Chci víc lidí, nebo méně kauz, říká šéf elitních detektivů

Karel Hrubeš Karel Hrubeš, Vojtěch Blažek
28. 10. 2014 17:41
Nový ředitel protikorupční policie Jaroslav Vild chce, aby jeho lidé dokázali pronikat přímo do kriminálního prostředí. "Potřebujeme buď více lidí, nebo méně práce," tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Ředitel protikorupční policie Jaroslav Vild
Ředitel protikorupční policie Jaroslav Vild | Foto: Matej Slávik

Praha - Nový šéf Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Vild chce prosadit, aby jeho lidé dokázali aktivně předcházet velkým korupčním dohodám anebo "u nich být". Na to však potřebuje buď více policistů, nebo méně práce, kterou jeho útvar dostává. Vild to říká ve druhé části rozhovoru pro deník Aktuálně.cz. První část najdete ZDE.

Aktuálně.cz: Po řediteli civilní rozvědky a šéfovi Finančního analytického útvaru ministerstva financí jste dalším vysoce postaveným mužem ze západních Čech, odkud je i bývalý plzeňský hejtman a nynější ministr vnitra Milan Chovanec. Znáte se?

Jaroslav Vild: Neznám. Je to možná nepochopitelné, ale neznáme se.

A.cz: Ministr Chovanec nedávno prohlásil, že policie potřebuje více peněz i lepší vybavení. Také chcete pro své lidi lepší podmínky? Říká se, že vaše jednotka je na tom v porovnání s jinými celorepublikovými útvary ještě dobře.

Určitě chci více. Uvědomte si, že tento útvar dělá kriminalitu, při níž na druhé straně stojí lidé, kteří mají neuvěřitelné zázemí, co se týče financí a jakýchkoli jiných možností. To je práce, která s prací kolegů například na obvodních odděleních, na okrese nebo na kraji nemá srovnání. Naše vybavenost musí odpovídat tomu, jakou trestnou činností se zabýváme. Rozhodně nebudu říkat, že nechceme lepší podmínky, byť vnímám, že zabezpečení tohoto útvaru není až tak špatné.

A.cz: Takže na útvaru máte více než jeden počítač s připojením na internet, o kterém v minulosti referovala média?

Tak to není, naši lidé samozřejmě mají možnost se dostat na internet.

A.cz: Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube, který má celorepublikové útvary na starosti, plánuje narovnat platy mezi jednotkami. Vítáte to?

Vnímám snahu nastavit systém, který odpovídá závažnosti práce daného útvaru tak, aby byly podmínky pro práci srovnatelné. Výhodou je, že pan náměstek Laube zná prostředí celorepublikových útvarů (byl ředitelem Útvaru speciálních činností - pozn. red.), protože je to značně specifické prostředí.

Jaroslav Vild

Absolvent provozně-ekonomické fakulty České zemědělské univerzity. K policii nastoupil v roce 1991. Prošel obvodním oddělením a okresní a krajskou vyšetřovací službou.

Od roku 2004 působil na tehdejší finanční policii, po jejím zrušení zamířil na ÚOKFK. Krátce působil v manažerské funkci na ředitelství policie Karlovarského kraje, poté se vrátil na protikorupční.

V roce 2008 mu kolega nabídl úplatek za zametení kauzy, na které pracoval. Vild odmítl a pomohl k odsouzení policisty.

A.cz: Do funkce jste byl jmenován 1. října, kdy váš útvar prováděl rozsáhlý zásah po celé republice, mimo jiné i na radnicích některých měst na Moravě. Jak vnímáte nářky politiků, že zásah souvisel s volbami? Neříkáte si před zásahem, jak bude takové načasování vypadat?

Trestní řád nezná žádný pojem voleb nebo předvolebního období nebo speciální subjekt v podobě příslušníka politické strany nebo nějaké funkce. To prostě neexistuje. Musíte si uvědomit, že akce tohoto typu se nějakou dobu připravují, ti lidé ani nevědí, do jakého období se trefí, když si dopředu stanovili nějaký termín realizace. To je pro mě nepřijatelné i nepředstavitelné. Pracujeme navíc pod dozorem státního zástupce, což je další pojistka, aby vše probíhalo tak, jak má.

A.cz: Co považujete v současné společnosti za největší problém? Před pár lety jsme slýchali, že jsou to zakázky, teď zase korupce na radnicích.

Stále jsou největším problémem zakázky. To je žhavé téma. Přesunuje se to do propracovanější činnosti a pachatelé se učí z vlastních chyb.

A.cz: Takže předávání hotovosti v krabicích od vína už je pasé?

Ty způsoby se neustále vyvíjejí. Už to není předávání z ruky do ruky, dokonce ani posílání na účet, ale například převádění peněz přes zahraniční firmy tak, aby se zastřel jejich původ.

A.cz: Připravujete se na nový příliv peněz z EU v novém šestiletém dotačním období? Minulá várka dotací v letech 2007 - 2013 skončila několika korupčními kauzami.

Samozřejmě vnímáme určitá rizika s tím spojená a chtěli bychom na této problematice pracovat systematicky. Aby specialisté zaměření na určitou oblast kriminality byli schopni vyhledávat trendy a rizika a připravovali se na to. Ať už studiem, sběrem informací, nebo tipováním nebezpečných oblastí.

A.cz: Takže například pokud bude na severu Čech operovat skupina napojená na evropské peníze, vaším úkolem bude do ní proniknout?

Naším úkolem je, abychom o tom věděli. Abychom tam byli ve chvíli, kdy se něco začne dít. Zpětně se taková trestná činnost těžko prokazuje. Musíme u těch událostí být včas.

A.cz: Myslíte si, že snaha ukousnout si z peněz EU bude opět obrovská?

To nemůžu vyloučit. U lidí, kterým se povede trestná činnost, pak, jak se říká, roste s jídlem chuť. Takže můžeme předpokládat, že to udělají zase.

A.cz: Mluvil jste o pronikání do kriminálního prostředí. Jsou v tom vaši detektivové úspěšní?

Ano, máme schopné lidi. Je to problém kapacitních možností.

A.cz: Znamená to, že máte podstav?

Podstav nemáme. Ale potřebovali bychom více volných kapacit na tuto činnost. Buď potřebujeme více lidí, nebo méně práce, abychom je do toho prostředí mohli posílat. Samozřejmě si dovedu představit navýšení tabulkového stavu na našem útvaru, ale žijeme v nějaké realitě a nemám pocit, že by nám v tomto ohledu vedení prezidia nebo resortu nějak házelo klacky pod nohy.

A.cz: Kolik policistů byste chtěl na útvar přivést?

Dovedl bych si představit řádově desítky.

A.cz: Není problémem protikorupční policie spíše to, že odchází kvalitní, zkušení lidé, kteří jsou znechuceni poměry?

Nemám ten pocit. Odchody policistů z útvaru za dobu, co zde působím, nijak nevybočují z běžného fluktuačního průměru. Spíše vnímám, že došlo k jednorázovému odchodu policistů obecně. V určité době došlo ke generačnímu propadu, kdy odešla řada zkušených lidí. Vnímáme to, že u nás trochu chybí líheň, kam bychom si sahali pro kvalitní policisty. Prostě to bude nějakou chvíli trvat.

A.cz: Sledujete kauzu bývalého šéfanalytika vašeho útvaru Jana Petržílka, který údajně vynesl z BIS záznamy hovorů mezi Romanem Janouškem a Pavlem Bémem?

Máme strohé informace. Vím, že probíhá nějaké řízení, nicméně žádné podrobnosti neznám.

A.cz: Podle dřívějších informací existovalo podezření, že vynášel informace i z protikorupční policie, kam zamířil po odchodu z BIS. Jste si jistí, že od vás nic neuniklo?

Nevím, že by se teď někdo zabýval něčím, co by vycházelo z poznatků o tom, že odsud přes Jana Petržílka unikaly informace.

A.cz: Dokážete si představit situaci, že se jeho případ k soudu nedostane a on se na váš útvar vrátí?

Musím si tu situaci umět přestavit. Je postavený mimo službu, a pokud skončí, jak naznačujete, budeme to muset řešit. Ale nedokážu v tuto chvíli říci, co bych dělal, kdyby taková situace nastala.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy