Schwarzenberg zve lídry na večeři, někteří jsou uražení

Martina Machová Martina Machová
28. 11. 2009 17:55
Mezi politickými lídry a novou stranou TOP 09 panuje napětí
Karel Schwarzenberg pozval lístry ostatních demoktratickách stran na večeři. Ti odmítli
Karel Schwarzenberg pozval lístry ostatních demoktratickách stran na večeři. Ti odmítli | Foto: Jan Langer

Praha - Novopečený předseda TOP 09 Karel Schvarzenberg pozval lídry demokratických stran na v neděli na společnou večeři po skončení historicky prvního sněmu nově vzniklé strany.

Ti mu však většinou vzkazuji - nepřijdeme.

Část se cítí uražena posledními výroky šéfa TOP 09 na adresu svých politických konkurentů.

"Myslím, že mám dobrý žaludek, ale ne hroší. Poté, jak se pan Schwarzenberg vyjadřuje o sociální demokracii, nemůžu pozvání přijmout," vysvětloval své rozhodnutí předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Vadí mu, že předseda TOP09 o něm mluvil jako o šéfovi strany "prodejných děv" a "jakýchsi kmotrů". Podle Paroubka si Schwarzenberg spletl strany a jeho označení zejména v druhém případě víc sedí spíš na ODS. 

Pozvání odmítl s obdobným odůvodněním i šéf lidovců Cyril Svoboda. KDU - ČSL totiž zase Schwarzenberg v rozhovoru pro Právo počastoval lidovým výrazem "černoprdelníci".

Svoboda v rozhovoru pro Českou televizi jako důvod označil i skutečnost, že jej TOP 09 nepozvala na svůj sjezd.

"Tam jsme chtěli oslovit naše bývalé kolegy. Společenské setkání, nevím, to nemá význam," uvedl s tím, že Schwarzenbergovi pošle jen gratulaci pomocí SMS.

Foto: Jan Langer

Zelení také večeřet nechtějí

Večeři se svým bývalým ministrem zahraničí odmítli i Zelení. A to dokonce z rozhodnutí celého předsednictva.

"Něco jiného by bylo tradiční pozvání pozdravit sjezd politické strany, což bychom byli rádi udělali. Ale hrát si u večeře na politické spojence a přitom o ničem konkrétním nejednat, to myslím není ani přiměřené ani žádoucí," míní jejich předseda Ondřej Liška.

Jediný, kdo potvrdil účast na večeři, je tak předseda ODS Mirek Topolánek. Na dotaz Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí ODS Martin Kupka.

A co na "ne" od svých politických protějšků říká Schwarzenberg? "Víc by mne mrzelo, kdyby mne odmítla krásná dívka."

Večeři je ochoten uspořádat, i kdyby měl přijít jen jediný host.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Izrael bude podle premiéra Netanjahua pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné. Vinu za současné boje premiér připsal Hamásu.

před 31 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy