Prymula přiznal milion z "jiného zdroje". Od koho peníze dostal, řekl až po týdnu

Domácí Domácí
Aktualizováno 6. 10. 2020 15:36
Ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula (za ANO) vykázal za minulý rok mezi běžnými příjmy také jeden milion korun z "jiného zdroje". Takto označené peníze tak neplynuly ani od právnické, ani fyzické osoby. Serveru Seznam Zprávy, který s informací přišel, však Prymula neuměl upřesnit, od koho peníze dostal. Na Twitteru nyní označil jako zdroj odprodej podílového listu společnosti Solek.
Roman Prymula (za ANO)
Roman Prymula (za ANO) | Foto: ČTK

Server Seznam Zprávy nahlédl do majetkových přiznání nového ministra. To poslední podával na konci letošního června, přesto si už nepamatuje, od koho rovný milion korun dostal. Částka je v přiznání označena jen jako "jiný peněžitý příjem". 

"Je možné, že šlo o nějaký cenný papír, musel bych se podívat," reagoval minulou středu na otázku redakce. Od té doby ale odpověď od ministra, ani jeho tiskového oddělení navzdory urgencím nepřišla, uvádí server.

Až po zveřejnění článku Prymula na Twitteru napsal: "V daňovém přiznání je jasně uvedeno v poznámce, že se jedná o odprodej podílového listu společnosti Solek, který jsem rok před tím koupil s 5% výnosem a pak jsem ho opět odprodal."

Příjem 200 tisíc měsíčně

Z centrálního registru lze kromě zapomenutého milionu vyčíst také Prymulův běžný příjem v posledních třech letech, tedy od chvíle, kdy nastoupil na ministerstvo. Kromě platu náměstka v té době pobíral peníze z dalších tří zdrojů.

Loni dostal vojenské výsluhy ve výši 542 184 korun, za práci na Lékařské fakultě UK v Hradci Králové 428 321 korun a za místo v dozorčí radě Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra, kam byl jako náměstek ministerstva jmenovaný za vládu, získal dalších 290 924 korun.

Jako náměstek ministra zdravotnictví si pak vydělal dalších 100 tisíc korun čistého. Měsíčně si tak Prymula přišel na zhruba 200 000 korun, uvádějí Seznam Zprávy.

Odvolán pro střet zájmů

Finanční situace nejnovějšího člena vlády je přitom problém, který si s sebou Roman Prymula nese již nějakou dobu. Jeho příjmy z farmaceutického byznysu ho stály místo ředitele hradecké nemocnice. Podle tehdejšího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka se dostal Prymula do střetu zájmů. 

Mezi lety 2010 a 2014, kdy také řídil hradeckou nemocnici, Prymula podle Zdravotnického deníku uváděl v oznámení o příjmech různé aktivity s označením "věda," "výzkum," "přednášky" nebo "OSVČ." Celkem měl takto inkasovat 32 667 630 korun.

V těchto oznámeních ale dnešní ministr zdravotnictví nepřiznal svoji pozici ve firmě Biovomed, kterou vlastnila jeho dcera. Společnost podle deníku inkasovala ročně přes 41 milionů korun od farmaceutických firem. Seznam Zprávy také před dvěma lety popsaly, že hradecká nemocnice zaplatila přes miliardu korun společnostem, se kterými obchodoval Biovomed. Prymula ale tehdy argumentoval, že nešlo o přímou vazbu, neboť mezi nemocnicí a farmaceutickými společnostmi figurují distributoři.

Video: Partie plukovníka Prymuly

Životopis muže, který se chystá opustit ministerstvo a možná se stane vládním zmocněncem, prošla Daniela Drtinová. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy