Zeman reaguje: Kritiku Pussy Riot jsem si předem připravil

ČTK ČTK
5. 11. 2014 6:50
Situace po nedělních Hovorech z Lán prezidentovi Miloši Zemanovi připomíná situaci z knihy Zvonokosy, na případné pokutě pro Český rozhlas se podílet nehodlá.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman se na kritiku ruské kapely Pussy Riot v nedělních Hovorech z Lán předem připravoval. Řekl to v rozhovoru pro středeční Blesk. Jediný vulgarismus, který v rozhlasu podle svých slov použil sám, se týkal jeho nesouhlasu se služebním zákonem.

Odmítl zároveň, že by rozhovorem chtěl odvést pozornost od svých výroků v Číně či návratu z této země letadlem pronajatým společnostmi PPF a J&T. Za opakované použití vulgarismů v rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Zeman sklidil kritiku politiků, médií i veřejnosti.

"Já jsem se připravoval na kritiku Pussy Riot, což znamená v překladu k...í řev," přiznal prezident list s tím, že citoval některé výrazy z jejich písní, které byly vulgární. Dodal také, že členky punkové skupiny nepovažuje za ideální příklad politického vězně.

Jediný vulgarismus, který použil sám a nebyl citací Pussy Riot nebo jeho protikandidáta z prezidentské volby Karla Schwarzenberga, se týkal "zásadního nesouhlasu se služebním zákonem v dosavadní podobě".

Pokud Český rozhlas kvůli Zemanovým vulgarismům dostane pokutu, prezident se na zaplacení podílet nehodlá. "Rozhodně ne. Trochu mně to připomíná situaci ze Chevallierových Zvonokos, kde byl postaven obecní záchodek a Eulalie Čubíková protestovala proti jeho existenci," řekl Blesku.

24 000 podpisů petice za dva dny

Prezident použil v nedělním pořadu řadu vulgarismů.

Ke skupině Pussy Riot uvedl: "Víte, co je Pussy? Kunda. S prominutím v textech této skupiny je k... sem, k... tam. Nebudu se zastávat - teď jsem chtěl říci k... - ale já nejsem (Karel) Schwarzenberg..., tedy poněkud deviantních dam."

Na otázku týkající se jeho vulgarismů odpověděl: "Já jsem se inspiroval panem Schwarzenbergem, který v každé druhé větě říká h..." Pokud jde o služební zákon, vláda podle Zemana "podlehla panu (Miroslavu) Kalouskovi a zk...la služební zákon z původní podoby".

Do kontrolních orgánů mediálních institucí již dorazilo množství stížností na prezidentovo vystoupení. Množí se také protesty lidí na internetu.

Za dva dny se například více než 24 000 lidí přidalo k internetové petici, která požaduje Zemanovo odstoupení z úřadu.

Hrad v úterý uvedl, že není důvod, aby se prezident za své vulgární výroky omlouval.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy