Ředitel rozhlasu se sejde se Zemanem, Hovory se nezmění

ČTK Domácí ČTK, Domácí
6. 11. 2014 12:40
Situaci kolem Hovorů z Lán řešilo vedení rozhlasu. Na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání dorazilo už 200 stížností.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan požádá prezidenta Miloše Zemana o schůzku. Řekl to mluvčí rozhlasu Jiří Hošna. Hovořit by měli mimo jiné o nedělním vysílání Hovorů z Lán, při nichž z úst hlavy státu zazněly vulgární výroky.

"Generální ředitel požádá prezidenta o schůzku. Pořad bude dál pokračovat v nezměněném formátu," řekl bez dalších detailů Hošna. Dodal, že situací kolem posledních Hovorů z Lán se zabývalo vedení rozhlasu, včetně generálního ředitele.

"Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan již v minulosti několikrát o schůzku požádal a vždy mu bylo vyhověno," řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček na otázku, zda Zeman Duhana přijme.

Vysílání, při kterém Zeman vulgárně komentoval působení vládní koalice nebo punkové hnutí Pussy Riot, vyvolalo velkou vlnu kritiky. Na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) do středy dorazilo 200 stížností. V současné době analytický odbor RRTV připravuje podklady, na jejichž základě bude rada na příštím zasedání rozhodovat o případném porušení zákona ze strany rozhlasu.

Stížnosti dostává také Rada Českého rozhlasu, které do středy přišlo 35 stížností. "Sbíráme podklady, s vedením Českého rozhlasu to budeme projednávat v příštím týdnu," řekl místopředseda rady Jiří Vejvoda.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy