Zeman reaguje: Kritiku Pussy Riot jsem si předem připravil

ČTK ČTK
5. 11. 2014 6:50
Situace po nedělních Hovorech z Lán prezidentovi Miloši Zemanovi připomíná situaci z knihy Zvonokosy, na případné pokutě pro Český rozhlas se podílet nehodlá.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman se na kritiku ruské kapely Pussy Riot v nedělních Hovorech z Lán předem připravoval. Řekl to v rozhovoru pro středeční Blesk. Jediný vulgarismus, který v rozhlasu podle svých slov použil sám, se týkal jeho nesouhlasu se služebním zákonem.

Odmítl zároveň, že by rozhovorem chtěl odvést pozornost od svých výroků v Číně či návratu z této země letadlem pronajatým společnostmi PPF a J&T. Za opakované použití vulgarismů v rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Zeman sklidil kritiku politiků, médií i veřejnosti.

"Já jsem se připravoval na kritiku Pussy Riot, což znamená v překladu k...í řev," přiznal prezident list s tím, že citoval některé výrazy z jejich písní, které byly vulgární. Dodal také, že členky punkové skupiny nepovažuje za ideální příklad politického vězně.

Jediný vulgarismus, který použil sám a nebyl citací Pussy Riot nebo jeho protikandidáta z prezidentské volby Karla Schwarzenberga, se týkal "zásadního nesouhlasu se služebním zákonem v dosavadní podobě".

Pokud Český rozhlas kvůli Zemanovým vulgarismům dostane pokutu, prezident se na zaplacení podílet nehodlá. "Rozhodně ne. Trochu mně to připomíná situaci ze Chevallierových Zvonokos, kde byl postaven obecní záchodek a Eulalie Čubíková protestovala proti jeho existenci," řekl Blesku.

24 000 podpisů petice za dva dny

Prezident použil v nedělním pořadu řadu vulgarismů.

Ke skupině Pussy Riot uvedl: "Víte, co je Pussy? Kunda. S prominutím v textech této skupiny je k... sem, k... tam. Nebudu se zastávat - teď jsem chtěl říci k... - ale já nejsem (Karel) Schwarzenberg..., tedy poněkud deviantních dam."

Na otázku týkající se jeho vulgarismů odpověděl: "Já jsem se inspiroval panem Schwarzenbergem, který v každé druhé větě říká h..." Pokud jde o služební zákon, vláda podle Zemana "podlehla panu (Miroslavu) Kalouskovi a zk...la služební zákon z původní podoby".

Do kontrolních orgánů mediálních institucí již dorazilo množství stížností na prezidentovo vystoupení. Množí se také protesty lidí na internetu.

Za dva dny se například více než 24 000 lidí přidalo k internetové petici, která požaduje Zemanovo odstoupení z úřadu.

Hrad v úterý uvedl, že není důvod, aby se prezident za své vulgární výroky omlouval.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy