"Staří zbrojnoši" Zeman s Klausem vzpomínali na minulost

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 11. 2014 20:38
Zákrok komunistické policie před 25 lety na pražské Národní třídě nebyl podle Zemana "nestandardním masakrem", byla to jedna z mnoha tehdejších demonstrací.
Exprezident a prezident dnes debatovali v pražském paláci Žofín o euru, bankách i revoluci v roce 1989.
Exprezident a prezident dnes debatovali v pražském paláci Žofín o euru, bankách i revoluci v roce 1989. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Revoluci v roce 1989 vyvolala nepravdivá zpráva o smrti studenta Martina Šmída, ne zákrok Sboru národní bezpečnosti (SNB) na Národní třídě, řekl prezident Miloš Zeman při dnešní debatě se svým předchůdcem ve funkci Václavem Klausem. Zákrok tehdejší policie nebyl podle Zemana "nestandardním masakrem" a byla to jedna z mnoha tehdejších demonstrací.

Zeman s Klausem debatovali v pražském paláci Žofín při příležitosti 25 výročí od listopadových událostí roku 1989. Mluvili především o ekonomických tématech, která se týkala rozhodnutí vlád, kterým v minulosti jako premiéři předsedali, i o budoucnosti zavedení eura.

Debata se nesla v přátelském duchu, oba aktéři si ale neodpustili mnoho vzájemných lehkých rýpnutí. "Jsme dva staří zbrojnoši, kteří vzpomínají na minulost," poznamenal během debaty Zeman.

Podobná debata se uskutečnila tento týden již ve čtvrtek, v ní se Klaus se Zemanem shodli, že polistopadová transformace ekonomiky a společnosti byla úspěšná.

Zeman jako "poslední Mohykán"

Jedním z témat, která dnes současný a bývalý prezident probírali, byla například privatizace bank, kupónová privatizace nebo oslabování koruny Českou národní bankou (ČNB). To odmítli Klaus i Zeman, který při této příležitosti poznamenal, že pokud bude jmenovat členy ČNB on, současné vedení svá místo znovu neobhájí. Možnost, že jmenování vedení ČNB záleží pouze na jednom člověku, zkritizoval Klaus. Podle něj bylo toto rozhodnutí "nesmyslem", který požadoval Václav Havel.

Oproti minulým týdnům, kdy Klaus často Havla kritizoval, dnes jeho jméno zmiňováno vůbec nebylo. Pouze Zeman ve své úvodní řeči označil Občanské fórum za amorfní hybrid, po kterém následoval návrat ke standardnímu systému politických stran.

Jedním z dnešních témat bylo i zavedení eura. Zemana Klaus označil za "posledního Mohykána", který tuto měnu obhajuje. Jiného člověka, který by euro hájil, prý nezná. Klaus zopakoval, že přijetí eura odmítá. Naopak Zeman se eura zastal. Česko podle něj do eurozóny nevstoupí dříve než za pět let. Eurozóna by se podle něj měla přestat být charitativním spolkem, poznamenal ale, že věří v její pozitivní vývoj.

Oba prezidenti se neshodli také na tématu privatizace bank, kterou uskutečnila sociálně demokratická vláda Zemana. Klaus zopakoval, že banky, především IPB, byly prodány velmi lacino, což označil za neobhajitelné. Zeman oponoval, že i díky tomu má Česko v současné době jeden z nejdravějších bankovních systémů v Evropě.

Zeman na otázku z publika také zavzpomínal na 17. listopad 1989. Lidé, kteří na tehdejší demonstraci nebyli, podle něj na ni vzpomínají jako na "krvavou řež".

"Prosím vás, každý, kdo někdy chodil na protistátní demonstrace, ví, že ho občas majzli obuškem. A to ještě ti dědci z lidových milicí, když dostali povel 'obušky k nasazení připravit', tak si je dali takhle na prsa a rozběhli se a my jsme jim utekli," řekl Zeman. "Přátelé, nebyla to žádná krvavá řež, nebyl to žádný nestandardní masakr, byla to jedna z 'x' demonstrací," dodal.

Skutečnou revoluci podle něj nastartovala až nepravdivá zpráva o smrti studenta Šmída, která v lidech vyvolala pozdvižení, protože přišla právě na výročí 17. listopadu 1939.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenský parlament odmítl návrh na zpřísnění pravidel interrupcí

Ženy na Slovensku nebudou muset na podstoupení interrupce čekat po poučení lékařem déle než dosud, rozhodl v úterý hlasováním parlament. Zpřísnění pravidel prosazovala konzervativní skupina poslanců vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) premiéra Igora Matoviče. Projednávaná předloha i hlasování o ní rozdělily koalici, která má ve sněmovně pohodlnou většinu. Počet interrupcí na Slovensku dlouhodobě klesá.

Návrh počítal kromě jiného s tím, že interrupci bude možné vykonat až po čtyřech dnech od chvíle, co lékař odešle hlášení o poučení ženy o zákroku či například o možnosti absolvovat utajený porod národnímu centru zdravotnických informací. To by znamenalo zdvojnásobení lhůty, která se ale neuplatňuje v případě ohrožení zdraví nebo života ženy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy