Průzkum: Češi nejvíc věří armádě, církev propadla

ČTK ČTK
28. 3. 2014 15:50
Podle březnového průzkumu CVVM si naopak polepšil tisk.
Čeští vojáci.
Čeští vojáci. | Foto: Jan Gazdík

Praha - Češi z institucí veřejného života nejvíce věří armádě. Tři pětiny důvěřivých převýšily třetinu těch nedůvěřivých. Nedůvěra mezi vybranými institucemi naopak nejvíce převážila u církví, kterým nevěří 65 procent Čechů.

Vyplývá to z březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

"Po výrazném propadu důvěry občanů k církvím, ke kterému došlo v druhé polovině loňského roku, můžeme nyní pozorovat mírný nárůst podílu důvěřujících. Přesto se církve i nadále respondentům jeví jako nejméně důvěryhodné instituce ze všech sledovaných," uvedlo CVVM.

Poměrně vysokou důvěru mají mezi českou populací rádia, kterým věří 55 procent dotázaných. Důvěra nad nedůvěrou mírně převážila také u neziskových organizací.

"Důvěra občanů ČR k rádiím, televizi i tisku od roku 2011 postupně klesala, v aktuálním výzkumu ale nedošlo v porovnání se situací v září 2013 v případě důvěry k rádiím a k televizi k žádné statisticky významné změně, tisk si dokonce mírně polepšil," uvedlo CVVM.

Odbory vnímají lidé rozpolceně

U vztahu lidí k odborům je mírný převis důvěry. V případě dalších institucí jsou podíly důvěřujících a nedůvěřujících vyrovnané. Takto rozpolceně vnímá česká veřejnost policii, odbory, soudy a internet.

"Vývoj důvěry v armádu, policii a soudy doznává v dlouhodobé perspektivě značných změn. Aktuální postoje veřejnosti jsou k nim výrazně příznivější, než byly v průběhu druhé poloviny 90. let minulého století. V zářijovém průzkumu dosáhla důvěra veřejnosti k armádě dosud nejvyšších hodnot. V aktuálním výzkumu klesla na úroveň z roku 2012 a počátku roku 2013," uvedlo CVVM.

Pokles důvěry CVVM zaznamenalo také v případě policie, které v současnosti důvěřuje méně občanů, než tomu bylo v letech 2012 a 2013. Naopak důvěra veřejnosti k soudům je od druhé poloviny roku 2012 poměrně stabilní.

Průzkumu se mezi 3. a 9. březnem zúčastnilo 1061 obyvatel ČR ve věku od 15 let.

 

Právě se děje

Další zprávy