Pojišťovna proplatí milionovou léčbu první pacientce s nemocí, při níž ochabují svaly

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
13. 10. 2017 14:37
Jedna ampule stojí dva a půl milionu korun a pacient jich potřebuje šest ročně. Vojenská zdravotní pojišťovna bude léčbu proplácet zatím jen do konce roku. Doufá, že se cenu léku podaří stlačit níž. Tomu by měl pomoct i nástup dvou dalších nových přípravků na český trh.
Nemocnice Motol
Nemocnice Motol | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Šest ampulí nového léku ročně může u pacientů s takzvanou spinální muskulární atrofií zastavit ochabování svalů. U někoho může dokonce zdravotní stav zlepšit. Kvůli vysoké ceně, kdy jedna dávka stojí 2,5 milionu korun, ale na léčbu nedosáhne každý. U první pacientky pražské Fakultní nemocnice Motol nyní léčbu uhradí Vojenská zdravotní pojišťovna.

Prostředníkem při jednání mezi pacientskou organizací, pojišťovnou a výrobcem bylo ministerstvo zdravotnictví. Lék byl v Evropě zaregistrován v květnu tohoto roku. "Je velký úspěch, že jsme tak rychle zareagovali," myslí si náměstkyně ministra Lenka Teska Arnoštová (ČSSD).

Ministerstvo nyní jedná o zpřístupnění léku pro další pacienty. Spinální svalová atrofie je vzácné a vrozené onemocnění, při němž se v těle netvoří bílkovina nutná pro přežití nervových buněk. Jejich odumírání vede k postupnému ochabování svalů.

"Člověk postupně ztrácí schopnost chůze, pak může úplně ochrnout. Dokonce může potřebovat dechovou podporu, protože i k dýchání potřebujete svaly. Ale intelekt je plně zachován," vysvětlila lékařka z Motola Jana Haberlová. Pacientka, které nyní léčbu uhradí pojišťovna, má nejtěžší ze čtyř typů onemocnění.

Kromě zmíněného děvčete má Motol další čtyři desítky pacientů s tímto onemocněním. Jejich léčba novým lékem by nemocnici mohla vyjít až na půl miliardy ročně. "Není reálné, aby nemocnice nesla tíži léčby všech těchto pacientů," uvedl náměstek ředitele Motola a exministr zdravotnictví Martin Holcát. Dodal, že všichni ostatní pacienti jsou klienty jiných zdravotních pojišťoven než VoZP.

Místo injekce do páteře tableta

Vojenská zdravotní pojišťovna se zatím uvolila léčbu pacientky financovat jen do konce tohoto roku. Jde o jednu dávku. "Slibovat něco na delší dobu v momentě, kdy je možné, že se na trhu objeví kromě jednoho léku další dva a cena tím pádem půjde dolů, by nebylo úplně ekonomické," vysvětlil ředitel Odboru zdravotní politiky VoZP Milan Štěpánek.

Podle Holcáta by dva nové přípravky měly být komfortnější než ten, který nyní aplikují zmíněné pacientce do míchy. Jsou ve formě tablet, které stačí spolknout.

Ani cena léku, který nyní pojišťovna pacientce proplatí, nemusí být podle Štěpánka konečná. "V součinnosti s ministerstvem zdravotnictví budeme snažit stlačit jeho cenu co nejníž," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví neshodly na růstu platů zdravotníků

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví na růstu platů zdravotníků pro příští rok zatím nedohodly. Znovu se mají sejít v pondělí příští týden, řekla v pondělí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Zástupci zdravotníků žádali růst platů o 3000 korun a u lékařů o deset procent, celkově by mělo jít asi o 8,6 miliardy korun. To už dříve odmítli zástupci soukromých lékařů i vedení nemocnic v radě poskytovatelů. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT obsadil na „olympiádě robotů“ druhé místo ve virtuálním prostředí

Finálové kolo DARPA Subterranean Challenge pořádané agenturou amerického ministerstva obrany vyneslo českému týmu vystupujícímu pod hlavičkou CTU-CRAS-NORLAB pódiové umístění v souboji robotů ve virtuálním prostředí - v robotickém simulátoru. Mezi deseti nejlepšími robotickými týmy světa obsadil druhé místo, za což mu přísluší odměna 500 000 dolarů. Výsledky agentura DARPA vyhlásila v pátek 24. září při slavnostním ceremoniálu v Kentucky ve Spojených státech

Soutěž softwarových řešení probíhala v osmi podzemních virtuálních světech,
které reprezentují různá prostředí. V nich se s veškerou dynamikou a kinematikou pohybují trojdimenzionální modely robotů, kteří v simulovaném prostředí ve vzájemné spolupráci plní stejné úkoly záchranářů jako jejich reálné předobrazy.

„Soustředili jsme se především na hlavní soutěž s reálně existujícími roboty, proto je pro nás druhé místo ve virtuálním závodu příjemné překvapení. Výsledek totiž ukazuje možnosti technického řešení, do kterého jsme investovali zejména díky subvenci agentury DARPA. To, že naše řešení funguje takto dobře ve virtuálu, nám dává slibnou perspektivu i pro práci s reálným systémem,“ říká prof. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu více než třiceti vědců a studentů z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Zdroj: Domácí
Další zprávy