Průzkum: V obcích kandiduje historicky nejvíc žen

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 9. 2014 13:02
Naopak senátní volby zůstávají záležitostí mužů. Vyplývá to z analýzy organizace Fórum 50 %.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - V letošních obecních volbách kandiduje dosud nejvyšší podíl žen, přes 32 procent. Naopak senátní volby zůstávají záležitostí mužů. Vyplývá to z analýzy organizace Fórum 50 %.

Představitelky sdružení očekávají, že se zastoupení žen v městských a obecních zastupitelstvech mírně zvýší, v horní komoře patrně klesne.

Podle údajů Fóra 50 %, které usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice, je na kandidátkách do zastupitelstev měst a obcí podíl žen nejvyšší od prvních komunálních voleb v roce 1994. "Tehdy kandidovalo necelých 22 procent žen, dnes přes 32 procent," uvedla ředitelka organizace Jana Smiggels Kavková.

Ze stran, které kandidují ve většině velkých měst, nominovala podle sdružení nejvíce žen Strana zelených. Zahrnuty jsou i kandidátky, v nichž je tato strana v koalici. Nejvíce žen na volitelných pozicích do 10. místa má podle Fóra 50 % hnutí ANO. Na opačné straně pomyslného žebříčku jsou Svobodní, uvedlo sdružení.

Představitelky Fóra 50 % nabádají voliče a voličky, aby při obecních volbách podpořili na kandidátkách ženy. Měli by vybírat listiny s vyváženým podílem mužů a žen, případně dát preferenční hlas ženám na volitelných místech.

V senátních volbách klesl proti roku 2012 celkový podíl nominovaných žen asi z 18 na 15 procent. Z parlamentních stran nominovalo nejvíce žen hnutí ANO, nejméně TOP 09, vyplývá z informací organizace. Ve čtyřech z 27 obvodů mohou voliči vybírat jen muže.

Zástupkyně Fóra 50 % se opět postavily za návrh, který by zavedl kvóty pro ženy na kandidátkách do sněmovních a krajských voleb pod hrozbou snížení státního příspěvku.

Strany by s tím podle Kavkové vzhledem ke složení jejich členských základen mít problém neměly, odpor některých z nich je ale podle ní pochopitelný. Řada mužů by totiž přišla o pozice, které nyní zastávají, uvedla.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 55 minutami

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy