Projekt elektronického státu ohrozí soukromí Čechů

Petr Holub
25. 2. 2008 8:52
Zákon o eGovernmentu může posílit státní kontrolu
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Zákon o eGovernmentu může posílit státní kontrolu nad občany. Vláda jeho návrh projedná v pondělí.

Elektronizace veřejné správy má především umožnit, aby občané nemuseli obíhat úřady a mohli vyřizovat své záležitosti pomocí internetu a mobilu.

Pokud ovšem zákon projde v navržené podobě, pak umožní ještě něco jiného: Každý státní úředník bude mít on-line k dispozici všechna důležitá data o všech občanech.

Každý dostane číslo

Zákon, který připravil ministr vnitra Ivan Langer ve spolupráci s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem, vůbec neřeší otázku zabezpečení osobních dat.

Foto: Ondřej Besperát
Podívejte se na srovnání:
Jak dopadl český eGovernment ve srovnání s rakouským?

Langerovi lidé navrhli, aby ministerstvo vnitra přidělilo každému z občanů jedinečné desetimístné číslo. Mělo by se k tomu podle důvodové zprávy k zákonu využít identifikační číslo, které už dnes při evidenci plátců pojistného využívá ministerstvo práce a sociálních věcí.

Se znalostí tohoto čísla budou mít úředníci o konkrétním občanovi k dispozici všechny dokumenty, které se uchovávají na ministerstvu vnitra, práce, financí a spravedlnosti.

Nebude ani obtížné zjistit, kterému z občanů konkrétní číslo patří.

Čtěte blog Edvarda Kožušníka: eGovernment a legislativa

Pokud bude kdokoli se státem komunikovat přes internet, bude muset využít elektronický podpis. Jeho součástí bude právě identifikační číslo.

Hlavní je schránka

Kdo bude chtít komunikovat se státem elektronicky, bude si muset nechat zprovoznit datovou schránku, do níž bude dostávat úřední korespondenci, včetně soudních obsílek, pokut a exekučních výměrů.

Přitom bude platit pravidlo, podle kterého bude elektronická zpráva považována za doručenou, jakmile občan schránku otevře, případně dva týdny po odeslání, když občan svou schránku neotevře.

Z navržené právní normy není jasné, jak budou zabezpečeny samy schránky. Přístupové heslo k ní vydá ministerstvo vnitra, v zákoně se však nepíše o tom, že si ho smí uživatel změnit.

Pokud by to možné nebylo, měli by úředníci ministerstva vnitra možnost vstoupit do libovolné firemní či soukromé schránky.
Zákon dává úředníkům také možnost, měnit již jednou odeslaný dokument.

Ministerstvo vnitra uklidňuje

Ministerstvo vnitra připouští, že identifikační čísla mohou úředníci skutečně využívat ještě pro jiné účely, než ke kontrole pojistného a označení datových schránek. "Stát se tak může ovšem pouze v případě, že i další účel použití bude přesně vymezen právním předpisem," stojí v důvodové zprávě.

Pokud ovšem nevyjde zákon, který by bezpečnost dat občanů zajistil, zůstanou úředníkům libovolně k dispozici.

Autoři zákona vyvracejí některé pochybnosti o datových schránkách: "Občané se mohou rozhodnout, jestli chtějí datovou schránku využívat," vysvětluje Lenka Vašáková z ministerstva vnitra.

Připouští, že heslo ke schránce pošle občanům či firmám skutečně ministerstvo vnitra. "Klient však bude aplikací nucen změnit heslo už při prvním přihlášení," slibuje Vašáková.

Občané také mohou ministerstvo vnitra požádat, aby schránku znepřístupnilo, pokud ji nebudou chtít využívat, například při dlouhých zahraničních cestách.

Kalousek se zlobí

Návrh zatím nekomentovala Rada vlády pro informační společnost, která má na zavádění informačních technologií do veřejné správy dohlížet. "K připomínkám jsme ho ještě nedostali," vysvětlil jeden z členů rady Dalibor Veřmiřovský.

