Pustil odposlechy Nečase. Jiná možnost nebyla, říká žalobce

Radek Nohl Radek Nohl
18. 5. 2015 18:07
Státní zástupce Martin Brzobohatý v rozhovoru zdůvodňuje, proč bylo nutné pustit záznam osobních hovorů mezi bývalým premiérem a jeho tehdejší milenkou.
Současní manželé Petr a Jana Nečasovi.
Současní manželé Petr a Jana Nečasovi. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Neměl jsem radost, že se některé odposlechy musely u soudu pouštět, ale jiná možnost nebyla. Tak argumentoval žalobce z olomouckého vrchního státní zastupitelství Martin Brzobohatý, proč nechal v pondělí přehrát i osobní rozhovory mezi současnými manžely Petrem a Janou Nečasovými.

Odposlechy jsou z doby, kdy byl Petr Nečas premiérem a Jana Nečasová (tehdy Nagyová) jeho milenkou. Během desetiminutového záznamu telefonního hovoru Nečasová na svého partnera mimo jiné sprostě řve a tlačí ho k rozvodu s Radkou Nečasovou (tehdejší manželkou Petra Nečase).

"Byl bych ale špatný státní zástupce, kdybych opomenul nějaké záznamy, které svědčí ve prospěch obžaloby a které popisují tu situaci tak, jak se udála," vysvětluje v rozhovoru Brzobohatý.   

Proč jste se rozhodl odposlechy zveřejnit? Co podle vás dokazují?

Ukazují na motivy obžalované, dokazují také vztah mezi Radkou Nečasovou a Janou Nečasovou. Odposlechy zároveň nejsou v souladu s výslechy některých svědků. Řada těch hovorů dokazuje, že šlo o sledování, nikoliv jinou činnost.

A vylučuje se ta varianta, že byla ohrožena rodina tehdejšího premiéra Petra Nečase?

Jestli jste postřehli, tak tam nebylo ani slovo o nějakém ohrožení.

Kolik odposlechů ještě budete pouštět?

Předpokládám, že skončíme zítra dopoledne. Poté budou zřejmě čteny listinné důkazy. Jedná se třeba o věci, které byly zajištěny při domovních prohlídkách.

Obhájci namítají, že odposlechy byly vytrženy z kontextu. Můžete tedy říct, jak jste je vybíral?

Jsou to ty záznamy, které podporují obžalobu. Obhajoba má k dispozici úplně stejný soubor všech odposlechů. Může argumentovat tím, že jsou vytrženy z kontextu, ale v tom případě doložit proč a z čeho jsou vytrženy z kontextu. Oni si mohou nechat přehrát klidně všechny odposlechy. Mohou si vytvořit vlastní soubor, který bude dokládat, že jsou vytrženy z kontextu.

Kolik hodin odposlechů máte?

Já jsem to nepočítal. Celkem jde možná o tisíce hodin.

Někomu může připadat přehrání některých částí odposlechů neetické.

Za prvé: trestní řízení je veřejné. To je zásada, přes kterou nejede vlak. Za druhé: to, jestli se rozšíří, je spíše věcí vaší, jak je budete prezentovat v médiích. A za třetí: já taky nemám radost, že některé ty záznamy byly pouštěny. Byl bych ale špatný státní zástupce, kdybych opomenul z tohoto důvodu nějaké záznamy, které svědčí ve prospěch obžaloby a které popisují tu situaci tak, jak se udála.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Norský hokejový obránce Holös se představí už na patnáctém mistrovství světa

Obránce Jonas Holös z Linköpingu nechybí v norské nominaci na hokejové mistrovství světa v Rize a představí se už na 15. světovém šampionátu v kariéře. Jediný současný norský zástupce v NHL útočník Mats Zuccarello hraje s Minnesotou play off. Kouč Petter Thoresen má v kádru ze Severní Ameriky dva hráče z nižší AHL.

Nominace hokejistů Norska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Henrik Holm (Stavanger), Jonas Arntzen (Örebro/Švéd.), Henrik Haukeland (Färjestad/Švéd.),

obránci: Max Krogdahl (Frisk Asker), Emil Lilleberg (Sparta Sarpsborg), Kristian Östby (Stavanger), Christian Bull (Krefeld/Něm.), Stefan Espeland (Salcburk/ICEHL), Ole Julian Björgvik Holm (Cleveland/AHL), Jonas Holös (Linköping/Švéd.), Christian Kasastul (AIK Stockholm/Švéd.), Erlend Lesund (Rögle/Švéd.),

útočníci: Magnus Brekke Henriksen, Tobias Lindström, Martin Röymark (všichni Valerenga Oslo), Ludvig Hoff, Tommy Kristiansen (oba Stavanger), Andreas Heier (Stjernen), Thomas Valkvae Olsen (Frisk Asker), Eirik Östrem Salsten (Storhamar), Michael Haga (Djurgaaden/Švéd.), Mats Rosseli Olsen (Frölunda/Švéd.), Sondre Olden (Sheffield/Brit.), Ken André Olimb (Düsseldorf/Něm.), Mathis Olimb (Wolfsburg/Něm.), Mathias Emilio Pettersen (Stockton/AHL), Samuel Solem (AIK Stockholm/Švéd.), Mathias Trettenes (Biel-Bienne/Švýc.).

před 1 hodinou

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

Další zprávy