reklama
 
 

Pokud se schůzka v Praze odehrála, nedorazil letadlem. Česko o setkání Trumpova právníka s Rusy neví

AKTUALIZOVÁNO 11. 1. 2017
Američané zveřejnili informace, že na přelomu srpna a září loňského roku došlo v Praze ke schůzce mezi zástupcem budoucího prezidenta USA Donalda Trumpa a zástupci ruského prezidenta Vladimira Putina. Reportéři Aktuálně.cz a Respektu tyto informace už od poloviny prosince ověřovali. Policie ani nikdo další však o schůzce nevěděl a Michael Cohen určitě neprošel pasovou kontrolou v České republice. Americká zpravodajská stanice CNN v noci zveřejnila informace, že ruské tajné služby mají kompromitující materiály na budoucího prezidenta Donalda Trumpa, a je tak možné, že jej budou Rusové vydírat. Miliardář a budoucí prezident se proti tomu už v noci na středu ohradil.

Praha – Americká zpravodajská stanice CNN v noci na středu uvedla, že ruské tajné služby disponují kompromitujícími informacemi na zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa.

Že Kreml tyto údajné materiály má, se Trump mohl dozvědět už na přelomu srpna a září, když se jeho právník Michael Cohen údajně sešel v pražských kancelářích se zástupcem ředitele Ruského centra vědy a kultury Olegem Soloduchinem. Trump i jeho právník Cohen to ale hned v noci na středu odmítli. 

Reportéři Aktuálně.cz a Respektu informace o schůzce ověřovali už od poloviny prosince. Policie ani nikdo další o ní však neví a Michael Cohen určitě neprošel pasovou kontrolou v České republice.

"Pokud se ta schůzka odehrála, nepřiletěl do Česka letadlem," řekl na konci loňského roku redakci vysoce důvěryhodný zdroj z bezpečnostního prostředí.

Do Česka je samozřejmě možné přijet i mimo letištní kontrolu. Cohen teoreticky mohl přistát v jedné z okolních zemí, půjčit si auto nebo dojet do Prahy vlakem, na hranicích ho nemusel nikdo kontrolovat. Další zdroje, které redakce oslovila, však tvrdí, že inkriminovanou schůzku v Praze nikdo nezmonitoroval, není o ní tedy žádný důkaz. 

Podle zveřejněných dokumentů v USA se měl setkání účastnit kulturní zástupce ruské ambasády Oleg Soloduchin. Ten schůzku popírá. "Žádné takové setkání neproběhlo, s panem Cohenem se neznám," řekl redakci Soloduchin a uvádí, že se za posledních pět let nesetkal s žádným americkým občanem.

"Coby zástupce ředitele Ruského centra vědy a kultury se zabývám prosazováním pozitivního obrazu Ruska, uspokojováním kulturních potřeb krajanů. Politickou činností se nezabýváme," tvrdí zástupce ředitele střediska. To je oficiálním ruským zastupitelstvím a věnuje se podle svých stránek hlavně "přípravě a realizaci programů a akcí v oblasti kultury, vědy a vzdělávání, podpoře ruského jazyka".

Obdobně se v noci vyjádřil i Donald Trump a druhý údajný aktér schůzky a Trumpův právník Michael Cohen. Na Twitteru ukázal svůj pas s tím, že v Praze nikdy nebyl. "Od 23. srpna do 29. srpna jsem byl Los Angeles," řekl americkým médiím Cohen.

České tajné služby se k možné schůzce nechtěly vůbec vyjadřovat. "Nebudeme to jakkoliv komentovat. Jako zpravodajská služba nekomentujeme informace médií a zásadně veřejně nekomentujeme informace zahraničních zpravodajských služeb. Konkrétní poznatky, které máme, předáváme vládě a prezidentovi republiky," řekl mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubert.

Některé zdroje na americké straně jsou k údajnému držení kompromateriálů na Trumpa Rusy skeptické. Bývalý ředitel CIA a do minulého týdne Trumpův poradce James Woolsey redakci v úterý takovou verzi odmítl.

"Pokud někdo neporušil zákon, tak se není moc o čem bavit," řekl v rozhovoru pro HN Woolsey na téma, zda Rusko může nějak Trumpa zkompromitovat například prostřednictvím obchodních vazeb s lidmi navázanými na organizovaný zločin, o čemž se spekuluje.

Podle zprávy amerických zpravodajců, kterou zveřejnil server BuzzFeed, měli Cohena na schůzku doprovázet další tři jeho kolegové. Ke schůzce pak mělo údajně dojít poslední srpnový nebo první zářijový týden minulého roku.

autoři: Lukáš Prchal, Ondřej Kundra | 11. 1. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama