Rath nedorazil k soudu. Spadl z kola a je v nemocnici

Domácí Domácí
Aktualizováno 27. 4. 2015 14:31
Podle jeho obhájce je zasádrovaný a je pod vlivem silných léků. Hlavní líčení musel soudce odročit.
David Rath.
David Rath. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath měl nehodu a nedorazil k soudu.

Podle informací Aktuálně.cz spadl z kola do příkopu a nyní leží v kladenské nemocnici s podezřením na otřes mozku.

Podle obhájce Adama Černého je pod vlivem silných léků a příliš nekomunikuje. Soud už informaci o Rathově nehodě ověřil a potvrdil.

Hlavní líčení musel soudce Robert Pacovský odročit na středu dopoledne.

Cyklista v bezvědomí

"Požádal bych média, aby chápala, že mi není dobře. Od včera jsem v nemocnici a chtějí si mě tu nechat i dál. Šlo o pád z kola do nějaké jámy s bezvědomím. Zasahovala tam policie a záchranka. Mám to od záchranářů, já si nic nepamatuji a prosím o pár dní klidu," napsal Rath ČTK.

"Včera odpoledne jsme zaznamenali případ padesátiletého muže, který jel na kole na cyklostezce z Kyšic na Valdek. Cestou se mu udělalo nevolno a spadl z kola,“ řekla mluvčí středočeských policistů Štěpánka Zatloukalová.

Záchranáři ho našli v bezvědomí. Jednat se přitom mělo právě o Ratha.

"Vyjeli jsme k muži po pádu z kola a poskytli mu nezbytné přednemocniční ošetření," doplnila mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Nehoda se stala necelých 10 kilometrů od Kladna, zda ale záchranka poté Ratha převezla do tamní nemocnice, nechtěla potvrdit. "Převezli jsme ho do nejvhodnější nemocnice," řekla pouze.

Podle zjištění Aktuálně.cz je v kladenské nemocnici na neurologii s podezřením na otřes mozku.

Informaci o Rathově nehodě už ověřil i samotný soud. "Dle dostupných informací se má jednat o hospitalizaci po úrazu, který měl obžalovaný utrpět o víkendu. Jeho aktuální zdravotní stav a předpokládanou délku hospitalizace soud zjišťuje," napsala Aktuálně.cz mluvčí soudu Zuzana Steinerová.

"Je pod morfiem"

Rath měl v pondělí dorazit k soudu kvůli údajně zmanipulovaným zakázkám. "Snažil jsem se ho kontaktovat. Poslal mi esemesku, že je v nemocnici na kapačkách,“ řekl serveru iDnes.cz Černý.

Bez Ratha jednání nemohlo pokračovat, Pacovský proto soud na 20 minut přerušil.

Černý poté uvedl, že se Rathovi dovolal. "Komunikace s ním je velmi obtížná, je pod prášky, pod morfiem, dostat z něj kloudnou větu bylo těžké,“ řekl.

Bývalý hejtman je podle něj zasádrovaný. "Znamená to, že pan obžalovaný měl nějakou nehodu?" zeptal se soudce Pacovský. "Ano, chápu to tak," odpověděl advokát.

To, ve které nemocnici leží, neřekl Rath ani svému advokátovi ani poté, co se ho na to Černý výslovně zeptal.

Bez Ratha nelze pokračovat

Státní zástupce Petr Jirát se ale k celé situaci staví podezřívavě. "Chtěl bych požádat soud, aby obvolal všechny nemocnice v Praze a okolí. Už se to stalo podruhé, co pan obžalovaný těsně před zahájením líčení nepřišel,” navrhl Jirát.

Soud následně informaci prověřil, Černý má do středy zjistit další podrobnosti. 

"Další postup soud zváží na základě množství a charakteru informací, které nyní obdrží – pokud by měl o jejich pravdivosti pochybnosti, přistoupil by k jejich dalšímu prověřování," dodala Steinerová.

Černý musí také zaslat Rathovo vyjádření, zda chce, aby soud dál jednal v jeho nepřítomnosti. Bez toho nelze v projednávání pokračovat.

Kvůli průtahům soudce Pacovský už v minulosti případ Ratha a spoluobžalované členky představenstva společnosti ML Compet Lucie Novanské vyloučil k samostatnému projednávání.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy