"Půjčené peníze neměl v úmyslu vrátit," řekl soudce. Podvodník dostal osm let vězení

ČTK ČTK
28. 6. 2019 14:27
Krajský soud v Brně v pátek uložil osmiletý trest vězení Radkovi Strmiskovi za podvod se škodou zhruba 68 milionů korun. Peníze vylákal od lidí, když se vydával za pracovníka sázkové kanceláře a později za jednatele sázkové společnosti.
Foto: iStock

Muž vinu popírá. Jde o druhý rozsudek ve věci, u krajského soudu dostal už dříve sedmiletý trest, vrchní soud rozsudek ale po zadržení muže zrušil a krajský soud se věcí zabýval od začátku. Nový rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu pro možnost odvolání.

Devětadvacetiletý Strmiska podle obžaloby peníze od srpna 2012 do února 2014 vylákal zhruba od stovky lidí. Pod různými legendami peníze podle obžaloby vylákal jako investice ke zhodnocení, neměl ale v úmyslu je vracet.

"Pan obžalovaný stvrdil podpisem převzetí částek a zavázal se k tomu, že budou i se zhodnocením vráceny. To ale neučinil," uvedl předseda senátu Miloš Žďárský.

Obžalovanému hrozil trest odnětí svobody od pěti do deseti let. Státní zástupce v závěrečné řeči muži osmiletý trest navrhoval. "Dělal to fikaně. Dal jsem mu pět tisíc korun a on mi vrátil šest tisíc. Později nabídl smlouvu na 100 tisíc a zpět jsem měl do měsíce dostat 110 tisíc. Peníze jsem pak už ale neviděl," uvedl dříve jeden z podvedených.

Oproti předchozímu rozsudku soud muži uložil ještě jeden rok vězení navíc. "Důvodem navýšení byl postoj obžalovaného. Nesmířil se s tím, že by byl vinen, lituje nikoliv poškozené, ale sebe. Nedisponuje ani náznakem sebereflexe, že by byl za to jednání odpovědný," řekl soudce.

Kromě trestu vězení soud muži uložil i povinnost vrátit peníze poškozeným, kteří se s nárokem náhrady škody přihlásili. Jde asi o 18 milionů korun.

Strmisku brněnský soud potrestal v listopadu 2017 sedmiletým vězením, podle rozsudku měl také vrátit peníze poškozeným. Strmiska byl v té době vedený jako uprchlý, soud zasedal v jeho nepřítomnosti. Obhajoba se proti rozsudku tehdy odvolala a věc dostal na stůl Vrchní soud v Olomouci.

Strmisku mezitím policie zadržela a vrchní soud rozsudek v květnu 2018 zrušil, případ vrátil zpět k novému projednání. Brněnský soud musel vzhledem k vypátrání muže začít s procesem prakticky od začátku, znovu vyslýchal i svědky, kteří ve věci už vyslechnuti byli.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy