovým sesuvem zpevnit.

Aktivuje se také starší sesuv

Sesuv v Českém středohoří strhl v noci na 7. června část nově vybudované dálnice D8. Průzkum geologické služby teď zjistil, že bez rychlého zásahu se může sesuv znovu aktivovat a zasáhnout širší území.

Hlavní potíž je v tom, že v oblasti dochází k sesuvům častěji. "Akumulace sesutých horninových hmot hlavního sesuvu spolu s vodou působí svou vahou aktivně v oblasti starého sesuvu, který se začíná postupně aktivovat," popisují experti geologické služby v čele s Petrem Kyclem.

Červnový sesuv se podle zprávy uklidnil pouze dočasně. "Vzhledem k pokračující degradaci fyzikálně-mechanických vlastností hornin a dosud neobjasněnému oběhu vody v sesuvu, který negativně ovlivňuje jeho stabilitu, lze tento sesuv považovat za vysoce rizikový," stojí v dokumentu. Havarijní situace vyžaduje pokud možno v nejbližším termínu sanační práce, experti mimo jiné výslovně upozorňují, že se s vlhkým podzimním počasím zvyšuje ohrožení občanů obce Litochovice nad Labem.

Zpráva geologů tvrdí, že sanace musí určitě proběhnout v zasaženém dvousetmetrovém úseku dálnice. Další průzkum by měl proběhnout na celém tříkilometrovém úseku, který vede přes sesuvné území poblíž Prackovic. Tím se zjistí, jestli je třeba zpevňovat svah také na území, kterého se červnový sesuv nedotkl.

Projekt za 40 milionů

Ministr dopravy Zdeněk Žák kolegům navrhuje, aby byla urychleně vybrána firma, která připraví projekt na sanaci červnového sesuvu. Proto doporučuje použít tzv. "jednací řízení bez uveřejnění", kterého se můžou zúčastnit pouze firmy, které k tomu Ředitelství silnic a dálnic vyzve.

Podle Žáka by se měla zúčastnit brněnská firma GEOtest, ostravská společnost Unigeo a pražský Aquatest. Za zakázku chce zaplatit 40 milionů korun.

Projekt mimo jiné určí, na kolik přijde oprava dálnice a zpevnění sesuvného území. Teprve potom bude možné pověřit stavební firmu, aby následky červnové havárie odstranila.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy