Při zbraňové amnestii se odevzdalo 3700 zbraní, policii byl ohlášen i pevnostní kanon

ČTK ČTK
2. 8. 2021 18:34
Při zbraňové amnestii, která trvala letos od konce ledna do 31. července, lidé odevzdali nebo si nechali zaregistrovat téměř 3700 zbraní a 133 000 kusů střeliva. Na webu to dnes oznámilo policejní prezidium. Nejčastěji šlo o krátké střelné zbraně, jako jsou pistole a revolvery.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Některý materiál lidé nemohli bezpečně přinést osobně, policejní pyrotechnici proto ve 141 případech vyjeli, aby se postarali o odborné zajištění munice na místě. Lidé mohli během amnestie bez vysvětlování a bez postihu odevzdat nelegálně držené zbraně, mohli také požádat o zaregistrování nelegálně držené zbraně a legálně si ji ponechat.

"Oproti předchozím amnestiím se jedná o nejslabší amnestii co do počtu odevzdaných zbraní, nicméně ve finále se počet odevzdaných zbraní přiblížil úplně první amnestii, která byla v roce 1996," uvedl ředitel služby pro zbraně a bezpečnostní materiál policejního prezidia Milan Prchal. Nejvíce zbraní podle něj lidé odevzdali při amnestii v roce 2009, kdy bylo odevzdáno více než 7000 zbraní.

Z celkového počtu 3678 odevzdaných zbraní jich bylo nejvíce, 550, ve Středočeském kraji. Na policejním webu to uvedla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková. Následovala Praha se 464 zbraněmi a Jihomoravský kraj s 367 zbraněmi. Nejméně zbraní lidé odevzdali v Karlovarském kraji, bylo jich 77.

V Olomouckém kraji odevzdali lidé podle mluvčí tamní policie Marie Šafářové 276 zbraní, téměř 90 procent z nich se ale po zaregistrování vrátilo majitelům. "Pokud nebyli držiteli zbrojního průkazu, museli si požádat o vydání příslušných dokladů nebo povolení opravňujících k nabytí vlastnictví, držení a případně nošení zbraně a střeliva," uvedla Šafářová. Státu lidé zbraně podle ní nechávali většinou v případě, kdy byly poničené a dále nepoužitelné. Naopak střelivo lidé státu spíše přenechávali.

V Královéhradeckém kraji, kde lidé podle mluvčí Magdalény Vlčkové celkem odevzdali 233 zbraní, jeden muž například oznámil tank T 34/85 a samohybné dělo SD-100. Oba obrněnce držel od 90. let minulého století legálně, ale měl pochybnost, zda jsou obě zbraně dostatečně podle současných předpisů znehodnocené.

Brokovnice z 19. století se asi vrátí majiteli

Jiný muž z Rychnovska zase policistům přinesl brokovnici z 19. století. Poté, co bude prověřena, bude podle Vlčkové pravděpodobně vrácena majiteli bez registrace, jedná se totiž o historickou zbraň. Vlčková zmínila i muže, který za hradecký klub oznámil vlastnictví nefunkčního pevnostního kanonu v objektu v Orlických horách.

Podle policejního prezidia policisté všechny odevzdané zbraně prověřili v evidencích a následně je odeslali na balistické expertizy. Dosud nezjistili, že by některá z odevzdaných zbraní souvisela se spácháním trestné činnosti. Policisté ale upozornili, že expertizy dosud neskončily.

Zbraňová amnestie byla v Česku před letošním rokem vyhlášena čtyřikrát, při poslední v roce 2014 bylo odevzdáno 5877 zbraní a 484.744 kusů střeliva.

Počty legálně nahlášených zbraní a vydaných zbrojních průkazů v České republice v posledních letech rostou. Loni policie evidovala 307 372 vydaných zbrojních průkazů a 900 087 zbraní. Vlastnit a nosit střelnou zbraň smí v Česku legálně pouze ten, kdo je držitelem zbrojního průkazu nebo zbrojní licence. Výjimku tvoří zbraně, které nepodléhají registraci u policejního útvaru. Novela, která začala platit v lednu, například zjednodušila způsob likvidace zbraní nebo zavedla nové kategorie zbraní.

Sněmovna v červnu schválila senátní doplnění Listiny základních práv a svobod, podle kterého bude právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek ústavně zakotveno. Předminulý týden změnu potvrdil i Senát.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

před 48 minutami

Čeští inline hokejisté získali na MS sedmé zlato, rozdrtili ve finále Kanadu 7:0

Čeští inline hokejisté získali na mistrovství světa organizace FIRS v italském Roccarasu sedmé zlato v historii. Ve finále rozdrtili svěřenci trenéra Martina Mecery 7:0 Kanadu a navázali na triumfy z let 2007, 2011, 2013, 2015, 2016 a 2018.

Češi, kteří byli na minulém světovém šampionátu v Barceloně v roce 2019 druzí, získali 16. medaili za sebou a na 26. šampionátu 22. cenný kov. Druzí byli šestkrát a třetí devětkrát.

Do vedení se dostali Mecerův tým v čase 9:05 díky brance Patrika Šebka, v 15. minutě zvýšil Jakub Bernad. Po 51 sekundách druhého poločasu se prosadil Marek Loskot a v posledních sedmi minutách zápasu si Češi ještě s chutí zastříleli. Nejdříve využil přesilovku Loskot, potom se zapsali podruhé v utkání mezi střelce také Bernad s Šebkem a 64 sekund před koncem dovršil debakl Kanady Lukáš Novák. Gólman Daniel Brabec udržel čisté konto.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Čeští futsalisté na MS zachránili remízu 1:1 s Vietnamem a jsou v osmifinále

Čeští futsaloví reprezentanti ve třetím utkání na mistrovství světa v Litvě zachránili remízu 1:1 s Vietnamem a z druhého místa skupiny D postoupili do osmifinále. V něm svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v pátek pravděpodobně narazí na Španěly, dvojnásobné světové šampiony. Jediný český gól v Kaunasu dnes vstřelil kapitán Lukáš Rešetár.

"Hlavně jsem zklamaný z našeho výkonu. Takhle špatně jsme dlouho nehráli. Zakončení bylo z naší strany tragické. Šancí jsme měli zase na deset gólů, ale jak to řešíme, to je hrůzostrašné," řekl Neumann v nahrávce pro média od FAČR.

Češi po vítězství 5:1 na Panamou a porážce 0:4 s favorizovanou Brazílií v prvním poločase dominovali v držení míče, ale tolik šancí si nevytvořili. Ty zřejmě největší neproměnil Křivánek. Několikrát vietnamských pokusů zneškodnil brankář Vahala.

"Chyběl tam pohyb, chyběla prudká přihrávka. Stáli jsme na míči, neběhali jsme. Vůbec nejsem s ničím spokojený," prohlásil kouč Neumann.

Podobně vypadalo dlouho i druhé dějství. Po Zárubově tyčce ve 35. minutě Phat Chau nečekaně prostřelil brankáře Vahalu. Už za necelou minutu ale odpověděl kapitán Rešetár, který chybu ve vietnamské obraně potrestal střelou do horního růžku. Závěr už si čeští hráči pohlídali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy