Pořád moc peněz. Seškrtání oslav narození Karla IV. nestačilo, čeká se na schválení rozpočtu

Markéta Hronová Markéta Hronová
Aktualizováno 2. 11. 2015 20:58
Do zahájení oslav 700. výročí oslav narození Karla IV. zbývá už jen pár měsíců, stále však není jasné, jak moc velkolepé budou. Původně navrhovaný rozpočet akcí vyšel na čtvrt miliardy, tu muselo ministerstvo kultury dvakrát seškrtat. Na pondělním jednání vlády neprošla ani poslední verze snížená na 90 milionů korun. "Pan premiér navrhl odložení projednávání do doby, než bude schválený státní rozpočet," řekl Aktuálně.cz ministr kultury Daniel Herman.
Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Mezinárodní výstava Karel IV. 1316-1378 v Národní galerii příští rok na počest 700. výročí narození Karla IV. určitě bude. Vláda ji schválila už v minulosti. Kolika z dalších naplánovaných mezinárodních setkání, koncertů, konferencí, výstav nebo výročních publikací se nakonec veřejnost dočká, zatím jasné není.

Vláda v pondělí opět odložila projednávání rozpočtu naplánovaných akcí až do doby, kdy bude schválený státní rozpočet. "Je to logický krok. Výroční oslavy narození Karla IV. určitě projdou. V jakém rozsahu, ale nejsem schopen říci. Rozpočet se může ještě snižovat," řekl k tomu ministr kultury Daniel Herman.

Původně měly oslavy 700. výročí narození Karla IV. stát čtvrt miliardy korun. Seznam akcí nejdříve ministerstvo kultury seškrtalo na 192 milionů. I tak vláda vysoký rozpočet oslav odmítla. Pověřila ministerstvo kultury, aby rozpočet upravilo tak, aby nepřesahoval 90 milionů korun. Ani to ale nestačilo.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky si některé položky na seznamu veřejnou podporu nezasloužily. Vláda na minulém jednání rozhodla, že bude řešit pouze věci, které se týkají ministerstev. Kritizovaný byl například raut Poslanecké sněmovny za milion korun. Ten ze seznamu nakonec vypadl.

Herman se škrtům nebránil. "Raut Poslanecké sněmovny, to je zrovna věc, která se vlády netýká. Jestli se raut nakonec uskuteční, nebo ne, záleží na Poslanecké sněmovně," řekl k tomu dříve Herman.

V plánu oslav výročí narození Karla IV. je několik událostí s mezinárodní účastí, hlavním dnem oslav má být sobota 14. května, den narození Karla IV. Dopoledne bude slavnostní bohoslužba v katedrále sv. Víta, posléze recepce ve Španělském sále Pražského hradu. Kromě toho návrh počítá s uspořádáním několika konferencí, výstav, vydání několika publikací, speciálních prohlídek památek a podobně.  

 

Právě se děje

před 52 minutami

Bohemians se utkají s Pardubicemi v sobotu a s Jabloncem v úterý

Odložený duel 9. kola první fotbalové ligy mezi Jabloncem a Bohemians 1905 se odehraje v úterý 8. prosince od 17:00. Zápas 10. kola proti Pardubicím pak Pražané nesehrají tento pátek, ale o den později od 14:00. Informovala o tom Ligová fotbalová asociace (LFA), která řídí první a druhou ligu.

Další zprávy