Lidé bez adresy či v exekuci. Prověřte nábory černých duší, píší pardubičtí straníci Sobotkovi

23. 10. 2016 18:34
V Pardubicích se podle tamních členů objevily nábory takzvaných černých duší. Ve dvou buňkách pardubické ČSSD jsou lidé bez platných adres či pod exekucemi. Straníci se obávají, že je za tím snaha o ovládnutí volby kandidátů do sněmovních voleb, a žádají vedení strany, aby způsoby přijímání nových lidí v Pardubicích prověřilo.
Foto: Jakub Plíhal

Dva vlivní předsedové místních buněk ČSSD v Pardubicích údajně hromadně nabírají takzvané černé duše, aby početně posílili své buňky. Mezi straníky se tak nově objevilo nápadně velké množství lidí s exekucemi, bydlištěm na radnici či na stejné adrese jako oba předsedové.

Patnáct tamních sociálních demokratů proto sepsalo dopis na nejvyšší vedení strany, aby celou věc prošetřilo. To vše krátce před okresní konferencí, která koná už v pátek 28. října a z níž mají vzejít kandidáti do sněmovních voleb.

Premiér a předseda strany Bohuslav Sobotka se k věci nevyjádřil, předseda její ústřední kontrolní komise a poslanec Roman Váňa však potvrdil, že se záležitostí pražské vedení zabývá. "S materiály jsem seznámen. Ale podle stanov strany se jimi nejprve musí zabývat místní okresní kontrolní komise," řekl Váňa.

Kritici svou stížnost opírají o text podepsaný falešným jménem a nazvaný Velrybáři dopluli do Pardubic. Ten detailně popisuje, jak předsedové dvou stranických buněk Ján Kasič a Vítězslav Novohradský nabírají desítky nových členů, aby posílili svůj vliv před nadcházejícími konferencemi, ze kterých mají vzejít kandidáti do sněmovních voleb v příštím roce. Obsahuje nejen popis metod a čachrování s trvalými bydlišti, ale i jména členů, kterých se podivné nábory týkají.

Nedoručitelné hlasovací lístky

V Pardubicích to není první zjištění, že s náborem členů není vše v pořádku. Zamezit takzvaným velrybářským metodám přitom mohli už na jaře. Tehdy se poprvé podle nových stanov konalo takzvané stranické referendum, které korespondenčními hlasy mělo potvrdit post lídra do krajských voleb. Následovalo však překvapení, kolik zásilek s hlasovacími lístky se vrátilo jako nedoručitelných.

"To byla první indicie podivných náborů lidí. Mysleli jsme, že se toho v Praze někdo chopí, ale nestalo se nic," řekl Aktuálně.cz hejtman za ČSSD Martin Netolický. 

Další signál přišel v průběhu léta. Před okresními volebními konferencemi totiž platilo léta pravidlo, že od začátku března nebylo možné nabírat nové lidi. Letos byl termín v tichosti prodloužen až do posledního června. Jediný, kdo se o změně dozvěděl, byli pouze zmínění předsedové dvou buněk.

"Také jsem to nevěděla. Nevím, proč se to posunulo, ale že by letos mohl být jiný termín, nikoho nenapadlo," uvedla předsedkyně strany v obvodu Pardubice IV a bývalá poslankyně Ladislava Zelenková. "Nikdo potom samozřejmě nechápal, jak to, že dvě buňky mohly přibírat další členy," dodal další člen ČSSD Leoš Malina. 

Jen dvě stranické buňky tak přijímaly další členy ještě během léta. "Je vždycky zvláštní, když se ve straně objevují lidé, kteří nemají zájem něco dělat nebo ovlivňovat. Když si to dáte dohromady s tím, že se spousta dopisů s korespondenčními hlasy vrátila jako nedoručitelné, je logické, že jsme napsali na vedení strany dopis, aby vše prošetřilo. Lidé se tady bojí, ale je pravda, že díky předsedům Jánu Kasičovi a Vítězslavu Novohradskému má část okresu díku počtu jejich členů hodně navrch," řekla Zelenková.

Popsala také, jak si zmínění předsedové dokázali do placených funkcí dosadit svoje spřátelené lidi. "Proto tady také jsou pochybnosti, že není všechno v pořádku," dodala.

Atmosféra plná strachu

Bývalá poslankyně Zelenková byla jediná, kdo se nebál o náboru lidí v pardubické ČSSD otevřeně hovořit. "Nebudu se k tomu do skončení vyšetřování vyjadřovat, nechci nic vzkazovat před média," uvedl náměstek pardubického primátora za ČSSD Jakub Rychtecký.

Většina oslovených lidí mluvila jen pod příslibem zachování anonymity. "Mají volné pole působnosti, tohle už není velrybářství, ale něco, co nemá obdoby. Přijímání lidí nikdo nekontroluje, na kontrolu nemá nikdo právo kromě okresní kontrolní komise, která v Pardubicích nepracuje. Manželce chodí varovné SMS, abych si nevšímal, jak to chodí ve straně, mám vážné obavy. Jsme v situaci plné strachu," uvedl anonymně jeden ze členů ČSSD. Právě tato, údajně nefunkční komise, má podle poslance Váni přitom řešit i jejich stížnost. "Každý problém se musí řešit na té úrovni, na jaké vznikl," vzkázal Váňa.

Ukrajinský lékař a bývalý člen VB

Zmínění předsedové vedou sousedící stranické buňky na Hůrkách a na Dubině. První vede Vítězslav Novohradský, lékař ukrajinského původu, který po příchodu do Čech přijal české jméno a pak už jen stoupala jeho stranická kariéra. Dnes působí v několika funkcích, kromě radního na pardubické radnici a krajského zastupitele působí také v dozorčí radě Všeobecné zdravotní pojišťovny a je členem celostátního předsednictva ČSSD. 

Dubinu vede Ján Kasič, bývalý člen Veřejné bezpečnosti, před několika lety pravomocně odsouzený k poutě 108 tisíc za uplácení novinářů. Policie jej zatkla ve chvíli, kdy předával šedesát tisíc televizním reportérům, aby nevysílali reportáž o jeho brutálních metodách v době, kdy působil u komunistické policie. 

Dnes pracuje jako vykonavatel exekučního úřadu. A právě lidi pod exekucí tvoří významnou část jeho stranické buňky. Z pětačtyřiceti členů jich čelí výkonu exekuce jedenáct, některé z nich přímo pod úřadem, kde Kasič pracuje. Jiní členové jsou "bez domova", mají doručovací adresy na pardubické radnici.

"Exekuce mi jsou ukradené"

Je pravda, že někteří nedávno přijatí členové do týmu Jána Kasiče nepůsobí příliš jako politici. Redakci se podařilo kontaktovat Jiřího Dubce, který vstoupil do strany letos v červnu a čelí devíti exekucím, poslední je ze září letošního roku. "Na schůze ČSSD jsem docházel asi tři roky a letos jsem se stal členem. Ano, je na mě vedena spousta exekucí, ale ty mně jsou ukradené," řekl Dubec, který se přidal k týmu exekutora Kasiče.

Kasič však popřel, že by jakkoliv zneužíval svého postavení k náboru nových členů. Proč má v organizaci tolik lidí pod exekucí právě on, však vysvětlit nedokázal. "Já přece nemohu u nových členů kontrolovat, zdali na ně není uvalena exekuce," řekl. 

Další lidé mají stejná uvedená bydliště jako oba předsedové. Vítězslav Novohradský už přitom před komunálními volbami v roce 2014 nechal do svého bytu na Dubině napsat stranického kolegu a nynějšího krajského předsedu Pavla Svobodu. Jiná členové zase bydlí na neexistujících adresách.

Může to zpochybnit sjezd

Oba předsedové shodně odmítají, že by podobné metody používali. "Máte špatné informace, ten dům, kde bydlí i jiní členové strany, má několik pater, já už jsem byt prodal," řekl Novohradský. "Je možné, že dva členové z naší stranické buňky v našem domě bydlí, ale u mě napsaní nejsou," uvedl Kasič. 

Nikdo z oslovených sociálních demokratů nedokázal odpovědět na dotaz, jak je možné, že do strany mohou uvedenými cestami přicházet desítky lidí. "Já sám dělám, co mohu, čelil jsem jim, když šli proti mně při kandidování na post hejtmana, ale jinak mohu těžko něco dělat, tohle jsou metody 90. let," řekl hejtman Netolický. 

Tím by ale mohly být zpochybněny výsledky nadcházejících konferencí. "Také by to by mohlo mít vliv i na sjezd ČSSD, okresní konference vybírají kandidáty na poslance a celý proces přípravy kandidátní listiny by mohl být zpochybněn a to by bylo špatně," uzavřel hejtman.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy