Projekt 30: Strašili nás, že sociálnější přístup znamená komunismus, tvrdí Uhlová

Josef Pazderka Josef Pazderka
11. 11. 2019 9:59
U příležitosti 30. výročí sametové revoluce oslovilo Aktuálně.cz několik desítek osobností veřejného života a svých spolupracovníků, aby odpověděli na čtyři bilanční otázky. "Mohli jsme být mnohem méně zahledění do sebe," říká novinářka Saša Uhlová (*1977).
Saša Uhlová na archivním a současném snímku.
Saša Uhlová na archivním a současném snímku. | Foto: soukromý archiv Saši Uhlové, Economia - Honza Mudra

Jaká nejsilnější vzpomínka se vám vybaví z listopadu 1989?

V pondělí 20. listopadu ráno jsem něco slyšela na ulici. Vykoukla jsem z balkonu a tam viděla davy lidí, jak míří směrem k Václavskému náměstí. Šli tam i studenti nějaké střední školy, všichni společně místo vyučování. Bydleli jsme tehdy kousek od Národního muzea. Když jsem to viděla, uvěřila jsem, že je to doopravdy, že se něco fakt změní a že nás čeká něco nového. Poprvé jsem pocítila nějaké vzrušení a naději.

Jak hodnotíte uplynulých třicet let svobody? Jako úspěch, neúspěch, remízu…

Spíš jako neúspěch. Mohli jsme být mnohem méně zahledění do sebe, více se inspirovat modely jiných evropských zemí. Nechali jsme se strašit, že jakýkoliv sociálnější přístup znamená návrat komunismu. Přitom je to naopak: sociálně soudržnější společnost je odolnější vůči autoritářským úletům.

Saša Uhlová (vlevo) s maminkou Annou Šabatovou a sourozenci.
Saša Uhlová (vlevo) s maminkou Annou Šabatovou a sourozenci. | Foto: Archiv

Jsou dnes hesla sametové revoluce - svoboda, demokracie, pravda a láska - vyprázdněná? Nebo jsme se změnili my?

Jsou vyprázdněná právě proto, že jim chybělo to nejdůležitější: solidarita. Postupně se prosadila vize úspěšného jedince, založená na silném individualismu. Jenže společnost není jen soubor jednotlivců, nelze si odmyslet ty ostatní. Anebo lze, ale pak můžeme o nějakých sdílených hodnotách jen snít.

Co by měli podle vás Češi dělat, aby nepřišli o hodnoty listopadu 1989?

Zamyslet se nad tím, proč je tu tři čtvrtě milionu lidí zasažených exekucemi, a když k tomu připočítáme jejich rodinné příslušníky, tak jsme na dvou milionech. Dále pak nad tím, proč čím dál víc lidí má problém s bydlením, včetně seniorů, kteří celý život pracovali a dnes nemají na nájem. Spolu s nízkými mzdami se jedná o tři hlavní problémy současnosti a bez jejich účinného řešení nás většina lidí pošle s nějakými hodnotami někam. Docela je chápu.

Zde naleznete další odpovědi z velké ankety online deníku Aktuálně.cz k 30. výročí listopadu 1989. 

 

Právě se děje

před 11 minutami

Premiér Babiš se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Dvořákem. Nemám teď s televizí žádný problém, tvrdí

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem. Po jednání vlády na dotaz novinářů odmítl, že by měl vliv na dění v Radě České televize, která je kritizována kvůli odvolání své dozorčí komise.

"Budu mít tento týden schůzku s panem Dvořákem, rád se něco dozvím. Určitě odmítám, že bych já mohl za to, že v ČT v nějaké radě se ptají na hospodaření, skutečně nemám," řekl. Poznamenal, že v poslední době nemá s tímto veřejnoprávním médiem "žádný problém". Prezident Miloš Zeman minulý týden uvedl, že ČT považuje za součást opozice, nikoliv za vyváženou, objektivní a nestrannou veřejnoprávní televizi. V rozhovoru pro Parlamentní listy řekl, že Dvořák by měl podle jeho přesvědčení skončit, rozhodnutí je ale v rukou Rady České televize. Dvořákovi vadí, že se Zeman snaží podkopávat důvěru v ČT.

Desítky osobností minulý týden podepsaly otevřený dopis premiérovi, ve kterém upozorňují na situaci v ČT. Vadí jim mimo jiné způsob odvolání dozorčí komise Rady ČT. Babiše vyzvaly, aby našel způsob jak zajistit podporu nezávislosti médií veřejné služby. Text podepsali umělci, vědci, duchovní či bývalí politici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy