Schillerová navrhne zvýšit schodek rozpočtu na 200 miliard Kč. Chce do krize rezervy

ČTK Domácí ČTK, Domácí
21. 3. 2020 22:06
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne na pondělním jednání vlády zvýšit schodek rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun. Řekla to v České televizi.
Ministryně financí Alena Schillerová.
Ministryně financí Alena Schillerová. | Foto: Jakub Plíhal

"Mám připravený návrh s deficitem 200 miliard korun a počítám s posílením nemocenského pojištění. Nevíme, kolik budou náklady krize, tak bych posílila kapitolu rozpočtové rezervy a vláda by hlasovala o každém mimořádném výdaji," uvedla ministryně financí v České televizi.

V případě úspor se Alena Schillerová domluvila s ministrem obrany Lubomírem Metnarem, že by ministerstvo letos odložilo nákupy za zhruba tři miliardy korun. Dále také plánuje snížit o 1,5 miliardy korun výdaje na jízdné důchodců a studentů. V roce 2019 stály slevy jízdného pro studenty a důchodce 5,78 miliardy korun.

Schillerová také připravuje další tzv. liberační balíček, kde by odložila i zpětně platbu daně z nabytí nemovitosti, a to do konce července. Firmy by také mohly umořit případnou letošní daňovou ztrátu zpětně například z loňského zisku. Podle současných pravidel mohou ztrátu umořovat následujících pět let.

Ministryně financí také podpoří odklad záloh podnikatelů na zdravotní a sociální pojištění na půl roku. Při vyúčtování pojištění, které budou muset podnikatelé udělat příští rok, pak chce platbu minimálního pojištění podnikatelům odpustit.

VIDEO: Tomáš Sedláček o možných dopadech krize kolem koronaviru.

Pandemie koronaviru v plné síle odhalila slabá místa propojeného světa. Jak zhoubná bude nákaza pro ekonomiku a společnost? | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 46 minutami

USA přestanou Hongkongu připisovat zvláštní status, budou s ním jednat jako se zbytkem pevninské Číny

USA přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status a budou s touto poloautonomní čínskou provincií nově jednat jako se zbytkem pevninské Číny. Exekutivním příkazem to nařídil prezident Donald Trump v reakci na přijetí nového bezpečnostního zákona pro Hongkong, který prosadil Peking. Trump rovněž podepsal zákon, jež uvaluje sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí a uskutečňování tohoto kontroverzního zákona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy