"Kurýr není otrok, Wolt = bída." Rozvozci jídla protestovali proti snížení odměn

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 2. 2023 14:38
Zhruba stovka kurýrů rozvážkové společnosti Wolt demonstrovala v Praze proti změnám v odměňování a snížení honorářů. Organizátoři protestu uvedli, že společnost jednostranně změnila odměňovací systém a většině kurýrů se snížila odměna o zhruba 20 procent. Společnost Wolt uvedla, že systém změnila s cílem dosáhnout spravedlivější výše honorářů, a očekává, že výdělky kurýrů brzy stoupnou.
Centrem Prahy prošly první únorový den desítky kurýrů donáškové služby Wolt, kteří dávali hlasitě najevo nespokojenost s platovými podmínkami. | Video: Radek Bartoníček

Organizátoři protestu na středu vyhlásili jednodenní stávku, kterou chtějí vyjádřit nespokojenost s přístupem společnosti k jejím kurýrům. Podle nich firma pravidelně snižuje proplacené honoráře, které kurýři v mobilní aplikaci vidí před přijetím objednávky. Vadí jim také to, že jsou kurýrům nevýhodně započítávány kilometry, které ujedou.

Účastníci protestu dorazili na Václavské náměstí v modrých bundách s logem firmy Wolt. Někteří přijeli na kolech. S sebou přinesli transparenty s nápisy jako "Kurýr není otrok" nebo "Wolt = bída", pískali na píšťalky a provolávali různá hesla, nejčastěji bylo slyšet "hanba".

Kolem poledne se protestující za neutichajícího pískotu a provolávání hesel vydali k budově společnosti, jejímž zástupcům chtěli předat své požadavky. Budova ale byla zavřená a organizátoři vyzvali kurýry, aby se do doby, než s nimi firma začne jednat, nepřipojovali do aplikace Wolt.

Až 300 korun za hodinu, tvrdí firma

Zástupci Woltu v tiskové zprávě uvedli, že původně byli připraveni požadavky protestujících převzít, kvůli uzavření budovy z bezpečnostních důvodů to ale nebylo možné ani v kancelářích, ani před budovou. "Nemění to však nic na tom, že jsme jednání otevřeni a chceme se s partnerskými kurýry potkat a jejich podněty si vyslechnout. Zástupce protestu jsme o této skutečnosti obratem informovali a nabídli jim možnost náhradního setkání," uvedli.

Podle firmy kurýři dlouhodobě požadovali stanovení odměn podle délky trasy a zobrazení částky za rozvoz před přijetím objednávky. Wolt má v Česku přes 7000 kurýrů a dotazníkové šetření provedla mezi 1000 respondenty. Podle společnosti většina z nich zavedené změny vnímá pozitivně. Rovněž uvedla, že denní výdělky jsou nyní významně zkreslené tím, že do systému se připojuje rekordní množství lidí, kteří ho chtějí vyzkoušet, lze podle ní ale očekávat, že situace se brzy vrátí k normálu.

Nový model odměňování má podle společnosti lépe odrážet úsilí vynaložené pro doručení objednávky. "Kurýři jsou tak přesněji hodnoceni podle reálné vzdálenosti a náročnosti zakázky. Odměnu vidí s předstihem, takže se mohou rozhodnout, zda objednávku přijmou," napsali zástupci Woltu.

Na základě dat ze systému budou podle nich výdělky bez spropitného činit v průměru mezi 250 až 300 korun za hodinu v Praze a Brně, na podobnou částku chce firma cílit i v regionech. Proto žádá kurýry, aby s hodnocením nově zavedeného systému počkali.

Jeden z protestujících řekl, že systém odměňování se změnil minulý týden a na přijetí objednávky v aplikaci mají kurýři 15 vteřin. Protestujícím podle něj mimo jiné také vadí, že nově dostanou za dvě objednávky z jednoho podniku honorář jako za jednu. V petici proto požadují dvě odměny za duplicitní objednávky.

Technologický start-up Wolt vznikl v roce 2014 ve Finsku. Nyní působí ve 23 zemích. Na český trh Wolt vstoupil před pěti lety, v současné době působí ve dvacítce měst. Ve stejném oboru v Česku podnikají třeba rozvozci Dáme jídlo či Bolt.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

ČT a Media Club stahují insolvenční návrh na Soukupovu Médeu

Firma Médea podnikatele Jaromíra Soukupa oznámila, že urovnala spory se společností Media Club, která tak stáhne insolvenční návrh vůči Médei. Návrh na insolvenci vzal zpět i druhý věřitel, Česká televize (ČT). Vyplývá to z dokumentu v internetovém Insolvenčním rejstříku. O ukončení insolvence rozhodne Městský soud v Praze.

ČT a firma Media Club z mediální skupiny Prima podaly společný insolvenční návrh letos 10. března. Veřejnoprávní televize v návrhu uvedla, že jí Médea dluží dohromady asi 11,8 milionu korun za objednávky vysílání reklamy či sponzorování pořadů. Media Clubu nezaplatila Médea podle návrhu celkem zhruba 18,1 milionu. Stejně jako v případě ČT neuhradila Médea platby za objednávky vysílání televizních reklam. ČT a Media Club navíc uvedly, že Médea má neuhrazené pohledávky více než čtvrt roku po splatnosti také vůči dalším věřitelům.

Postup věřitelů Médea označila za "šikanózní" a zjevně bezdůvodný. Městský soud v Praze přesto návrhu vyhověl a 17. března zahájil insolvenční řízení.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Pojišťovna požadovala, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy. Pokud by se to nepovedlo, byli hasiči připraveni použít speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhali i potápěči. Kolem 18:00 se podařilo vozidlo dostat na břeh, podle mluvčího hasičů se ještě musí vytáhnout na silnici. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy