Průzkum: Češi věří nejvíce Fischerovi a Klausovi

Zpravodajská směna
29. 4. 2010 15:25
CVVM zjišťovalo, komu z ústavních činitelů lidé věří
Těmto politikům věří Češi nejvíce.
Těmto politikům věří Češi nejvíce. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Premiér Jan Fischer, prezident Václav Klaus a ombudsman Otakar Motejl - to jsou v současnosti nejdůvěryhodnější ústavní činitelé České republiky.

Zjistil to dubnový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění. V týdnu po Velikonocích se výzkumníci dotazovali 1053 lidí starších 15 let, které z jedenadvaceti vybraných osobností státu důvěřují nejvíce.

Do vybrané skupiny ústavních činitelů centrum zařadilo prezidenta, předsedy obou parlamentních komor, členy vlády, ombudsmana a předsedu Ústavního soudu.

Žebříček důvěryhodnosti vede předseda vlády Jan Fischer, kterému důvěřuje 73 procent dotázaných. Hned za ním se umístil prezident Václav Klaus s 68 procenty a ombudsman Otakar Motejl s 63 procenty.

Nejméně lidé věří ministrům

Následující místa obsadili ministr financí Eduard Janota a předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Těm už ale lidé tolik nedůvěřují, oba získali na svou stranu jen dvě pětiny obyvatelstva.

Nejhůře v průzkumu dopadli ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel, který do vlády nastoupil na konci loňského roku po odchodu Štefana Füleho do Evropské komise, dále ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka a ministr a předseda Legislativní rady vlády Pavel Zářecký.

Všem třem politikům důvěřuje maximálně desetina dotázaných lidí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Vlak u Nymburka srazil člověka. Železniční provoz je omezen

Osobní vlak ve čtvrtek ráno srazil na železniční trati mezi Nymburkem a Poděbrady člověka. Provoz vlaků v uvedeném úseku byl zhruba hodinu zastaven, od 6:30 jezdí vlaky po jedné koleji. Na webu to uvedly České dráhy. Za místem nehody ale mohou vlaky nabírat zpoždění mezi deseti až 20 minutami. Nehoda se stala před 05:30 a omezení se dotklo dálkových i regionálních vlaků.

Další zprávy