Reportáž psaná v sedle kola: Tohle je Léto s Topolem

Lenka Smyčková
5. 8. 2009 7:40
Mirek Topolánek objíždí jižní Moravu na kole. Vražedným tempem
Foto: www.ods.cz

Kyjov - Jižní Morava Mirka Topolánka moc nezná. Jenže dělat uprostřed prázdnin a dovolených mítinky s mikrofony a volebním programem? Sám Topolánek, kterého tu ODS postavila jako jedničku kandidátky, nechtěl. Přeci nebudu lidi v létě otravovat s politikou, řekl.

Kampaň, kterou tu v kraji pro něj jeho tým nachystal, je tak nakonec "prázdninová". Regionem projede na kole a u vína se potká s lidmi.

Tak dobře, jdeme na to. Kontroluji vlastní kolo, nachystám batoh s vodou a nezbytným notýskem, kapesní foťák a hurá na cyklomítink.

Je úterý před desátou ráno, vlak staví v Kyjově. Před místním domem s pečovatelskou službou parkují dvě dodávky týmu "Léto s Topolem". Lidé od Mirka Topolánka vynášejí bicykly.

Začíná poprchávat. První předvolební cyklovýlet jihomoravského volebního lídra se zdá být ohrožený. "Kdepak. Jede se za každého počasí," hlásí vedoucí volebního týmu Zdeněk Mokrý. Jeho jméno, jak se později ukáže, je docela příznačné.

Topolánek si za blýskání fotoaparátů nasadí přilbu a vyjíždí. Ač na pondělní tiskové konferenci vyzýval, že se k němu cestou může kdokoli připojit, moc nás nejede. Vesměs jen novináři a straníci. A těch jede většina doprovodnými auty.

Podívejte se: Na kole s Topolem z Kyjova do Rohatce

Peloton míří na Milotice. Topolánek, ve volebním tričku s vlastní karikaturou na prsou, po chvíli zaujme vedoucí pozici. Chystala jsem se na pohodový výlet, ale začíná to být hotový sprint. Předseda je na svůj věk zatraceně rychlý. "Taky se podívej, jaká má lýtka," glosuje kolega novinář.

Ty reklamy byly na pivo?

Přestávka na zámku v Miloticích je vysvobozením. Čeká tu asi čtyřicítka lidí - okamžitě vytahují foťáky, chtějí podpis a společné foto. "Jak je pěkně opálený z té Itálie," vtipkuje jeden z turistů.

Foto: Aktuálně.cz

Komerční tip: Vyberte si dovolenou, jakou si přejete

  "A co nám řeknete?" zajímá přihlížející třicátnici. "Já jsem nepřijel řečnit, přijel jsem na pivo," nasadí lidově Topolánek.

  "Takže ty reklamy po celé dědině byly reklamy na pivo?" diví se další paní. Topolánek nakonec s lidmi mluví téměř čtvrt hodiny. Řeč je o komunistech, o krizi, i (ne)slušnosti politiků.

  Když se jeden z novinářů zeptá na cenu dovolené v Itálii, dav, ve kterém zbyli jen příznivci pravice, ho hromadně okřikne.

  V zámeckém občerstvení si pak Topolánek dá místo piva jen minerálku. Ještě pár podpisů, fotografií, stisků rukou a jede se dál. Léto s Topolem má rozplánovaný harmonogram na minuty.

  Topolánek chce
  Topolánek chce | Foto: Lenka Smyčková

  Kampaň pro otrlé

  Začíná pršet. A pak víc. Nakonec už regulérně lije. Doprovod v dodávkách se ptá, jestli se bude pokračovat. Topolánek ani na chvíli nepřipustí, že by z kola slezl. Jízdu po chvíli vzdává první účastník - Mokrý.

  A mokří jsme za chvíli všichni. Topolánkovi to, zdá se, vůbec nevadí. Drží si své tempo a ujíždí. Záda má zablácené. Ján Svorada, který pro něj kolo vybíral, ho nevybavil blatníky. "Já jsem je ani nechtěl. Na co?" říká Topolánek.

  Za chvíli už mu nevidíme ani ta zablácená záda. Potkáváme se až v Rohatci. V místní hospodě tu na stole leží moravské koláčky. Lídr už je převlečený do suchého a pořád v dobré náladě. O ostatních se to říct nedá. Třiadvacet kilometrů vražedným tempem v dešti - to je skutečně kampaň pro otrlé.

  Po půl hodině se volební tým zvedá a míří k místnímu přístavišti. Čeká je plavba po Baťově kanálu. V přístavu kotví člun o poznání skromnější než toskánská jachta. Topolánek si sedá hned za kormidelníka.

  „Tak tu nejnáročnější část už máte dneska za sebou?" ptám se. „To ani zdaleka. Ta nás přece ještě čeká, ve Strážnici ve sklepě," kontruje¨Topolánek.

  První „cyklojízda s Topolem" končí. Ponaučení pro ty, kteří touží zúčastnit se další: Jestli nemáte dobrou fyzičku, vzdejte to. Počkejte si na toho sprintera radši někde na zábavě nebo na koupališti. Kdo dobrou fyzičku má, ať si vezme pláštěnku. Léto s Topolem může být taky deštivé.

   

  Právě se děje

  Další zprávy