Projekt 30: Dodnes mě fascinuje tehdejší proměna, říká hudebník a komentátor Vizina

Josef Pazderka Josef Pazderka
13. 11. 2019 11:48
U příležitosti 30. výročí sametové revoluce oslovilo Aktuálně.cz několik desítek osobností veřejného života a svých spolupracovníků, aby odpověděli na čtyři bilanční otázky. "Svobodu umíme definovat spíš negativně, tedy když chybí," říká hudebník a komentátor Petr Vizina (*1967).
Petr Vizina na archivním a současném snímku.
Petr Vizina na archivním a současném snímku. | Foto: soukromý archiv Petra Viziny, Česká televize, Michaela Buchtová

Jaká nejsilnější vzpomínka se vám vybaví z listopadu 1989?

Dodnes mě fascinuje ta tehdejší proměna: tupý a lenivý jazyk ideologie a opatrnické "perestrojky" na chvíli zmlkl. Ti, kdo do té doby u nás nemohli nebo nesměli mluvit, byli najednou slyšet. Z exilu se vrátil Vlasta Třešňák, Sváťa Karásek, Jiří Gruša, Anastáz Opasek, Miloš Forman. Začaly vycházet knihy těch, kdo dříve museli mlčet, Zábrana, Deml, Havel, Diviš. Ta obrovská žízeň a prvně zažitá možnost ji uhasit, to je nejspíš neopakovatelné.

Jak hodnotíte uplynulých třicet let svobody? Jako úspěch, neúspěch, remízu…

Moje generace, lidé v roce 1989 zhruba dvacetiletí, měla nezaslouženou kliku. Až do války v Jugoslávii se několik málo let zdálo, že nový svět bude jeden velký mejdan. Nejsem si jistý, že společnosti stihneme splatit, co jsme dostali.

Petr Vizina na počátku 90tých let minulého století.
Petr Vizina na počátku 90tých let minulého století. | Foto: Archiv

Jsou dnes hesla sametové revoluce - svoboda, demokracie, pravda a láska - vyprázdněná? Nebo jsme se změnili my?

Změnili jsme se, samozřejmě, těžko čekat něco jiného. Sebelepší heslo je po třiceti letech tahání z futrálu zteřelé, vybledlé a všední. Svobodu umíme definovat spíš negativně, tedy když chybí. Demokracie: ještě tak si představíme volby a sčítání hlasů. Pro lidi s mizernými důchody, platy a třeba i s exekučními dluhy jsou, tipuji, důležitějšími pojmy jistota, že je společnost nenechá padnout, nebo spravedlnost. Pokud jde o lásku, těžko se vyprázdní. Bez ní vše hyne.

Co by měli podle vás Češi dělat, aby nepřišli o hodnoty listopadu 1989?

Nebát se a nekrást.

Níže naleznete další odpovědi z velké ankety online deníku Aktuálně.cz k 30. výročí listopadu 1989:

 

Právě se děje

před 1 minutou

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy