Průzkum: Češi věří nejvíce Fischerovi a Klausovi

Zpravodajská směna
29. 4. 2010 15:25
CVVM zjišťovalo, komu z ústavních činitelů lidé věří
Těmto politikům věří Češi nejvíce.
Těmto politikům věří Češi nejvíce. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Premiér Jan Fischer, prezident Václav Klaus a ombudsman Otakar Motejl - to jsou v současnosti nejdůvěryhodnější ústavní činitelé České republiky.

Zjistil to dubnový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění. V týdnu po Velikonocích se výzkumníci dotazovali 1053 lidí starších 15 let, které z jedenadvaceti vybraných osobností státu důvěřují nejvíce.

Do vybrané skupiny ústavních činitelů centrum zařadilo prezidenta, předsedy obou parlamentních komor, členy vlády, ombudsmana a předsedu Ústavního soudu.

Žebříček důvěryhodnosti vede předseda vlády Jan Fischer, kterému důvěřuje 73 procent dotázaných. Hned za ním se umístil prezident Václav Klaus s 68 procenty a ombudsman Otakar Motejl s 63 procenty.

Nejméně lidé věří ministrům

Následující místa obsadili ministr financí Eduard Janota a předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Těm už ale lidé tolik nedůvěřují, oba získali na svou stranu jen dvě pětiny obyvatelstva.

Nejhůře v průzkumu dopadli ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel, který do vlády nastoupil na konci loňského roku po odchodu Štefana Füleho do Evropské komise, dále ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka a ministr a předseda Legislativní rady vlády Pavel Zářecký.

Všem třem politikům důvěřuje maximálně desetina dotázaných lidí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sanders v průzkumu dále sílí, Bidenovi přebírá černošské voliče

Americký senátor Bernie Sanders si v průzkumu upevnil vedení v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Svému rivalovi Joe Bidenovi navíc přebírá černošské voliče, kteří dosud bývalého viceprezidenta upřednostňovali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Producent Weinstein skončil po odsuzujícím verdiktu v nemocnici

Bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi se cestou od soudu do vězení přitížilo a musel být převezen do nemocnice. Stalo se tak poté, co jej porota v pondělí uznala vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění, za což mu hrozí až 29letý trest vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy