Tragédie rozesmutnila Vejprty. S klienty domova nebyly problémy, říkají místní

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 19. 1. 2020 20:02
Při požáru v domově pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením ve Vejprtech na Chomutovsku zemřelo v neděli ráno osm lidí. Dalších 30 muselo být ošetřeno. Pět jich zůstává v nemocnicích v Chomutově, Mostě a Kadani. Dva jsou ve vážném stavu, jeden z nich bojuje o život. Ostatní už byli propuštěni domů. Příčinu požáru zjišťují kriminalisté, událost vyšetřují jako obecné ohrožení z nedbalosti.

V ústavu bylo podle starostky Vejprt Jitky Gavdunová (ODS) v době tragédie 35 klientů a také tři zaměstnanci. Ředitel místní Městské správy sociálních služeb Viktor Koláček upřesnil, že všechny oběti jsou z řad postižených.

Požár v domově byl na operační středisko nahlášen ve 4:49. Hořet začalo ve společenské místnosti, odkud se oheň rozšířil do dalších prostor.

Místní jednotka hasičů byla na místě požáru jako první již deset minut po nahlášení, tedy v 04:59. Celkem na místě zasahovalo šest jednotek, dvanáct kusů techniky a 37 hasičů, uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Roman Vyskočil. Osm lidí se přesto nepodařilo zachránit. "Byl u nich bohužel konstatován exitus vlivem nadýchání zplodinami," upřesnil operační důstojník.

Oheň se podařilo uhasit zhruba po dvou hodinách. 

Na místo požáru dopoledne dorazil premiér Babiš i generální ředitel hasičů Drahoslav Ryba. "Mohu slíbit, že celá tragédie bude řádně vyšetřena, aby se zjistilo, co bylo příčinou požáru," řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). 

Spolu s premiérem pak vyjádřil na sociálních sítích pozůstalým soustrast a lítost nad tragédií. Podobně reagovali i další politici, včetně ministryně sociálních věcí Jany Maláčové a předsedů opozičních stran.

Večer se k nim přidal i prezident Miloš Zeman. V pořadu Rádia Frekvence 1 vysílaném z Lán uvedl, že o tragédii bude v pondělí ráno jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO). A dodal, že plánuje udělit 28. října medaili policistovi, který dnes ráno ve Vejprtech vytáhl s nasazením života z plamenů devět lidí.

Nadstandardní zabezpečení

Podle vejprtské starostky Jitky Gavdunové bylo protipožární zabezpečení budovy nadstandardní. Třebaže to zákon nepřikazuje, zahrnovalo i čidla. Ta byla umístěna na toaletách, kam klienti chodili kouřit.

Starostka také uvedla, že v minulosti se už klienti několikrát pokusili objekt zapálit. "Náš personál nemá šanci to ohlídat," řekla. A připomněla, že  zaměstnanci nemají možnost klientům odebrat například zapalovače. "Klienti se mohou úplně volně pohybovat, přijdou se sirkami a zapalovači. Požáry jsme v minulosti podchytili," dodala starostka.

Policie teď tragickou událost šetří jako obecné ohrožení z nedbalosti.

"Je to pro nás velká tragédie, domov patří odjakživa k našemu městu. Známe ty klienty od dětství a já sama to velice těžce nesu," řekla novinářům starostka Gavdunová, která nechala na radnici odpoledne vyvěsit černou vlajku.

Ve městě je několik objektů, které slouží lidem s nějakým druhem postižení. Místní se shodují, že s jejich klienty nejsou žádné problémy. "Jsou to celkem slušní kluci. Dřív s nimi chodily vychovatelky, teď bývají na vycházkách i sami," uvedla Olga Císařová. "Jsou v pohodě. Občas je potkávám venku, žádný problém," poznamenal šestnáctiletý Martin.

Byli pro nás jako rodina

Přeživší muže ubytuje město dočasně v dalších objektech. "Jsou to často lidé, o které se jejich vlastní rodina nestará, my jsme jejich rodina," řekla starostka. Pomoc nabídl Ústecký kraj, okolní obce i stát. "Chci poděkovat za vlnu solidarity, která se na základě této události zvedla," zdůraznila Gavdunová.

Zítra ráno budou zaměstnanci úřadu práce ve Vejprtech vyplácet od 08:00 mimořádnou okamžitou pomoc. "Tam lze využít částku až 50 000 korun na každého klienta," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Ústecký kraj je pak připraven uvolnit pomoc ze svého fondu pro mimořádné události a hejtmanství může navíc požádat i o pomoc z obdobného fondu státního. "Můžeme pomoci částkou až pět milionů korun," uvedla ministryně Maláčová.

Stát podle ní pomůže s obnovou zařízení. Řekla také, že v novele zákona o sociálních službách její úřad poprvé nastavuje personální standardy. "Chceme, aby bylo maximálně 13 klientů na pečujícího pracovníka. Myslím, že to velmi pomůže v takto kritických situacích," dodala. Podle starostky je ale velmi těžké na tyto pozice sehnat zaměstnance. Zvláště v pohraničí.

Požár s osmi oběťmi ve Vejprtech je druhý nejtragičtější v Česku od roku 1990, stejně lidí zemřelo v květnu 1995 v hotelu Olympik. Nejhorší byl požár v říjnu 2010, kdy v drážní budově u pražského autobusového nádraží na Florenci zemřelo devět bezdomovců.

V Ústeckém kraji si lidé pamatují také neštěstí v severočeském Měděnci, který leží zhruba 15 kilometrů od Vejprt. V roce 1984 tam oheň zachvátil Ústav sociální péče. Při požáru tehdy zahynulo 26 chovanek a událostí se pak v roce 1991 inspiroval režisér Filip Renč při natáčení filmu Requiem pro panenku.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy