Projekt 30: Dodnes mě fascinuje tehdejší proměna, říká hudebník a komentátor Vizina

Josef Pazderka Josef Pazderka
13. 11. 2019 11:48
U příležitosti 30. výročí sametové revoluce oslovilo Aktuálně.cz několik desítek osobností veřejného života a svých spolupracovníků, aby odpověděli na čtyři bilanční otázky. "Svobodu umíme definovat spíš negativně, tedy když chybí," říká hudebník a komentátor Petr Vizina (*1967).
Petr Vizina na archivním a současném snímku.
Petr Vizina na archivním a současném snímku. | Foto: soukromý archiv Petra Viziny, Česká televize, Michaela Buchtová

Jaká nejsilnější vzpomínka se vám vybaví z listopadu 1989?

Dodnes mě fascinuje ta tehdejší proměna: tupý a lenivý jazyk ideologie a opatrnické "perestrojky" na chvíli zmlkl. Ti, kdo do té doby u nás nemohli nebo nesměli mluvit, byli najednou slyšet. Z exilu se vrátil Vlasta Třešňák, Sváťa Karásek, Jiří Gruša, Anastáz Opasek, Miloš Forman. Začaly vycházet knihy těch, kdo dříve museli mlčet, Zábrana, Deml, Havel, Diviš. Ta obrovská žízeň a prvně zažitá možnost ji uhasit, to je nejspíš neopakovatelné.

Jak hodnotíte uplynulých třicet let svobody? Jako úspěch, neúspěch, remízu…

Moje generace, lidé v roce 1989 zhruba dvacetiletí, měla nezaslouženou kliku. Až do války v Jugoslávii se několik málo let zdálo, že nový svět bude jeden velký mejdan. Nejsem si jistý, že společnosti stihneme splatit, co jsme dostali.

Petr Vizina na počátku 90tých let minulého století.
Petr Vizina na počátku 90tých let minulého století. | Foto: Archiv

Jsou dnes hesla sametové revoluce - svoboda, demokracie, pravda a láska - vyprázdněná? Nebo jsme se změnili my?

Změnili jsme se, samozřejmě, těžko čekat něco jiného. Sebelepší heslo je po třiceti letech tahání z futrálu zteřelé, vybledlé a všední. Svobodu umíme definovat spíš negativně, tedy když chybí. Demokracie: ještě tak si představíme volby a sčítání hlasů. Pro lidi s mizernými důchody, platy a třeba i s exekučními dluhy jsou, tipuji, důležitějšími pojmy jistota, že je společnost nenechá padnout, nebo spravedlnost. Pokud jde o lásku, těžko se vyprázdní. Bez ní vše hyne.

Co by měli podle vás Češi dělat, aby nepřišli o hodnoty listopadu 1989?

Nebát se a nekrást.

Níže naleznete další odpovědi z velké ankety online deníku Aktuálně.cz k 30. výročí listopadu 1989:

 

Právě se děje

před 12 minutami

Požár výrobny paintballových kuliček v Kroměříži způsobil škodu čtyři miliony korun

Škodu bezmála čtyři miliony korun způsobil dnes požár přízemního přístřešku v průmyslovém areálu v Kroměříži, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky a kontejnery s lihem. Okolnosti vzniku požáru nyní zjišťují vyšetřovatelé hasičů a policie, sdělila mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

U požáru podle Javoříkové zasahovalo osm jednotek hasičů. "Požár zasáhl objekt, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky i kontejnery s lihem. Další ohledání požářiště se uskuteční v pondělní dopoledne," uvedla Javoříková. Plameny zničily uskladněný materiál a poničily také budovu přístřešku.

před 1 hodinou

V americké Alabamě zahynulo při nehodě deset lidí. Devět z nich byly děti

Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí. Řada dalších osob utrpěla zranění. Nehodu patrně způsobila tropická bouře Claudette, která od soboty bičuje americké pobřeží Mexického zálivu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.  

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na demonstraci Milion chvilek je dva tisíce lidí. Organizátoři vládě vystavili účet

Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) se dnes odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze. Spolek Milion chvilek hned na počátku demonstrace vystavil kabinetu symbolický účet. Na účtenku v nadživotní velikosti sepsal všechny problémy a kauzy Babišovy politiky. Zahájil také kampaň na podporu demokratických koalic ve volbách. Podle odhadu ČTK a policie se protestu v centru Prahy účastní kolem 2000 lidí.

Na demonstraci převládají vlajky Evropské unie. Lidé si stejně jako na předchozí akce spolku donesli transparenty vyzývající ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) k rezignaci. Objevují se i hesla proti premiéru Babišovi nebo proti spojenectví prezidenta Miloše Zemana s ruskou hlavou státu Vladimírem Putinem.

"Milion chvilek začíná kampaň za demokracii, která potřebuje každého z vás, " prohlásil v úvodu protestu předseda spolku Benjamin Roll. "Zapojit se musíme všichni," dodal. Jedině tak podle něj lze porazit hnutí ANO. "Příští vláda bude mít jediný úkol: napravit chyby vlády současné," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy