Pojišťovna proplatí milionovou léčbu první pacientce s nemocí, při níž ochabují svaly

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
13. 10. 2017 14:37
Jedna ampule stojí dva a půl milionu korun a pacient jich potřebuje šest ročně. Vojenská zdravotní pojišťovna bude léčbu proplácet zatím jen do konce roku. Doufá, že se cenu léku podaří stlačit níž. Tomu by měl pomoct i nástup dvou dalších nových přípravků na český trh.
Nemocnice Motol
Nemocnice Motol | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Šest ampulí nového léku ročně může u pacientů s takzvanou spinální muskulární atrofií zastavit ochabování svalů. U někoho může dokonce zdravotní stav zlepšit. Kvůli vysoké ceně, kdy jedna dávka stojí 2,5 milionu korun, ale na léčbu nedosáhne každý. U první pacientky pražské Fakultní nemocnice Motol nyní léčbu uhradí Vojenská zdravotní pojišťovna.

Prostředníkem při jednání mezi pacientskou organizací, pojišťovnou a výrobcem bylo ministerstvo zdravotnictví. Lék byl v Evropě zaregistrován v květnu tohoto roku. "Je velký úspěch, že jsme tak rychle zareagovali," myslí si náměstkyně ministra Lenka Teska Arnoštová (ČSSD).

Ministerstvo nyní jedná o zpřístupnění léku pro další pacienty. Spinální svalová atrofie je vzácné a vrozené onemocnění, při němž se v těle netvoří bílkovina nutná pro přežití nervových buněk. Jejich odumírání vede k postupnému ochabování svalů.

"Člověk postupně ztrácí schopnost chůze, pak může úplně ochrnout. Dokonce může potřebovat dechovou podporu, protože i k dýchání potřebujete svaly. Ale intelekt je plně zachován," vysvětlila lékařka z Motola Jana Haberlová. Pacientka, které nyní léčbu uhradí pojišťovna, má nejtěžší ze čtyř typů onemocnění.

Kromě zmíněného děvčete má Motol další čtyři desítky pacientů s tímto onemocněním. Jejich léčba novým lékem by nemocnici mohla vyjít až na půl miliardy ročně. "Není reálné, aby nemocnice nesla tíži léčby všech těchto pacientů," uvedl náměstek ředitele Motola a exministr zdravotnictví Martin Holcát. Dodal, že všichni ostatní pacienti jsou klienty jiných zdravotních pojišťoven než VoZP.

Místo injekce do páteře tableta

Vojenská zdravotní pojišťovna se zatím uvolila léčbu pacientky financovat jen do konce tohoto roku. Jde o jednu dávku. "Slibovat něco na delší dobu v momentě, kdy je možné, že se na trhu objeví kromě jednoho léku další dva a cena tím pádem půjde dolů, by nebylo úplně ekonomické," vysvětlil ředitel Odboru zdravotní politiky VoZP Milan Štěpánek.

Podle Holcáta by dva nové přípravky měly být komfortnější než ten, který nyní aplikují zmíněné pacientce do míchy. Jsou ve formě tablet, které stačí spolknout.

Ani cena léku, který nyní pojišťovna pacientce proplatí, nemusí být podle Štěpánka konečná. "V součinnosti s ministerstvem zdravotnictví budeme snažit stlačit jeho cenu co nejníž," dodal.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Výhru Pittsburghu nad Detroitem zařídil třemi body Hörnqvist

Útočník Patric Hörnqvist zařídil dvěma góly a přihrávkou vítězství hokejistů Pittsburghu 5:1 nad Detroitem. Třiatřicetiletého Švéda přitom fanoušci ještě krátce po utkání velebili jako autora hattricku, kterého by v NHL dosáhl potřetí, rozhodčí ale posléze přisoudili jeho úvodní branku Samu Laffertymu.

Detroit se sice na soupeřově ledě dostal v 6. minutě do vedení, avšak domácí celek ještě v první třetině skóre otočil. V druhé části pak Penguins přidali další tři góly, z toho dva Hörnqvist, vyhlášený první hvězdou zápasu.

Čeští hokejisté v utkání nebodovali. Neprosadili se ani domácí Dominik Simon ani detroitský zadák Filip Hronek. Red Wings prohráli čtvrtý zápas za sebou a po 47. porážce zůstali s velkým odstupem nejhorším týmem v lize.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy