Průzkum: Do sněmovny by se vrátili zelení i lidovci

Domácí Domácí
4. 11. 2011 12:06
Bez šance jsou se 2,2 % podle agentury Factum Invenio Věci veřejné, vyhrála by ČSSD
Foto: ČTK

Praha - Návrat KDU-ČSL a Strany zelených, propad Věcí veřejných a celkové vítězství levice.

Tak by podle aktuálního průzkumu agentury Factum Invenio dopadly nyní volby do Poslanecké sněmovny.

S přehledem by je vyhrála ČSSD, a to se ziskem 28,5 % hlasů. Druhá skončila ODS s 19,2 %.

Věci veřejné (VV) by se nyní do sněmovny nedostaly vůbec, získaly pouhé 2,2 %, naopak návratu by se dočkaly KDU-ČSL (5,9 %) a Strana zelených (5,4 %).

Preference koaličních stran za poslední dobu obecně klesly, TOP 09 by nyní od voličů získala až o tři procenta méně hlasů, tedy pouhých 13,7 %. Ve sněmovně by tak měla 31 mandátů.

ODS klesla podpora o téměř zanedbatelné jedno procento oproti loňským volbám, nyní by tak získala 19,2 % hlasů, což by jí ve sněmovně zajistilo 46 mandátů.

Z výzkumu tedy vyplývá, že kdyby se volby konaly na přelomu října a listopadu 2011, současná vládní koalice by potřebnou podporu k sestavení vlády nezískala.

"Pravicové strany ODS a TOP 09 by dohromady měly pouze 77 mandátů. Ani případná koalice s KDU-ČSL a SZ by s 92 mandáty neměla potřebnou většinu," uvádí průzkum.

Vládu by mohla sestavit současná opozice

Naopak vyšší podpory by se dočkaly obě opoziční strany, ČSSD i KSČM. Sociálním demokratům stouply oproti minulým volbám preference o 6,4 %, a nyní by tak získali 28,5 % hlasů, což by jim zajistilo 73 mandátů ve sněmovně a vítězství ve volbách.

Komunisté by si polepšili o 4,6 % a získali by 15,9 % hlasů, což představuje 35 mandátů.

Současná opozice by tak dohromady získala nadpoloviční většinu s celkem 108 mandáty, a pohodlně by tak mohla sestavit vládu.

Dotazování agentury Factum Invenio proběhlo od 20. října do 1. listopadu a zúčastnilo se ho 933 občanů ve věku od 18 let.

Výsledky uvádějí, že voleb do Poslanecké sněmovny by se nyní zúčastnilo 58,5 % oprávněných voličů, což je o čtyři procenta méně než konečné číslo při volbách na konci května 2010.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy