Rada Evropy kritizuje Česko kvůli Romům, připomíná Lety

Domácí Domácí
21. 2. 2013 11:02
Zpráva poukazuje na segregaci Romů ve školách i prasečí farmu v Letech
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - V Česku nadále přetrvává porušování lidských práv Romů, což kromě jiného potvrzuje i dosud nevyřešená situace ohledně koncentračního tábora Lety.

Ve své zprávě to uvedl komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks.

Přetrvávající porušování lidských práv spatřuje například v postavení romských žáků v českém školství nebo v územní segregaci.

Mužnieks nevhodné chování státu vůči Romům připomněl i v historickém kontextu.

Politováníhodný je podle něj například fakt, že na místě koncentračního tábora Lety, kde bylo během druhé světové války zabito mnoho Romů, byla v sedmdesátých letech minulého století vystavěna prasečí farma. Ta na části území tehdejšího tábora stojí dodnes.

"Rozpočtová kritéria nemohou převládnout nad respektem k lidské důstojnosti. Prasečí farma by měla být přesunuta a zvážena by měla být i opatření k uctění těch, kteří tam zemřeli," uvedl Muižnieks. Nevhodnost umístění velkovýkrmny prasat komisař ve zprávě připomněl hned několikrát.

Tábor Lety, který se nachází na území dnešního okresu Písek, sloužil původně jako pracovní tábor. Teprve v roce 1942 byl přeměněn na tábor pro Romy. Jeho kapacita činila kolem 300 osob. Z tábora odjížděly transporty s vězni například do Osvětimi. Na místě tábora dnes stojí i památník.

Povědomí o romské kultuře a historii

Muižnieks ocenil úsilí českých institucí bránit nenávistným protiromským názorům, ale zároveň je ve zprávě upomíná, aby dlouhodobě dbaly na prosazování postihů v případech diskriminace, nenávisti a také násilí páchaného proti Romům.

Zároveň doporučil české vládě, aby podpořila tříletý projekt zaměřený proti xenofobii a rasismu, který by měl být spuštěn v tomto roce.

Prohlédněte si fotoreportáž z romské osady na Slovensku:

Kromě toho se komisař postavil také za větší úsilí při rozšiřování povědomí o romské historii a kultuře. Vládě doporučil použít například přehled romské historie, který vydala právě Rada Evropy.

Muižnieksova zpráva se opírá o zjištění, ke kterým komisař dospěl během čtyřdenní návštěvy v České republice v listopadu loňského roku. Ta se zaměřila právě na lidská práva romských obyvatel a lidí s postižením.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Prymula se stal Zemanovým poradcem. Je uveden v oficiálním seznamu. Podle Primy bude neplaceným poradcem

Zdroj: ČTK
Další zprávy