Přemysl Sobotka se vrací do politiky, v Libereckém kraji se bude jako radní starat o nemocnice

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
21. 11. 2016 6:00
Jeden z nejdůležitějších občanských demokratů se po krátké odmlce vrací do aktivní politiky. Bývalý šéf Senátu a kandidát ODS na post prezidenta Přemysl Sobotka se v úterý má stát radním pro zdravotnictví v Libereckém kraji.
Přemysl Sobotka.
Přemysl Sobotka. | Foto: Vojtěch Marek

Liberec Liberecká ikona a dříve klíčová tvář ODS se neplánovaně vrací do politiky. Přemysl Sobotka má být od úterka radním hejtmanství v Libereckém kraji.

"Možná se budete divit, ale když mi to jako návrh kolegové telefonovali, rozmýšlel jsem se asi tak třicet vteřin. V medicíně i v politice jsem se naučil, že nikdy nemáte čas rozhodovat se dlouho, takže jsem se rozhodl rychle,” řekl Sobotka.

Na severu Čech bude mít na starosti oblast zdravotnictví. Ostatně, ještě předtím, než po sametové revoluci vstoupil do aktivní politiky, býval lékařem, proto je mu resort blízký.

Bývalý šéf Senátu a dlouhá léta jeden z nejdůležitějších občanských demokratů dokázal ovlivnit třeba i to, že se předsedou strany stal Mirek Topolánek. ODS s ním počítala i na post prezidenta, což jako plán nakonec ztroskotalo na přímé volbě.

V Liberci v úterý proběhne ustavující jednání zastupitelstva, které má v plánu volit novou vládu. Koalici povedou Starostové pro Liberecký kraj, takže pozici hejtmana na další čtyři roky uhájil jejich lídr Martin Půta. "ODS a ČSSD budou mít po jednom radním, dva posty získá ANO a pět my,” řekl Půta.

Původně sice počítal, že občanští demokraté vyšlou do rady svého volebního lídra Dana Ramzera, ale vyjednávání dopadlo jinak. Ramzer se nakonec rozhodl zůstat starostou Frýdlantu a křeslo v radě svěřit Sobotkovi. Bývalý senátor původně neměl být ani v zastupitelstvu. Vždyť jeho jméno figurovalo až na desátém místě kandidátky ODS, ale voliči ho vykroužkovali na třetí pozici.

Paradoxní na spojenectví Sobotky s Půtou je jejich společná třaskavá minulost. Půta a jeho Starostové “vyrostli” na kritice právě těch občanských demokratů, jejichž politický růst Sobotka většinou podporoval. A ať už šlo o zhusta kritizovaného exprimátora Liberce Jiřího Kittnera, exposlance Tomáše Hasila, exradního Radima Ziku, či exhejtmana Petra Skokana, jejich pověst nebyla dobrá.

Dodnes se Liberci přezdívá “Synerov”, podle jména vlivné stavební firmy, pro niž Kittner před vstupem do aktivní politiky pracoval.

Půta a jeho Starostové i díky kritice chyb libereckých občanských a sociálních demokratů nejprve usedli v zastupitelstvu kraje a v roce 2012 se stal Půta poprvé hejtmanem.

Dnes Půta říká, že kvůli tomu bylo obtížné přijmout myšlenku společné vlády s ODS. Nakonec ale do koalice přibylo i ANO a formát široké duhové krajské vlády je pro Starosty snesitelnější. Druhým důvodem je fakt, že navzdory roztržkám s ODS si Půta dobře rozumí s Ramzerem.

“Černobílý pohled na svět můžete mít, než získáte zodpovědnost, a myslím, že i Starostové poznali, že ne vše, co se napsalo a co se říká po hospodách, je pravda,” komentoval dříve poměrně vyostřený vztah ODS a Starostů Sobotka.

Občanští demokraté ve volbách v kraji získali necelých osm procent hlasů, respektive čtyři mandáty. To je zlomek dřívější popularity ODS a velmi slabý výsledek na region, který v minulosti patřil mezi tradičně pravicové.

"Voliči ODS jsou velmi citliví na jakýkoli problém a vždy je to obraz té takzvané velké politiky – vzpomeňme si na konec Mirka Topolánka či Petra Nečase. Ukažte mi jediný moment, kdy Jiří Kittner udělal něco špatného. Za jeho éry se v Liberci investovalo. V současnosti na magistrátu v Liberci hledají kauzy a ony žádné nejsou,” hájí budoucí radní stranického kolegu.

Sobotka letos na podzim odcházel ze Senátu jako jeho místopředseda. V letech 2004 až 2010 byl předsedou horní komory. V první půlce devadesátých let pracoval na postu libereckého radního, což bylo naposledy, kdy působil v exekutivní politické funkci.

Nyní v obdobné roli na kraji bude do praxe přenášet to, co zákonodárci schválí. A bude se muset vypořádávat i s nedostatky, kterých se Senát jako součást zákonodárné moci dopustil v minulosti. Nejvíc takových komplikací vzniklo podle Sobotky za vlád ČSSD, jejichž návrhy považuje za populistické.

Liberecký kraj se podílí na správě tří nemocnic (v Liberci, České Lípě a Turnově), k tomu řídí léčebnu ve Cvikově.

“Můj předchůdce Petr Tulpa vytvořil alianci všech nemocnic v kraji. Udělal vynikající krok, že dostal nemocnice k jednomu stolu,” hodnotil Sobotka práci, která ho čeká.

Je rád, že nemocnice hospodaří v plusu, ale má obavy z možného poklesu medicínské úrovně. To je riziko zapříčiněné nedostatkem personálu – lékařů i sester – v řadě zařízení v Česku.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy