Rafaj neuspěl se stížností na domovní prohlídku. Našli u něj schované obálky s penězi

ČTK Domácí ČTK, Domácí
28. 7. 2020 9:53
Ústavní soud odmítl stížnosti předsedy antimonopolního úřadu Petra Rafaje i jeho místopředsedkyně Evy Kubišové proti prohlídkám provedeným v jejich nemovitostech, kancelářích a autech. Prohlídky loni nařídil Městský soud v Brně kvůli prověřování podezření na manipulace kolem zakázky na mýtný systém. ÚS nezjistil žádné porušení práv Rafaje a Kubišové.
předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj
předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj | Foto: ČTK

Policie loni začala Rafaje prověřovat kvůli podezření z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby. Prohlídky se v březnu uskutečnily v několika nemovitostech užívaných Rafajem, stejně jako v jeho autě a prostorách Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Policisté u něj doma našli dva miliony v hotovosti zastrkané v obálkách ve skříních. Původ peněz nejdřív nedokázal vysvětlit, poté policistům dle informací redakce argumentoval půjčkou od majitele Fio banky Petra Marsy. Informace o údajné půjčce uvedl i ve svém majetkovém přiznání za rok 2018. Na půjčku upozornil server iRozhlas.cz. Peníze policisté Rafajovi dodnes nevrátili. 

Rafaj v ústavní stížnosti například uváděl, že příkazy jsou jen obecně odůvodněné a příliš široce pojaté. Domáhal se navrácení zabavených věcí. Podle ústavních soudců ale popis podezření nebyl nijak vágní. "Napadené příkazy věnují podloženosti podezření ze spáchání závažné trestné činnosti dostatečný prostor," stojí v usnesení.

Rafajovy kauzy

  • HN a Aktuálně.cz už dříve informovaly, že podle podezření policistů měl zásadní vliv na chod antimonopolního úřadu Jiří Švachula - expolitik hnutí ANO a někdejší místostarosta městské části Brno-střed stíhaný za stamilionové manipulace u veřejných zakázek. Detektivové tak nyní z korupce podezřívají téměř celé nejvyšší vedení úřadu. Nezákonné ovlivňování tendrů se podle vyšetřovatelů týká například brněnského dopravního podniku.
  • Rafaj také čelí podezření ze střetů zájmů. Stýká se totiž s vlivovými skupinami, v jejichž prospěch pak rozhoduje. V roce 2015 se nechal hostit firmou BusLine na fotbalovém zápase Ajax Amsterdam v Nizozemsku. Stejná společnost přitom bodovala ve stamilionových sporech o svůj byznys, které Rafajův úřad posuzoval.
  • Policie se podle zjištění HN a Aktuálně.cz zajímá i o jeho schůzky s hejtmanem Jiřím Čunkem. Rafaj ho opakovaně utajeně a nestandardně navštívil přímo ve Zlíně. Jeho úřad následně dal zelenou výsledkům soutěže na projekt kontroverzní nové zlínské nemocnice za 8 miliard, který Čunek tvrdě prosazuje, nebo krajským autobusům za 11 miliard.
  • Rafaje navíc policisté prověřují i kvůli podezření, že se společně s šéfem poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem pokoušel nelegálně ovlivnit miliardový tendr na mýtný systém v Česku. Jako prostředník podle vyšetřovatelů posloužil opět Švachula.
  • Šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj a jeho rodina dle zjištění HN a Aktuálně.cz užívají byty napsané na firmu vlivného zákulisního hráče ČSSD Alexandra Čuby. Zálohu 3,5 milionu na byt v Brně ale platil Rafaj, částka odešla přímo z jeho konta. Jeho úřad si nyní tento byt pronajímá, a to s podmínkou, že ho může obývat jedině předseda úřadu.
  • Ještě předtím, než se Petr Rafaj stal šéfem antimonopolního úřadu, jako poslanec v roce 2008 prolobboval milionové dotace a levné městské pozemky pro potápěčské centrum. Aktuálně.cz a HN ale zjistily, že areál nefunguje dodnes. Za miliony vznikla budova, v níž úřaduje spolek vlivného zákulisního hráče ČSSD Alexandra Čuby.
  • Aktuálně.cz a HN také napsaly, že antimonopolní úřad po nástupu exposlance ČSSD Petra Rafaje do jeho čela zaplatil 7,3 milionu korun za vylepšování image instituce. Peníze putovaly do agentury Christian V.I.P.  vlastněné lobbistou, který v té době dle obžaloby tuneloval státní lesy. Stejná agentura tehdy zároveň pomáhala sociální demokracii s volebními kampaněmi. Jednatelkou firmy je dodnes Magdaléna Mrnková - pravá ruka někdejšího volebního manažera ČSSD Jaroslava Tvrdíka. 
  • Rafaj navíc čelí kritice i za to, že má dohlížet na férovou soutěž, ale do antimonopolního úřadu vybírá své blízké. Dceru, jejího nynějšího manžela, i své někdejší spolustraníky - lokální politiky z okolí Frýdku, odkud pochází. Dohledem nad veřejnými zakázkami Rafaj pověřil i Jiřího Švachulu, který je dnes za jejich manipulace obžalovaný. Rozkladové komise ÚOHS přitom spolurozhodují o miliardách, když radí Rafajovi.

Zároveň ÚS připomněl, že soudy vydávají příkazy k prohlídkám v počáteční fázi trestního řízení, mnohdy v časové a informační tísni. "Jejich úkolem není 'vyšetřit' prověřovanou trestnou činnost, ale posoudit toliko existenci důvodného podezření a nezbytnost jeho potvrzení provedením prohlídky," konstatoval ÚS.

V případě Kubišové se příkazy k prohlídce týkaly kanceláře, auta a bytu. Místopředsedkyně úřadu ve stížnosti tvrdila, že městský soud nesplnil svou ústavní povinnost ochrany základních práv a stal se pouze "pošťákem" pro návrhy státního zástupce. Ústavní soudci ale její stížnost odmítli s podobnou argumentací jako u Rafaje.

Do obou řízení vstoupil jako vedlejší účastník také antimonopolní úřad. Poukazoval na údajná pochybení při vydání příkazů i provedení prohlídek. Zajištění listin ze správních spisů bez dodržení zákonných podmínek podle něj vedlo k porušení práv subjektů, jejichž zájmy úřad chrání.

Babiš a Hamáček chtějí jeho odvolání

Premiér Andrej Babiš (ANO) s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) chtějí po dovolené prezidentovi Miloši Zemanovi navrhnout odvolání Rafaje z funkce. Rafaj v prohlášení pro média uvedl, že respektuje pravomoc vlády jeho odvolání navrhnout, ale nedomnívá se, že by pro jeho odvolání byly splněny podmínky stanovené zákonem o působnosti ÚOHS.

K Rafajovu odvolání vyzvaly neziskové organizace na jednání protikorupční rady vlády a také Ústecký kraj. Důvodem mají být mimo jiné Rafajovy kauzy z poslední doby.

Šéf ÚOHS Petr Rafaj utekl před otázkami reportérů Aktuálně.cz | Video: Lukáš Valášek
 

Právě se děje

Další zprávy