Šokovaný Rath. Proces končí, žalobce přednese závěrečnou řeč

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 12. 5. 2015 14:15
Exhejtmanův pád z kola před čtrnácti dny se obešel bez jediného viditelného zranění. Soudce poté nečekaně oznámil, že dokazování končí a ve středu začnou závěrečné řeči.
David Rath u soudu
David Rath u soudu | Foto: ČTK

Praha - Zpočátku to vypadalo, že se bitva právních argumentů a policejních důkazů v případu Davida Ratha začíná měnit v souboj lékařských zpráv a znaleckých posudků. Soudce Robert Pacovský v úterý ráno dostal posudek soudního znalce Lubora Stejskala, který zkoumal, zda je bývalý hejtman David Rath schopen se po pádu z kola účastnit jednání ve své korupční kauze.

"Účasti na jednání podle vyšetření znalcem schopen je," oznámil Pacovský, který přetahovanou o tom, zda je Rath schopen se účastnit jednání, rázně ukončil a odmítl další posudky či výslechy lékařů.

Necelé dvě hodiny pak soudce pokračoval ve čtení důkazů a krátce po obědě překvapivě rozhodl, že se dokazování končí a ve středu začnou závěrečné řeči. Šokoval jak Ratha a jeho obhájce, tak advokáta další spoluobžalované Lucie Novanské. Ani ta totiž tak rychlý konec nečekala a z dnešního jednání se omluvila.

A soudce vzápětí zamítl i všechny další důkazy, které Rath a jeho advokáti navrhovali či chtěli navrhnout a na jejichž přípravu požadovali čas. "Ten skutkový stav umožňuje rozhodnout. Další dokazování by bylo nadbytečné," uvedl Pacovský.

Ukončení dokazování překvapilo i žalobce Petra Jiráta. "Jsem překvapen, ale nemám žádné další důkazy, takže mi to nevadí," uvedl žalobce Petr Jirát.

Ten tak zítra před devátou hodinou má začít číst svoji závěrečnou řeč. Již podruhé. Poprvé ji musel přednést v březnu, když soud rozhodoval v první větvi kauzy s devíti obžalovanými v čele s manželi Kottovými. Její čtení mu tehdy trvalo den a půl.

"Samozřejmě se tam vypořádám s obhajobou pana Ratha, se kterou jsem se v minulé řeči vypořádat nemohl," uvedl Jirát. Podle něj je opět možné, že celou řeč během jednoho dne nestihne a dokončí ji až v pondělí, které si už soudce Pacovský vyhradil pro závěrečné řeči Ratha a Novanské.

Ani škrábnutí

Dopoledním tématem číslo jedna byl zdravotní posudek Davida Ratha, který měl rozhodnout, zda je bývalý hejtman po nehodě na kole schopen docházet k soudu a pokračovat tak v procesu. Nehoda podle znalce, který si prostudoval i předchozí dokumentaci, nezanechala žádné viditelné zranění ani například zhmoždění svalů. "Úraz nebyl provázen poškozením kůže ani jinými viditelnými příznaky," citoval soudce Pacovský Stejskalův posudek. A stejně tak podle něj žádné úrazové změny nezaznamenala ani obrazová či laboratorní vyšetření. Lékaři tak po úrazu vycházeli pouze ze subjektivního tvrzení Ratha.

Rath se hájil tím, že mu lékaři nařídili čtrnáctidenní klidový režim. "Nutný klidový režim po úrazu je splněn 10. května," přečetl soudce z posudku.

"Pan doktor se včera podrobil vyšetření v nemocnici a závěry, které má, jsou jiné, než uvádí znalec," reagoval vzápětí Rathův advokát Roman Jelínek. A předložil zprávu Ústřední vojenské nemocnice. "Ten znalec je odborník a ten posudek je jednoznačný," oponoval žalobce Petr Jirát, podle něhož je evidentní, že Rath je schopen chodit k soudu.

Vzápětí se pokračování pokusil oddálit Rath, když s viditelným zakolísáním přešel tři kroky ke svědeckému pultu. "Necítím se dobře a mám obtíže. Včera po soudním líčení se zhoršily. I dnes jsem musel užívat poměrně silnou kombinaci léků, které tlumí paměť, bolest a ovlivňují rovnováhu a soustředění, a jsem tedy pod silnou clonou léků," řekl s tím, že se necítí tak dobře, aby mohl plnohodnotně absolvovat toto líčení. "Trvám na výslechu znalce, jsou tady rozpory. Ty by mohl vyřešit revizní posudek," dodal advokát Jelínek, poté co si Rath sedl.

"Soudní řízení pokračuje," reagoval stroze soudce Pacovský a dal pokyn přísedící, aby začala pročítat důkazy – porovnávat faktury a rozpočty sporné zakázky na rekonstrukci zámku Buštěhrad.

Po necelých dvou hodinách pak překvapivě oznámil, že již nepotřebuje číst žádné důkazy a proces by měl spět k závěrečným řečem. To překvapilo jak Ratha, tak jeho obhájce. "Pokud soud dříve avizoval, že budou ještě tři výpovědi svědků, a nyní říká, že je nepotřebuje, tak nás to překvapuje. Tento postup zkracuje obhajobu," uvedl advokát Jelínek, který požádal o čas na předložení dalších důkazů.

A jeho kolega Adam Černý vzápětí navíc některé další vyjmenoval - třeba znalecké posudky, články v novinách, výpovědi všech odsouzených v kauze či analýzu mediálních vystoupení policie a žalobců v Rathově kauze. A také přehrání částí odposlechů. "Chci přehrát části rozhovorů, které byly policií vyňaty. Je to velké množství. Aspoň ty ve dnech, kdy je tvrzeno, že došlo k předání nějakých finančních prostředků," potvrdil Rath.

Soudce ale oznámil, že další důkazy již nejsou potřeba, a oznámil žalobci, že si má na středeční ráno připravit závěrečnou řeč.

Rath pak na chodbě před soudní místností opět připomněl svůj špatný zdravotní stav po nedávném pádu z kola. "Jsem oslaben, handicapován, vyřadili mě z autentické obrany," poukázal na to, že soudce neuvěřil tomu, že je jeho zdravotní stav tak špatný, že mu brání chodit k soudu. "Doufám, že příští týden na tom budu lépe a budu schopen přednést zásadní argumenty, které oni nechtějí vidět, ignorují, schovávají pod koberec. To obludné manipulátorium, ke kterému dochází v rámci represivních složek, ta obludná propojenost státních zástupců, některých politických příslušníků, význačných soudců, to je ta skutečná mafie, která teď ovládá Českou republiku," reagoval.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy