Prvorepublikový luxus, požáry i tragická smrt dítěte. Příběhy zmizelých míst Beskyd

Prvorepublikový luxus, požáry i tragická smrt dítěte. Příběhy zmizelých míst Beskyd
V první polovině 20. století zažila turistika v Česku nevídaný boom. V Moravskoslezských Beskydech a jejich okolí platil za jeden z nejpopulárnějších cílů 890 metrů vysoký Ondřejník. Chatu pod jeho vrcholem (vlevo) nejdříve postavil v roce 1907 Klub českých turistů, ta ale brzy přestala stačit. A tak vznikla Solárka. Archivní nedatované foto.
Nejznámějšími jsou Libušín a Maměnka z roku 1898, které zde podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče nechal postavit turistický spolek Pohorské jednoty Radhošť. Archivní snímek z roku 1969.
... a zejména bufet Šantán. Snímek z roku 2013.
Solárka platila ve své době za vysoce moderní hotel. Ve čtyřiceti pokojích se ubytovalo až sto lidí, tekla zde teplá voda, zavedeno bylo ústřední topení i elektrické osvětlení. A hotel měl i vlastní venkovní bazén. Archivní nedatované foto.
Foto: Aktuálně.cz / Prázdné domy z. s. / www.prazdnedomy.cz / Se souhlasem k užití
Tomáš Klézl Dan Poláček Tomáš Klézl, Dan Poláček
Aktualizováno 13. 8. 2023 15:17
Moderní prvorepubliková horská chata s bazénem, ústředním topením i elektřinou. Bouda, která měla udělat z Lysé hory "český" vrchol. Impozantní secesní stavby, které navštívil Tomáš Garrigue Masaryk i členové Hitlerjugend. Všechna tato slavná místa Beskyd zůstala po velkých požárech jen na historických fotografiích, deník Aktuálně.cz přináší galerii zaniklých chat tohoto pohoří.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy