Přijímačky by měly být jednodušší. Možná i z domova, navrhuje učitelský spolek

hrz hrz
5. 11. 2020 6:40
Členové Učitelské platformy upozorňují, že úroveň distanční výuky se značně liší škola od školy. To znevýhodňuje mnohé deváťáky, které čekají přijímací zkoušky. Varují také před nejistou situací pro pořádání jednotných zkoušek. Podle nich je nutné mít plán B, pakliže se epidemiologická situace výrazně nezlepší.
Jak budou tento školní rok probíhat přijímací zkoušky na střední školy, je velmi nejisté.
Jak budou tento školní rok probíhat přijímací zkoušky na střední školy, je velmi nejisté. | Foto: Shutterstock.com

Nejistota všech učitelů, ředitelů, žáků, studentů a rodičů pokračuje. Epidemiologická situace je nejistá, a tím i návrat do škol. Jejich vedení toho ví o dalším provozu velmi málo. Pouze to, že přednost mají první a druhé ročníky základek a speciální školy, v další etapě pak závěrečné ročníky základních, středních a vyšších odborných škol. Nikdo však neví, ani kdy dojde ke kroku číslo jedna.

Původně to mělo být 2. listopadu. To se posléze změnilo na "až bude lepší epidemiologická situace." V půlce října ministerstvo zdravotnictví a školství hovořily o reprodukčním čísle 0,8 pro návrat do škol, na začátku listopadu ministr vnitra Jan Hamáček uvedl v Partii televize Prima, že návrat do tříd je možný až v situaci, kdy bude denní přírůstek nakažených maximálně kolem 2500-3000.

Na dotaz zaslaný ministerstvu školství ohledně přesnějšího určení, za jaké situace by se děti mohly vrátit do svých tříd, mluvčí Alena Lednová uvedla: "Uzavření, stejně jako opětovné zpřístupnění škol pro prezenční výuku je v kompetenci ministerstva zdravotnictví, které také určí podmínky, za kterých se vrátí žáci do škol." Zopakovala také již delší dobu známý harmonogram návratu, začínající prvňáky a druháky a pokračující závěrečnými ročníky ZŠ, SŠ a VOŠ.

Řešme přijímačky už nyní, vyzývají někteří učitelé

Představitelé profesního sdružení Učitelská platforma tak již nyní vyzývají ministerstvo školství, aby se zamyslelo nad konáním jednotné přijímací zkoušky. Současní deváťáci mají návrat do škol v nedohlednu a ne všichni mají vhodné podmínky pro vzdělávání. Úroveň distanční výuky navíc kolísá škola od školy. Složitější látka na přijímačky se podle sdružení probírá právě v těchto měsících.

Učitelská platforma proto žádá, aby organizátor testů Cermat zohlednil tyto okolnosti při tvorbě testů a nezařazovat letos složitější látku. Navrhuje také, aby vedení škol měla možnost rozhodnout, nakolik budou k výsledkům testů přihlížet. Jednotnému didaktickému testu nyní musí ředitel dát v přijímacím řízení váhu minimálně 60 procent, zbývající kritéria jsou prospěch na posledních vysvědčeních, úspěchy na soutěžích pořádaných MŠMT a dále pak například speciální test dané střední školy, například z všeobecných studijních předpokladů či z jazyka.

Platforma se také přimlouvá za zachování dvou termínů státních přijímacích zkoušek. Během jarní pandemie se totiž pro zjednodušení jeden z termínů zrušil a žáci neměli možnost opravy.

Podle šéfky Učitelské platformy Petry Mazancové je třeba počítat i s krizovým scénářem vývoje - že se epidemiologická situace do jara příliš nezlepší. "Mělo by se počítat s jednotnou přijímací zkouškou v místě bydliště žáka, aby se omezilo dojíždění, popřípadě se připravit na nejpesimističtější variantu, a to umožnit absolvování zkoušky z domova," říká Mazancová a dodává, že učitelé a žáci především potřebují znát podobu přijímacího řízení na střední školy pro tento školní rok co nejdříve.

"V souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru MŠMT řeší možné úpravy státních maturit a jednotných přijímacích zkoušek pro jaro 2021. Chystané scénáře navážou na modely vývoje epidemie ministerstva zdravotnictví, pak MŠMT variantní řešení vyhlásí," oznámila mluvčí Alena Lednová na dotaz Aktuálně.cz, co říká návrhu platformy na úpravu přijímaček.

 

Právě se děje

před 52 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy