Průzkum: V obcích kandiduje historicky nejvíc žen

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 9. 2014 13:02
Naopak senátní volby zůstávají záležitostí mužů. Vyplývá to z analýzy organizace Fórum 50 %.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - V letošních obecních volbách kandiduje dosud nejvyšší podíl žen, přes 32 procent. Naopak senátní volby zůstávají záležitostí mužů. Vyplývá to z analýzy organizace Fórum 50 %.

Představitelky sdružení očekávají, že se zastoupení žen v městských a obecních zastupitelstvech mírně zvýší, v horní komoře patrně klesne.

Podle údajů Fóra 50 %, které usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice, je na kandidátkách do zastupitelstev měst a obcí podíl žen nejvyšší od prvních komunálních voleb v roce 1994. "Tehdy kandidovalo necelých 22 procent žen, dnes přes 32 procent," uvedla ředitelka organizace Jana Smiggels Kavková.

Ze stran, které kandidují ve většině velkých měst, nominovala podle sdružení nejvíce žen Strana zelených. Zahrnuty jsou i kandidátky, v nichž je tato strana v koalici. Nejvíce žen na volitelných pozicích do 10. místa má podle Fóra 50 % hnutí ANO. Na opačné straně pomyslného žebříčku jsou Svobodní, uvedlo sdružení.

Představitelky Fóra 50 % nabádají voliče a voličky, aby při obecních volbách podpořili na kandidátkách ženy. Měli by vybírat listiny s vyváženým podílem mužů a žen, případně dát preferenční hlas ženám na volitelných místech.

V senátních volbách klesl proti roku 2012 celkový podíl nominovaných žen asi z 18 na 15 procent. Z parlamentních stran nominovalo nejvíce žen hnutí ANO, nejméně TOP 09, vyplývá z informací organizace. Ve čtyřech z 27 obvodů mohou voliči vybírat jen muže.

Zástupkyně Fóra 50 % se opět postavily za návrh, který by zavedl kvóty pro ženy na kandidátkách do sněmovních a krajských voleb pod hrozbou snížení státního příspěvku.

Strany by s tím podle Kavkové vzhledem ke složení jejich členských základen mít problém neměly, odpor některých z nich je ale podle ní pochopitelný. Řada mužů by totiž přišla o pozice, které nyní zastávají, uvedla.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Policie obvinila tři lidi z obecného ohrožení kvůli loňskému úniku fenolu v Děčíně se dvěma oběťmi. Všichni obvinění jsou z firmy, kde látka unikla.

Další zprávy