Napadl ho ovšem ministr financí Miroslav Kalousek, podle kterého budou náklady na zavedení systému vyšší než 1,4 miliardy korun, které očekává ministr vnitra Langer.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Mimořádný summit Evropské unie se uskuteční v Praze v říjnu, oznámil premiér Petr Fiala po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem

Neformální summit Evropské unie se uskuteční v Praze 6. a 7. října, oznámili dnes český premiér Petr Fiala (ODS) a předseda Evropské rady Charles Michel. Řekli to po setkání v předvečer půlročního českého předsednictví EU. Tématy summitu mají být širší spolupráce Evropské unie s nečlenskými státy, pomoc Ukrajině čelící ruské agresi a její důsledky na růst inflace a cen energií.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Změny v polském soudnictví podle Jourové nesplňují očekávání Evropské komise

Dosavadní změny v polském soudnictví, které zrušily kontroverzní disciplinární komoru, nesplňují očekávání Evropské komise. Varšava proto zatím nemůže počítat s penězi z fondu obnovy Evropské unie. Podle agentury AP to ve čtvrtek uvedla místopředsedkyně komise Věra Jourová.

Polský prezident Andrzej Dudna v polovině června podepsal novelu zákona, která zrušila spornou disciplinární komoru, vnímanou kritiky jako nástroj vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) k trestání neposlušných soudců. Má ji nahradit nová komora profesní zodpovědnosti, která podle opozice v přijaté podobě neznamená obnovení vlády práva v polské justici.

Místopředsedkyně Evropské komise Jourová uvedla, že dosavadní změny "nesplňují" požadovaná kritéria a že evropské peníze nebudou vyplaceny dříve, než polští soudci získají zákonem stanovené záruky své nezávislosti.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ženská devatenáctka prohrála na domácím ME i podruhé

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i druhý zápas. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly v Opavě debakl 0:5 se Španělskem a před závěrečným duelem ve čtyřčlenné skupině A ztratily naději na postup do semifinále.

V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentanty v pondělí podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3. S premiérovým účinkováním na šampionátu devatenáctek se Češky rozloučí v neděli proti Itálii, která dnes překvapivě remizovala s Francií 2:2.

Zatímco v prvním zápase si Navrátilův výběr dokázal vytvořit několik šancí, proti Španělkám byl v ofenzivě prakticky neškodný a po dvou duelech na šampionátu stále čeká na vstřelený gól. Jihoevropanky od úvodu naprosto dominovaly a soupeře přestřílely drtivým poměrem 36:1.

Dvě branky dal vysoký favorit v úvodním dějství, další tři přidal po změně stran. Dvakrát se trefila střídající Moralová. Češky za celý zápas ani jednou nezamířily mezi tyče a nenavázaly na říjnový vzájemný souboj z kvalifikace, v němž se Španělskem po solidním výkonu prohrály 1:3.

"Strašně těžký zápas. Největší problém je, že během čtyř dnů nedokážeme hrát na takové úrovni, na jaké potřebujeme. Hrajeme, na co máme. Španělky hrají excelentně, jsou jinde než my. Obrovská pochvala divákům, kteří tleskali v 90. minutě, když prohráváme 0:5," řekl novinářům Navrátil. "Do zápasu s Itálií dáme úplně všechno, posbíráme poslední síly. Kdybychom dali gól, tak zaplaťpánbůh," dodal.

Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Do semifinále postoupí vždy první dva celky ze skupiny, finále se odehraje 9. července.

Česko před pěti lety hostilo mistrovství Evropy hráček do 17 let. Mladé reprezentantky tehdy ve třech zápasech nebodovaly a skončily ve skupině poslední. Turnaj hostily Plzeň, Příbram, Domažlice a Přeštice.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Španělsko 0:5 (0:2)

Branky: 69. a 76. Moralová, 23. Elexpuruová, 37. Fiammaová, 47. Pinedová.

Sestava Česka: Fuchsová - Pražienková, Ohlídalová, Jelínková, Huvarová (54. Pavlíčková) - Pouvová (54. Bendová), Jonášová - Ducháčková, Tenkrátová (46. Černá), Střížová (46. Thanhová) - Švíbková (81. Hlouchová). Trenér: Navrátil.

Itálie - Francie 2:2 (1:0).

Tabulka:

1. Španělsko 2 2 0 0 8:1 6
2. Francie 2 1 1 0 5:2 4
3. Itálie 2 0 1 1 3:5 1
4. ČR 2 0 0 2 0:8 0

Skupina B:

Švédsko - Anglie 1:0 (1:0), Norsko - Německo 2:1 (0:1).

Tabulka:

1. Švédsko 2 2 0 0 3:0 6
2. Anglie 2 1 0 1 4:2 3
3. Norsko 2 1 0 1 3:5 3
4. Německo 2 0 0 2 1:4 0
Další zprávy