"Nezodpovědný, odborně neobhajitelný." Ptali jsme se lékařů na dopis Pirka a Šmuclera

Radek Dragoun Radek Dragoun, Jarmila Ivasková
7. 10. 2020 18:19
Nevidíme důvod k zavádění opatření, povinné nošení roušek je na některých místech zbytečné a přestaňte testovat osoby bez příznaků, stojí v otevřeném dopise, pod kterým je podepsaný mimo jiné kardiochirurg Jan Pirk či stomatolog Roman Šmucler. Deník Aktuálně.cz oslovil lékaře a vědce s otázkou, co si o dopisu myslí. Mezitím se od dopisu distancovali i další odborníci, jejichž reakci vám přinášíme.

Dalibor Sedláček, přednosta kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny Fakultní nemocnice Plzeň

Můj názor bude pravděpodobně poněkud ovlivněn tím, že přímo pečuji o osoby s covidem-19 a vidím, co ten virus skutečně dokáže. V žádném případě si nemyslím, že je to jen obyčejná banální "chřipka". Vidíme bohužel i těžké průběhy u mladých lidí, které předchozí větší morbiditou zatíženy nebyly.

Myslím, že přílišné uvolnění protiepidemických opatření v letním období se nám nyní silně vymstilo a že na ně nyní budeme hodně doplácet. Narůstající křivka počtu onemocnění, zasahující výrazně i do rizikových skupin obyvatelstva, je varující a plnící se ARO, jednotky intenzivní péče i standardní oddělení by nás rozhodně neměly nechat v klidu.

 

Právě se děje

Další zprávy