Pořád moc peněz. Seškrtání oslav narození Karla IV. nestačilo, čeká se na schválení rozpočtu

Markéta Hronová Markéta Hronová
Aktualizováno 2. 11. 2015 20:58
Do zahájení oslav 700. výročí oslav narození Karla IV. zbývá už jen pár měsíců, stále však není jasné, jak moc velkolepé budou. Původně navrhovaný rozpočet akcí vyšel na čtvrt miliardy, tu muselo ministerstvo kultury dvakrát seškrtat. Na pondělním jednání vlády neprošla ani poslední verze snížená na 90 milionů korun. "Pan premiér navrhl odložení projednávání do doby, než bude schválený státní rozpočet," řekl Aktuálně.cz ministr kultury Daniel Herman.
Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Mezinárodní výstava Karel IV. 1316-1378 v Národní galerii příští rok na počest 700. výročí narození Karla IV. určitě bude. Vláda ji schválila už v minulosti. Kolika z dalších naplánovaných mezinárodních setkání, koncertů, konferencí, výstav nebo výročních publikací se nakonec veřejnost dočká, zatím jasné není.

Vláda v pondělí opět odložila projednávání rozpočtu naplánovaných akcí až do doby, kdy bude schválený státní rozpočet. "Je to logický krok. Výroční oslavy narození Karla IV. určitě projdou. V jakém rozsahu, ale nejsem schopen říci. Rozpočet se může ještě snižovat," řekl k tomu ministr kultury Daniel Herman.

Původně měly oslavy 700. výročí narození Karla IV. stát čtvrt miliardy korun. Seznam akcí nejdříve ministerstvo kultury seškrtalo na 192 milionů. I tak vláda vysoký rozpočet oslav odmítla. Pověřila ministerstvo kultury, aby rozpočet upravilo tak, aby nepřesahoval 90 milionů korun. Ani to ale nestačilo.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky si některé položky na seznamu veřejnou podporu nezasloužily. Vláda na minulém jednání rozhodla, že bude řešit pouze věci, které se týkají ministerstev. Kritizovaný byl například raut Poslanecké sněmovny za milion korun. Ten ze seznamu nakonec vypadl.

Herman se škrtům nebránil. "Raut Poslanecké sněmovny, to je zrovna věc, která se vlády netýká. Jestli se raut nakonec uskuteční, nebo ne, záleží na Poslanecké sněmovně," řekl k tomu dříve Herman.

V plánu oslav výročí narození Karla IV. je několik událostí s mezinárodní účastí, hlavním dnem oslav má být sobota 14. května, den narození Karla IV. Dopoledne bude slavnostní bohoslužba v katedrále sv. Víta, posléze recepce ve Španělském sále Pražského hradu. Kromě toho návrh počítá s uspořádáním několika konferencí, výstav, vydání několika publikací, speciálních prohlídek památek a podobně.  

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy