Matematika je gymnastika mozku, hájil Vystrčil povinnou maturitu. Senát ji ale zrušil

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 6. 2020 18:27
Povinná maturita z matematiky od příštího roku zřejmě zavedena nebude. Maturanti nadále budou moci dát přednost zkoušce z cizího jazyka. Schválil to Senát. Rozhodnutí má ve školách své podporovatele i odpůrce. Státní zkouška se má navíc omezit jen na didaktické testy. Ústní a písemné maturity z jazyků se mají přesunout zpět do škol. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Economia

Ministr školství Robert Plaga (ANO) senátorům řekl, že změna nezpochybňuje význam matematiky a logického myšlení. Podle něj je ale třeba systémová proměna výuky matematiky.

Novelu podpořil i předseda senátního školského výboru Jiří Drahoš (za STAN), podle něhož povinná maturita neznamená lepší znalost matematiky. "Pokud budeme studenty nutit, aby se takříkajíc jednorázově našprtali na zkoušku po víceleté výuce matematiky, v žádném případě v mladících a děvčatech nepodnítíme zájem o daný předmět," dodal.

Za zachování matematiky jako povinného maturitního předmětu nejusilovněji bojoval senátor Michael Canov (SLK). Podle něj je matematika "věda všech věd". Zrušením povinné maturity z matematiky se podle něj problém její výuky nevyřeší, jen se popře.

Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) matematika učí kritickému myšlení. "Matematika je gymnastika mozku," dodal její bývalý učitel Vystrčil. Novelu nakonec podpořilo 50 ze 74 přítomných senátorů.

Matematiku nezvládla skoro pětina maturantů

Matematiku si loni na jaře vybrala zhruba pětina maturantů, ale 15,5 procenta z nich neuspělo. Bylo to o 6,3 procentního bodu méně než předloni. V předešlých letech neúspěšnost v matematice stoupala. Letos didaktický test z matematiky u maturit nezvládlo 17,5 procenta studentů. Cermat to zdůvodnil tím, že z matematiky chtělo maturovat více studentů než loni. Zároveň kvůli uzavření škol kvůli koronaviru nikdo v maturitním ročníku nemohl propadnout.

Novela počítá také s tím, že společnost Cermat bude muset po maturitách zveřejnit zadání jejich společné části a rovněž správná řešení zadaných úloh. Stejnou povinnost má mít Cermat i v případě přijímacích zkoušek na střední školy. Školy budou mít po zásahu sněmovny právo zakázat žákům používání mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení.

Plán zrušit povinnou maturitu z matematiky hodnotili už dříve někteří kritici jako populistický. S tímto krokem nesouhlasí třeba Jednota českých matematiků a fyziků. "Pro nás je to zklamání," řekla dnes její předsedkyně Alena Šolcová. Podle ní se zrušením plánované povinné maturity z matematiky sníží celková vzdělanost společnosti i zájem o učitelství matematiky a fyziky. Proti se vyslovila i Asociace ředitelů gymnázií či Svaz průmyslu a dopravy.

Záměr naopak v uplynulých měsících podporovaly Unie školských asociací CZESHA, unie a konfederace zaměstnavatelských svazů a Česká středoškolská unie. "Domníváme se, že to je optimální nastavení, které je dlouhodobě ověřené a umožňuje i odborným školám, aby se mohly dostatečně zaměřit na profilovou část maturitní zkoušky," řekl předseda unie CZESHA Jiří Zajíček. Souhlasí také s tím, že se přesunou písemné a ústní zkoušky na úroveň škol.

Senátorka KDU-ČSL Jaromíra Vítková chtěla novelou upravit možnost distanční a kombinované formy vzdělávání i pro základní školy, neboť tato varianta výuky je v zákoně jen pro střední a vyšší odborné školy. Využito by mělo být nejen během epidemie, ale i po dobu žákovy nemoci nebo pobytu v zahraničí. Plaga to slíbil řešit v rámci další školské novely, která bude předložena na podzim.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Evropská komise odmítla českou žádost o odklad ohledně vyjádření ke kontrole střetu zájmů při rozdělování eurodotací

České úřady chtěly odklad 60 dní, Evropská komise ale žádost zamítla. A co víc, určila jim šibeniční termín. Informoval o tom server iROZHLAS.cz. O tom, jak se v Česku zlepšila kontrola střetu zájmů při rozdělování eurodotací, musí politické špičky informovat Brusel do dvou dní. Konečnou lhůtu jim minulý pátek v dopise, který má iROZHLAS.cz k dispozici, stanovil na tuto středu. Nedávno přitom přišlo z unie varování: když se prověrky nezlepší, může přijít stopka peněz z eurofondů.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Putin prodloužil o další rok zákaz dovozu potravin ze Západu

Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze zemí, které po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym na jaře 2014 přijaly sankce proti ruským společnostem a ruským představitelům.

Ruská odveta za západní sankce se prodlužuje do konce roku 2022, uvedl internetový list Gazeta.ru s odvoláním na dokument zveřejněný v úředním věstníku. Putin své rozhodnutí odůvodnil "ochranou národních zájmů".

Zdroj: ČTK
Další zprávy