Půl bilionu z Evropy půjde hlavně hejtmanům a firmám

Petr Holub
2. 12. 2013 7:00
Ochráncům životního prostředí vadí, že se omezí ekologické eurodotace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Proti rozdělení evropských dotací na období 2014-2020 protestují ochránci životního prostředí. Jejich jménem vystupuje společnost CEE Bankwatch Network, které vadí, že se omezí ekologické dotace. Část z nich navíc půjde průmyslovým firmám.

"Snaha využít evropské fondy pro uspokojení neprůhledných zájmů stála za fiaskem v současném období," tvrdí Ondřej Pašek ze sdružení CEE Bankwatch Network, které jménem neziskových organizací připomínkuje rozdělení eurodotací na životní prostředí. Stejné riziko podle něho hrozí i v letech 2014-2020.

Za pravdu mu dává dokument ministerstva pro místní rozvoj "Smlouva o partnerství", který v pondělí poprvé navrhl, jaké oblasti by měla Evropská unie v příštích sedmi letech podpořit celkovou částkou 21,6 miliardy eur.

Česko dostane o 4,3 miliardy méně než v letech 2007-2013, dotace se však zvýší krajům a na podporu podnikání. Právě regionální a podnikatelské programy se v uplynulých sedmi letech rozdělovaly nejméně transparentně a Evropská unie jejich provoz kvůli tomu nejčastěji zastavovala.

Peníze často dostávaly firmy s nejasnými vlastníky, případně se dotace rozpouštěly v losovačkách. Například program Podnikání pro inovace nesmí čerpat od ledna 2013 a zatím nikdo neví, kdy ho úřady opět povolí.

Dotace jen firmám

Bankwatch Network tvrdí, že nový vládní návrh opakuje staré chyby i v detailech. Například v rámci ochrany životního prostředí doporučuje stavbu velkých spaloven, jejichž podporu Evropská komise zamítla už letos, protože se české straně nepodařilo prokázat jejich přínos k ochraně životního prostředí.

Právě spalovny přispěly k tomu, že se v současném rozpočtovém období nevyčerpá šest miliard.

K tomu přistupují i nové komplikace. Smlouva o partnerství podporuje výrobu energie z obnovitelných zdrojů, která by měla do sedmi let dosáhnout pětiny veškeré energetické produkce.

Dotovat výrobu elektřiny a tepla ale chce pouze v tom případě, že se budou vyrábět spalováním bioplynu a biomasy, případně ve vodních elektrárnách. Na podporu přitom budou mít nárok pouze podnikatelé.

Evropské dotace podle programů (v miliardách eur)

2007-2013 2014-2020
Regiony 4,6 4,87
Doprava 5,82 4,7
Podnikání 3,12 4,14
Vzdělání a výzkum 3,9 2,81
Životní prostředí 4,92 2,57
Zaměstnanost a veřejná správa 3,5 2,14
Technická pomoc 0,23 0,22
Praha 0,34 0,2
CELKEM 25,89 21,64

Zdroj: Aktuálně.cz

"Naopak podpora pro obecní projekty zpracování biomasy, pro solární panely na střechách domů nebo pro větrné elektrárny v majetku spolku několika obcí zcela chybí," upozorňuje Ondřej Pašek.

Expert tím upozorňuje na skutečnost, že část ekologických dotací bude poskytovat ministerstvo průmyslu v rámci podpory podnikání. Resort průmyslu kromě toho převezme dohled nad budováním vysokorychlostního internetu a podporou výzkumu a vývoje.

Ekologická hodnota spaloven

Autoři Smlouvy o partnerství Paškovu kritiku jednoznačně odmítají. Mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Marek Ženkl ve spolupráci s kolegy z ministerstev průmyslu a životního prostředí například upozorňuje, že se na šestimiliardovém výpadku ekologických dotací podepsaly nepostavené spalovny sumou 1,2 miliardy. 

O významu spaloven pro ochranu životního prostředí přitom není podle Ženkla nejmenší pochyby: "V České republice se v současnosti skládkováním odstraňuje ještě 55 procent komunálních odpadů, naším cílem je postupně skládkování omezit na minimum a v budoucnu ho zakázat úplně. Odpad nevyužitelný k recyklaci by také mohl nahradit až 2 miliony tun hnědého uhlí ročně," zdůvodňuje výhody velkých krajských spaloven mluvčí.

Dodává, že se podpora obnovitelných zdrojů zaměřuje na firmy ze zcela pochopitelných důvodů. Bude se poskytovat v rámci programu na podporu podnikatelům, není tedy divu, že firmy budou mít nejlepší přístup. Program navíc nevylučuje, aby o podporu obnovitelných zdrojů požádaly také obce.

"V případě, že si obec samostatně nebo ve spolupráci s dalšími subjekty založí společný podnik, např. s.r.o., tak se může stát příjemcem," vysvětluje mluvčí Ženkl.

Využívat elektřinu a teplo z biomasy a z bioplynu dostalo přednost, protože jde o nejvíc efektivní výrobu, která navíc nezatěžuje elektrickou soustavu. "Využití tepla z biomasy a bioplynu pomáhá řešit substituci uhlí v oblasti teplárenství," dodávají ministerští experti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy