Rychlost na D1 začnou měřit radary. Obce zahltí pokuty

Domácí Domácí
12. 8. 2015 11:12
Radary s kamerami se mají na dálnici D1 objevit do konce srpna. Zatím půjde o zkušební provoz.
Dálnice D1
Dálnice D1 | Foto: Jan Schejbal/Economia

Praha - Koncem srpna se na dálnici D1 objeví radary s kamerami, které budou měřit dovolenou rychlost. Města a obce se ale obávají, že nebudou stíhat včas vyřizovat rozdané pokuty řidičům, píší Hospodářské noviny. Tato povinnost totiž od nového roku spadne do jejich kompetence.

Šéfové dopravních odborů se shodují na tom, že jsou jejich úřady již nyní zavaleny. "Jsou toho štosy. Když přibude deset pokut za měsíc, ještě to nějak zvládneme, když jich ale bude sto, pak už budeme mít problém," říká vedoucí odboru dopravy v Benešově Pavel Vohralík. Obdobný problém mají i úřady, které zpracovávají pokuty v Humpolci, Jihlavě nebo ve Velkém Meziříčí.

Ministerstvo dopravy si chce do konce roku měření na dálnici vyzkoušet. "Koncem prázdnin chceme udělat pilotní projekt. Z toho uděláme vyhodnocení. Zatím bez pokut, ale stejně jako teď tam bude policejní měřicí auto," vysvětlil HN ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Už příští rok se ale pokutě nevyhne nikdo. Kamery zachytí každého. Ťok chce měření rozjet naplno od jara příštího roku, kdy začne nová stavební sezona, a tedy i práce na silnicích.

Darebák si cestu najde

Obce sice zároveň počítají s tím, že měření bude mít na řidiče psychologický efekt a že před radarem zpomalí, na druhou stranu se obávají, že je to po čase přejde. Podobně jako to bylo po zavedení bodového systému.

"Je to lepší, než aby tam řidiči lítali v autech jako blázni. Na druhou stranu, kdo je darebák, zůstane darebák. Ostatní stáhnou nohu z plynu, podobně jako to bylo s bodovým systémem. Pak to celé otrne a najde se jiný úhybný manévr," míní Pavel Prchal z dopravního odboru v Humpolci.

Ministr dopravy Ťok zatím o obavách obcí podle svých slov neví. Slibuje ale, že než se měření a vybírání pokut příští rok spustí, chce si s jednotlivými starosty promluvit. "Nejhorší by bylo, kdyby to začalo fungovat a nebylo to efektivní, protože chybí lidi na dopravních odborech," uznává ministr. Se starosty tak bude jednat i o tom, že by jim na nové zaměstnance ministerstvo přispělo. Pokud totiž dopravní odbory nestihnou pokutu vyřídit do jednoho roku, pak automaticky zaniká.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy