Průzkum: Nejlepší politickou kulturu mají samosprávy a ANO, nejhorší SPD a TOP 09

ČTK ČTK
7. 4. 2020 17:08
Politickou kulturu mají podle Čechů nejlepší představitelé místních samospráv a politici hnutí ANO. Nejhůře lidé v tomto směru hodnotí politiky SPD a TOP 09, zjistil březnový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění. Uskutečnil se ještě před vyhlášením nouzového stavu.
Ze stran má podle průzkumu CVVM nejlepší politickou kulturu hnutí ANO
Ze stran má podle průzkumu CVVM nejlepší politickou kulturu hnutí ANO | Foto: Lukáš Bíba

Zástupci obecních samospráv mají ještě spolu s představiteli krajských samospráv převahu pozitivního hodnocení politické kultury nad negativním, v procentním vyjádření 60 ku 30. U všech ostatních skupin politiků převažuje záporné hodnocení nad kladným, relativně vyrovnané je u politiků ANO. Dobrou politickou kulturu mají podle 44 procent lidí, špatnou podle 47 procent.

Politickou kulturu představitelů SPD vidí jako dobrou 27 procent dotázaných, jako špatnou 57 procent. TOP 09 hodnotí v tomto ohledu kladně 27 procent, záporně 58 procent.

Do pětice nejhůře hodnocených patří ještě poslanci a politici Trikolóry a KSČM. Naopak na předních místech žebříčku za ANO následují členové vlády, senátoři a představitelé krajských samospráv. Druhá vládní strana, sociální demokracie, je uprostřed pořadí. Dobrá je politická kultura jejích politiků podle 35 procent lidí, špatná podle 53 procent.

V porovnání s posledním výzkumem z dubna 2018 se zlepšilo hodnocení politické kultury členů vlády, poslanců, senátorů, politiků ČSSD, politiků TOP 09 a politiků ANO, uvedli autoři průzkumu. "K určitému zhoršení oproti dubnu 2018 došlo v případě hodnocení politické kultury politiků Pirátů a politiků KSČM," doplnili.

Centrum pro výzkum se mezi 29. únorem a 11. březnem dotazovalo 1012 lidí ve věku od 15 let.

 

Právě se děje

Další zprávy