Proti uprchlíkům bych nasadil i hasiče. Mají totiž vodní děla, řekl Zeman

ČTK ČTK
3. 6. 2016 15:01
Při besedě v Českých Velenicích na Jindřichohradecku uvedl prezident Miloš Zeman, že v případě zvýšeného náporu uprchlíků by k ochraně hranic povolal nejen policii a armádu, ale také hasiče. "Hasiči mají vodní děla," doplnil Zeman. V případě, že by migranti začali kromě silnic a železnic používat taky tzv. zelené hranice, tedy polní a lesní cesty, chtěl by Zeman do obrany hranic zapojit také aktivní zálohy.
Prezident Miloš Zeman při návštěvě v Blansku.
Prezident Miloš Zeman při návštěvě v Blansku. | Foto: Ludvík Hradilek

České Velenice (Jindřichohradecko) - Prezident Miloš Zeman by v případě zvýšeného náporu migrantů nasadil na ochranu českých hranic i hasiče. Měli by pomáhat v ostraze policii a armádě. Zeman uvedl, že na ochraně hranic by se měli podílet i členové aktivní zálohy armády. Řekl to při návštěvě Českých Velenic na Jindřichohradecku, které jsou na hranicích s Rakouskem.

Prezident naznačil, v čem by podle něj byla přednost členů integrovaného záchranného sboru při zásahu proti migrantům. "Hasiči mají vodní děla," řekl při besedě s obyvateli Českých Velenic.

Podle českého prezidenta zatím migranti používají pro pohybu po Evropě většinou silnice a také chodí po kolejištích. Těmito cestami nejčastěji překonávají hranice mezi státy. "Doufejme, že zachovají tradici a budou se pohybovat jen po těchto cestách. Daleko složitější by byla situace, kdyby se prolomila takzvaná zelená hranice," uvedl.

Snad není Zemanovo prezidenství zlomové, snad je to zkušenost, ze které se poučíme, říká bývalý politik a filozof Petr Pithart.
22:24
Snad není Zemanovo prezidenství zlomové, snad je to zkušenost, ze které se poučíme, říká bývalý politik a filozof Petr Pithart. | Video: Daniela Drtinová

Tam lze zařadit různé polní a lesní cesty, které často spojují státy Evropské unie, a momentálně je nikdo výrazněji nekontroluje. Právě v takovém případě by Zeman povolal pro zabezpečení hranic kromě armády a policistů i hasiče.

"Kdyby ne, tak vedle policie musíme povolat i armádu. A nejen armádu, ale i takzvané aktivní zálohy, které se teď postupně budují a já si myslím, že je to velice dobrá myšlenka, protože jsou lidé, kteří už ukončili povinnou vojenskou službu a mají dále zájem se podílet na činnosti armády," uvedl Zeman. "A vedle policistů a armády bych chtěl dodat, že připravujeme i nasazení hasičů. No a hasiči mají vodní děla," dodal.

Policie loni v Česku zadržela 8563 cizinců, kteří byli v zemi nelegálně. Oproti roku 2014 to bylo o 3741 lidí více. Nejčastěji byli v zemi nelegálně občané Sýrie, kteří tvořili zhruba čtvrtinu zadržených. Meziročně se počet odhalených Syřanů zvýšil ze 142 na 2016.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

TOP 09 podala podnět vrchnímu státnímu zastupitelství. Chce, aby prošetřilo dotace pro Agrofert

TOP 09 v úterý podala podnět Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze, aby prošetřilo, zda při poskytování dotací firmě Agrofert není páchán trestný čin. Opoziční strana to uvedla v tiskové zprávě. Ve svém podání kritizuje oznámení Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), že začne proplácet dotace schválené Agrofertu za období mezi únorem 2017, kdy premiér Andrej Babiš (ANO) vložil koncern do svěřenských fondů, a loňským srpnem. Trestní oznámení kvůli vyplácení dotací podali už před týdnem opoziční Piráti.

TOP 09 kritizuje také dopis tajemníka ministerstva zemědělství Jana Sixty, o kterém informovala média. Tajemník v něm úřadům a firmám spadajícím pod ministerstvo píše, že Agrofert se může účastnit soutěží o veřejné peníze. "Státní úředníci a orgány musí vždy hájit primárně zájmy státu a jeho občanů, a ne zájmy jednoho soukromého holdingu," uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy