Nový šéf protikorupční policie: O kauzy si řekneme jako FBI

Karel Hrubeš Karel Hrubeš, Vojtěch Blažek
27. 10. 2014 5:30
Jaroslav Vild chce vyhnat detektivy do terénu, aby sbírali informace. "Prostě nemůžeme čekat v kancelářích, až nám přijde nějaké trestní oznámení," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Ředitel protikorupční policie Jaroslav Vild.
Ředitel protikorupční policie Jaroslav Vild. | Foto: Matej Slávik

Praha - Jaroslav Vild byl jediným policistou, který měl zájem o post ředitele protikorupční policie. Není divu. Průměrná "životnost" na této pozici je sotva půldruhého roku.

Vild nastoupil do čela elitní jednotky v říjnu po červencové rezignaci Milana Komárka, kterému dělal náměstka. V rozhovoru pro Aktuálně.cz Vild popisuje směr, kterým by se měl útvar ubírat. Chce si kauzy vybírat podobně, jako to dělá například americká FBI.

Aktuálně.cz: Proč jste vůbec do téhle funkce šel, když životnost ředitele protikorupční policie je zhruba rok a půl?
Jaroslav Vild: Více než rok jsem tu působil jako náměstek ředitele, se kterým jsem začal určitou práci, a chci ji dokončit. Ano, náš útvar opravdu trpí tím, že se tu neustále mění vedení. Takže když byla možnost přihlásit se do výběrového řízení a pokračovat, tak jsem jí využil.

A.cz: Vy jste byl v tom výběrovém řízení jediný zájemce. Jak si vysvětlujete, že to nikdo jiný nechtěl dělat?
Zákon je nastavený tak, že se nejdříve vybírá z uchazečů ze stejné platové třídy. Pokud se nikdo nevybere, jde se o třídu níž. Já neřeším, kolik nás bylo přihlášených. Ani jsem ten počet předem neznal.

A.cz: Policejní prezident tenhle post podle našich informací nabízel například některým krajským šéfům protikorupční policie. Všichni odmítli. Není zvláštní, že se do toho nikomu nechtělo?
Nevím. Já můžu jen zopakovat, že jsem u tohoto útvaru už působil a neviděl jsem důvod, proč odcházet od rozdělané práce.

A.cz: Váš předchůdce Milan Komárek odešel ze dne na den, aniž podrobně vysvětlil proč. Vy ty důvody znáte?
To je jeho věc. Řekl, že za tím byly osobní důvody. A já se necítím povolaný o tom mluvit do médií.

A.cz: Několik posledních ředitelů – až tedy na pana Komárka – odešlo s hlasitým prásknutím dveří. Naštvaní a zhrzení. Co se to tady děje?
Vnímám to tak, že pro ten útvar je to špatně. Ale nezlobte se, osobní pocity těch bývalých ředitelů nemůžu komentovat.

A.cz: Co můžeme čekat od vás?
Hlavně chci, aby se útvar stabilizoval – například právě tím, že jsem zůstal ve vedení. Ono se to zdá jako maličkost, ale není to tak: když se podíváte do historie, tak je ojedinělým jevem, že se náměstek stane plynule ředitelem. A za druhé: začali jsme se bavit o tom, že náš útvar je přetížený. A že ho musíme odbřemenit, abychom vytvořili prostor pro operativu.

A.cz: Co si pod tím máme představit?
Teď je útvar s ohledem na počet lidí a zpracovávaných věcí zcela zatížen. Každý celorepublikový policejní útvar má vymezení, jaké kauzy má dělat. U nás je to od těch jednodušších až po ty nejsložitější. To u jiného útvaru nenajdete – například protidrogová centrála i Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zpracovávají případy podle míry závažnosti. U nás je to kombinace závažnosti a pak postavení pachatele. Tedy chcete-li VIP osoby, což může být například ministr, hejtman... Ve finále to znamená, že na tolik trestních spisů je tady málo policistů. Takže je možnost navýšit počet policistů, nebo snížit počet spisů. Já si myslím, že řešením je ta druhá cesta.

Jaroslav Vild

Absolvent provozně-ekonomické fakulty České zemědělské univerzity. K policii nastoupil v roce 1991. Prošel obvodním oddělením a okresní a krajskou vyšetřovací službou.

Od roku 2004 působil na tehdejší finanční policii, po jejím zrušení zamířil na ÚOKFK. Krátce působil v manažerské funkci na ředitelství policie Karlovarského kraje, poté se vrátil na protikorupční.

V roce 2008 mu kolega nabídl úplatek za zametení kauzy, na které pracoval. Vild odmítl a pomohl k odsouzení policisty.

A.cz: Už za vašich předchůdců se ale řešilo, že například nebudete dělat běžnou korupci na radnici v malém městě. Ale že vás budou zajímat jen politici od hejtmanů výš. Ono se to tak v praxi nikdy nezačalo dělat?
Ano, byla tady taková změna, která se zdála jako dostatečná. Ale teď se ukazuje, že nic moc nevyřešila. Pořád je těch případů moc na to, abychom pracovali opravdu na těch závažných, které tuhle zemi ohrožují. Ať už z hlediska škody, nebo jiných dopadů na stát.

A.cz: Takže kdo jsou ti politici nebo vysocí úředníci, kteří vás nově budou zajímat?
To se takhle nedá říct. Není řešení říct, že nás zajímá hejtman, ale ne už jeho náměstek, jako je to v současnosti. Z mého pohledu je jediným řešením, abychom měli možnost říct: tohle chceme dělat. Zkrátka mít možnost si tu kauzu vyhodnotit a pak si ji nechat, nebo předat jiným útvarům. Naopak je celá řada kauz, které sem povinně nespadají, a přitom jsou z hlediska škody nebo jiných dopadů závažné a my bychom je chtěli dělat.

A.cz: Takže když to přeženeme, klidně můžete vyšetřovat korupci starosty malé vesnice, když v ní půjde třeba o stamilionové dotace.
Přesně tak. Asi tak jako v Americe: my jsme FBI a ten případ si přebíráme. V současné době je spíš tendence takové kauzy nedělat, protože na ně nemáme čas a prostor. Tento útvar zpracovává kolem 240 živých kauz. A mimo to už nezbývá čas na nějakou velkou aktivitu.

A.cz: A technicky: jak je možné tohle zavést?
To je věc interního nařízení policejního prezidenta.

A.cz: Říkal jste, že tím získáte prostor na takzvanou operativu, což je zjednodušeně běhání po Praze za informacemi. Takže to teď podle vás nefunguje dobře? Nevíte, co se v tom kriminálním prostředí děje?
Ono to není jen běhání po Praze, ale také třeba sezení u počítače a vyhledávání informací. Prostě nemůžeme čekat v kancelářích, až nám přijde nějaké trestní oznámení. Ale sami tomu půjdeme naproti a budeme mít informace. Takže ve chvíli, kdy takové oznámení třeba opravdu přijde, my už o tom problému budeme vědět. Nebo alespoň budeme mít určité penzum informací, a tak do toho případu rychle pronikneme.

A.cz: Co si budeme povídat: když půjde o korupci, šance ji vyšetřit zpětně je velmi malá.
Jasně. Na druhou stranu: Co si představujete pod korupcí?

A.cz: Teď myslíme ty nejklasičtější případy: úplatek z ruky do ruky.
Ano, to je velice rychlá věc, která se těžko prokazuje zpětně. Ale tyhle kauzy nejsou vždycky tak jednoduché, že někdo předá peníze a tím to končí. Jsou to případy, které probíhají delší dobu, a je šance do toho děje vstoupit.

A.cz: Říkáte, že byste si chtěli kauzy vybírat. Ale nezužuje vám ten výběr Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který stále častěji pracuje na korupčních kauzách? Například případy Rittig, pražský dopravní podnik...
Nechci se bavit o minulosti. Teď vnímám, že vedení policejního prezidia trvá na dodržování věcné příslušnosti. Takže nemám pocit, že by nám kolegové z ÚOOZ zužovali prostor.

A.cz: Takže jste si s ředitelem ÚOOZ Šlachtou a vedení prezidia vyříkali, co kdo bude dělat?
Zůstanu u té obecné věty, kterou jsem řekl.

A.cz: Máte už jasno o svých náměstcích?
Mám. Chci náměstka zevnitř útvaru. Takového, který zná útvar a podřízené, a kterého naopak znají lidé. Nicméně služební zákon je nastavený tak, že pokud někdo mimo útvar bude vyhovovat kritériím, může se náměstkem stát.

A.cz: Teď jste několikrát veřejně vystupoval při prezentacích výsledků daňového týmu Kobra. Slyšeli jsme o několika stamilionových podvodech, které spolupráce daňařů, celníků a policie odhalila. Nehrozí ale, že pro samé daně nebudete mít čas na odhalování korupce?

Určitě ne. Daně jsou jedna z oblastí působnosti našeho útvaru, ale ne na úkor ostatních. Ano, příslušná část útvaru se jim věnuje stoprocentně, ale ti ostatní si dělají svoji práci. Je pravda, že Kobra je teď hodně vidět – a je to dobře. Ale neznamená to, že neděláme nic jiného, když jiná část činnosti útvaru zrovna teď není tolik vidět v médiích. Všemu se věnujeme stejně pečlivě a důsledně.

A.cz: Kdy jste vůbec nastoupil k policii?
V roce 1991, prakticky hned po revoluci. Měl jsem pocit, že to je práce pro společnost, která má smysl. A myslím si to doteď, protože jinak bych to dělat nemohl. Prošel jsem obvodním oddělením přes okresní a krajskou vyšetřovačku, pak jsem se v roce 2004 přesunul na tehdejší finanční policii, po jejím zrušení jsem šel na protikorupční útvar, později jsem nějaký čas strávil v manažerské funkci na ředitelství policie Karlovarského kraje a pak jsem se vrátil opět sem.
Vystudoval jsem provozně-ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity. Hodilo se mi to, protože celou dobu jsem se při vyšetřování věnoval hospodářským trestným činům. Praktickou znalost jsem si tedy ještě doplnil teorií.

A.cz: O vás se dosud nejvíc psalo jako o svědkovi v případu kolegy-policisty, který se vás na expozituře protikorupční policie v Plzni pokusil uplatit. Jak na to dnes vzpomínáte? Z tehdejších novinových článků to vypadá, že jste se zachoval jako příkladný oznamovatel korupce.

To záleží na úhlu pohledu. Někdo si to možná nemyslí, nevidí to pozitivně. Jsem rád, že to celé proběhlo soudem a že je tady pravomocný rozsudek. Jinak by se ta věc rozplynula do neurčita. Bylo to pro mě nepříjemné, protože když několik let pracujete s člověkem, kterého znáte, věříte mu, a on se potom zachová takovým způsobem, tak vás to nemile překvapí. On ten obraz kauzy v médiích není úplně přesný, nějaké věci těm událostem předcházely a měly dál určitý vývoj. Ale to, co se nakonec odsoudilo, to sedí: ten kolega mi nabídl úplatek a já to odmítl. Nikdy před tím jsem se s něčím takovým nesetkal.

Druhou část rozhovoru s Jaroslavem Vildem přineseme na Aktuálně.cz v úterý 28. října.

 

Právě se děje

Další zprávy