Smrt pacientky dělí nemocnici. Lékař a šéf stojí proti sobě

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 22. 8. 2014 16:30
Ředitel nemocnice v Rumburku vznesl po smrti pacientky závažná obvinění vůči sloužícímu lékaři, ten se brání a na vlastní žádost odchází.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praharumburské nemocnici končí lékař Petr Vondráček, který měl na starosti pacientku, jež zemřela na předávkování draslíkem. Policie v pátek kvůli tomuto úmrtí obvinila padesátiletou zdravotní sestru z vraždy a vzala ženu do vazby.

Lékař se s nemocnicí rozchází na vlastní žádost po konfliktu s vedením, které po medializaci celého případu přišlo hned s několika tvrdými obviněními. Ředitel nemocnice Darek Šváb to sdělil serveru Lidovky.cz s tím, že plánuje informovat policii.

Podle něho lékař v úmrtním listu uvedl jako příčinu smrti pacientky jaterní selhání, přestože žena zemřela vinou draslíku na srdeční zástavu. Nenařídil prý také pitvu a nekontaktoval policii, přestože bylo podezření na spáchání trestného činu.

Lékař podle Švába svým postupem ohrozil celé vyšetřování, protože odnesl důležité dokumenty. "Mimoto odnesl mimo nemocnici veškeré laboratorní výsledky, z nichž vyplývalo, že došlo k podání látky jinak, než ordinoval službu konající lékař," sdělil serveru ředitel.

Samotný Vondráček na nečekané tiskové konferenci ale jakékoliv vlastní pochybení razantně odmítl. Uvedl, že to byl právě on, kdo zajišťoval důkazy, neboť předávkování draslíkem se s odstupem času nedá prakticky nijak dokázat. Dále řekl, že neprodleně informoval vedení, to však podalo trestní oznámení až s třídenní prodlevou.

Vondráčka se zastala i sestra

"Taková informace je zcela jednoznačně lživá. Informaci vedení obdrželo prostřednictvím hlavní sestry, která ji sdělila manažerce kvality a náměstkyni v pondělí v odpoledních hodinách po obědě. Sám jsem ji od paní náměstkyně obdržel mezi 15. a 16. hodinou a trestní oznámení jsme podali večer," brání se Šváb.

Vondráček však tvrdí, že případ naopak ještě v pátek krátce po úmrtí pacientky oznámil zástupci primáře, tedy svému přímému nadřízenému, poté primáři a upozornil i hlavní sestru.

Vondráček uvedl, že infuze, které jako důkaz předal nadřízeným, skončily v odpadu. Podařilo se mu je ale získat zpět a v pondělí je předal vrchní sestře.

Vondráčkovu výpověď potvrdila i sestra, která pomáhala při zajišťování důkazů. Lékař před novináři důrazně odmítl, že by měl se sestrou, která je nyní obviněna z vraždy, poměr, nebo se snažil z jakéhokoliv jiného důvodu krýt trestný čin.

Ředitel Šváb však uvedl, že mezi lékařem a sestrou byly letité přátelské vazby a že osobní zájem na případu vyloučit nelze.

Lékař: Ředitel poškozuje vlastní nemocnici

Konflikt mezi lékařem a ředitelem nemocnice začal eskalovat už ve chvíli, kdy nemocnice vydala prohlášení, v němž tvrdí, že prošetří možné zavinění lékaře.

"Nechápu, proč si pan ředitel poškozuje vlastní nemocnici a lékaře. Je to stresující a všichni dělají, co můžou," komentoval prohlášení rozlícený Vondráček.

"Žádného lékaře jsme nenapadali, uvedli jsme, že předmětem vnitřního šetření je pouze to, u koho došlo ke zpoždění informování vedení společnosti," reagoval na jeho slova Šváb.

Incident se odehrál začátkem června v nemocnici v Rumburku. Policie obvinila bývalou zaměstnankyni nemocnice, že úmyslně podala sedmdesátileté pacientce s onkologickým oddělením látku, která vedla k zástavě srdce.

Policie zdravotní sestru podezřívá, že z lítosti prováděla nezákonné eutanazie.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na čtvrtek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř. Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy