Průzkum před vyhlášením nouzového stavu: Volby by vyhrálo ANO, za ním ODS a Piráti

ČTK ČTK
30. 3. 2020 17:01
Ve volebním průzkumu prováděném ještě před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru vedlo stále hnutí ANO premiéra Andreje Babiše s výrazným náskokem nad ostatními stranami. Na přelomu února a března by ANO získalo ve volbách do sněmovny 33 procent hlasů, zatímco druhá ODS 14,5 procenta.
Průzkum veřejného mínění na přelomu února a března 2020.
Průzkum veřejného mínění na přelomu února a března 2020. | Foto: CVVM

Volební průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) probíhal v období mezi 29. únorem a 11. březnem, přičemž první případy nákazy se v Česku objevily 1. března a nouzový stav byl vyhlášen 12. března. Některé kroky Babišovy vlády v koronavirové krizi jsou přitom kritizovány, například kvůli nedostatku ochranných prostředků.

K volbám do sněmovny by na přelomu února a března přišlo asi 62 procent Čechů. Účast by tak byla podobná jako při posledních sněmovních volbách v říjnu 2017, kdy k urnám dorazilo asi 61 procent voličů.

Také pořadí prvních tří stran podle podílu hlasů by zůstalo stejné. Za prvním ANO a druhou ODS by skončili na třetím místě Piráti, kteří by nyní získali 12,5 procenta hlasů. Do sněmovny by se také opět dostali sociální demokraté s 8,5 procenta hlasů a komunisti a lidovci shodně se sedmi procenty.

Pětiprocentního podílu potřebného pro vstup do dolní komory parlamentu by ale nedosáhly TOP 09, STAN a SPD, které nyní ve sněmovně jsou. Aktuální průzkum jim přisoudil jen shodně 4,5 procenta hlasů. Ještě hlouběji pod pětiprocentní hranicí jsou Trikolóra se dvěma procenty a Zelení s jedním procentem.

Oproti předchozímu průzkumu CVVM ze začátku letošního února se výsledky stran ve volebním modelu příliš nezměnily. Také ve srovnání s průzkumem z loňského března jsou podíly hlasů téměř stejné. Oproti loňsku si výrazněji pohoršila třeba ČSSD, která měla v březnu 2019 podíl hlasů 12,5 procenta. Polepšila si naopak KDU-ČSL, která měla loni pouze 5,5 procenta.

Průzkum provádělo CVVM na vzorku 1012 obyvatel České republiky ve věku nad 15 let v již zmíněném období mezi 29. únorem a 11. březnem. Do názorů účastníků průzkumu se tak ještě nemohly promítnout kroky vlády související s nouzovým stavem kvůli šíření koronaviru. Vláda následně zavedla například zákazy vstupů do některých obchodů a zařízení, volného pohybu a cestování do ciziny.

Vláda ANO a ČSSD čelí kvůli některým kroků v koronavirové krizi kritice. Znepokojení vyvolal v posledních týdnech například nedostatek ochranných prostředků, jako jsou roušky nebo respirátory, mezi veřejností i zdravotníky či záchranáři. Roušky, které každý musí mít podle vládního nařízení při pohybu venku, si lidé musí často šít sami.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy