Praha - Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 19,7 procenta hlasů. Druhá ČSSD zaostává o procento.
Do Sněmovny by se dostalo stejných sedm stran jako v předčasných volbách na podzim, tedy komunisté, TOP 09, ODS, Úsvit a lidovci. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti ppm factum.
Proti poslednímu průzkumu ppm factum, který se uskutečnil na přelomu ledna a února, se vyměnilo pořadí na čele. ČSSD v uplynulém měsíci ztratila více než dvě procenta, hnutí ANO naopak o 1,2 procenta posílilo.
KSČM by nyní získala 15,9 procenta hlasů, TOP 09 by volilo 11 procent lidí a pro ODS by se rozhodlo 7,1 procenta voličů. Úsvit by získal 6,4 procenta hlasů, lidovci 6,2 procenta.
Těsně za pětiprocentní hranicí nutnou pro zvolení do Sněmovny jsou nyní zelení, hlas by jim dalo 4,8 procenta lidí. Dvouprocentní hranici v průzkumu překonala SPOZ, Pirátská strana a svobodní.
Při přepočtu na mandáty by ANO získalo 51 poslanců, ČSSD 48 křesel, KSČM 40 mandátů, TOP 09 23 mandátů, ODS 14 mandátů, KDU-ČSL 13 mandátů a Úsvit 11 mandátů.
K volbám by nešla polovina lidí
Současná vládní koalice by tak měla v Poslanecké sněmovně většinu 112 křesel. Odhad mandátů je však zatížen výběrovou chybou, která může u kterékoliv strany představovat až dvě křesla, upozornila agentura.
V předčasných volbách, které se konaly na konci loňského října, zvítězila ČSSD se ziskem 20,45 procenta hlasů (50 mandátů). Druhé ANO získalo 18,65 procenta (47 mandátů), KSČM 14,91 procenta (33 mandátů), TOP 09 11,99 procenta (26 mandátů), ODS 7,72 procenta (16 mandátů), Úsvit 6,88 procenta (14 mandátů) a KDU-ČSL 6,78 procenta hlasů (14 mandátů).
K volbám by nyní přišlo 48 procent oprávněných voličů. Je to výrazně méně než v říjnu, kdy svůj hlas odevzdalo 59,5 procenta lidí. "Menší zájem o účast ve volbách lze vysvětlit hlavně krátkým časem, který uplynul od říjnových voleb, a s tím související slabší ochotou veřejnosti se tohoto aktu znovu účastnit," uvedla agentura.
Průzkum se uskutečnil od 20. do 28. února a zúčastnilo se 990 lidí ve věku od 18 let.
Češi důvěřují vládě a Sněmovně, méně už Zemanovi
Důvěra Čechů ve vládu a Sněmovnu se po říjnových sněmovních volbách v podstatě zdvojnásobila, ukázal průzkum společnosti STEM. Členům nového kabinetu věří 47 procent a Sněmovně 40 procent lidí.
Posiluje i důvěra v Senát, nyní mu věří asi třetina Čechů.
Z politických institucí nejvíce Čechů nadále věří prezidentovi, důvěra v Miloše Zemanaale od loňského září klesla těsně nad polovinu. Výsledky únorového průzkumu poskytla společnost STEM.
Při průzkumu loni v září členům vlády věřilo 28 procent Čechů a Sněmovně pětina dotázaných, po říjnových volbách se tak důvěra výrazně zvýšila.
"Podobně jako po volbách v roce 2006 a 2010 tedy nově obsazená Sněmovna a vláda vyvolávají u veřejnosti naději a pozitivní očekávání. Až další výzkum může ukázat, zda si tuto míru důvěry udrží a nebudou opakovat 'osud' předchozích Sněmoven a vlád, jejichž důvěryhodnost se následně vždy propadla," uvedli autoři průzkumu.
Důvěra v prezidenta Miloše Zemana klesla ze zářijových 59 procent na únorových 51 procent. Důvěryhodnost Zemana je v porovnání s počátkem funkčního období jeho předchůdce Václava Klause na výrazně nižší úrovni, upozornili autoři průzkumu. Mírně naopak stoupl podíl lidí důvěřujících Senátu, ze 33 na 36 procent dotázaných.