Průzkum: Do sněmovny by se vrátili zelení i lidovci

Domácí Domácí
4. 11. 2011 12:06
Bez šance jsou se 2,2 % podle agentury Factum Invenio Věci veřejné, vyhrála by ČSSD
Foto: ČTK

Praha - Návrat KDU-ČSL a Strany zelených, propad Věcí veřejných a celkové vítězství levice.

Tak by podle aktuálního průzkumu agentury Factum Invenio dopadly nyní volby do Poslanecké sněmovny.

S přehledem by je vyhrála ČSSD, a to se ziskem 28,5 % hlasů. Druhá skončila ODS s 19,2 %.

Věci veřejné (VV) by se nyní do sněmovny nedostaly vůbec, získaly pouhé 2,2 %, naopak návratu by se dočkaly KDU-ČSL (5,9 %) a Strana zelených (5,4 %).

Preference koaličních stran za poslední dobu obecně klesly, TOP 09 by nyní od voličů získala až o tři procenta méně hlasů, tedy pouhých 13,7 %. Ve sněmovně by tak měla 31 mandátů.

ODS klesla podpora o téměř zanedbatelné jedno procento oproti loňským volbám, nyní by tak získala 19,2 % hlasů, což by jí ve sněmovně zajistilo 46 mandátů.

Z výzkumu tedy vyplývá, že kdyby se volby konaly na přelomu října a listopadu 2011, současná vládní koalice by potřebnou podporu k sestavení vlády nezískala.

"Pravicové strany ODS a TOP 09 by dohromady měly pouze 77 mandátů. Ani případná koalice s KDU-ČSL a SZ by s 92 mandáty neměla potřebnou většinu," uvádí průzkum.

Vládu by mohla sestavit současná opozice

Naopak vyšší podpory by se dočkaly obě opoziční strany, ČSSD i KSČM. Sociálním demokratům stouply oproti minulým volbám preference o 6,4 %, a nyní by tak získali 28,5 % hlasů, což by jim zajistilo 73 mandátů ve sněmovně a vítězství ve volbách.

Komunisté by si polepšili o 4,6 % a získali by 15,9 % hlasů, což představuje 35 mandátů.

Současná opozice by tak dohromady získala nadpoloviční většinu s celkem 108 mandáty, a pohodlně by tak mohla sestavit vládu.

Dotazování agentury Factum Invenio proběhlo od 20. října do 1. listopadu a zúčastnilo se ho 933 občanů ve věku od 18 let.

Výsledky uvádějí, že voleb do Poslanecké sněmovny by se nyní zúčastnilo 58,5 % oprávněných voličů, což je o čtyři procenta méně než konečné číslo při volbách na konci května 2010.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy