Čínská velvyslankyně přišla v úterý na Hrad. Krátce poté vyšlo prohlášení o respektování Číny

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 10. 2016 23:11
V úterý večer vydal prezident, premiér a předsedové obou parlamentních komor společné prohlášení, ve kterém se mluvilo o respektu k "územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí". Šlo zejména o reakci na setkání ministra kultury Daniela Hermana s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. Před vydáním tohoto prohlášení navštívila Hrad čínská velvyslankyně, kde se setkala s ředitelem zahraničního odboru kanceláře prezidenta Hynkem Kmoníčkem. Ten ji na schůzce ujistil, že Česko politiku vůči Číně nezměnilo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Krátce před vydáním prohlášení nejvyšších českých ústavních činitelů o vztazích s Čínou přišla v úterý na Hrad čínská velvyslankyně. Uvedl to ve středu Český rozhlas Radiožurnál. Podle rozhlasu se schůzka týkala návštěvy tibetského duchovního vůdce dalajlámy v Česku a po setkání ústavní činitelé sdělili v prohlášení, že setkání českých politiků, včetně ministrů, s dalajlámou nejsou výrazem změny politiky České republiky vůči Číně.

Na Hradě se čínská velvyslankyně setkala s ředitelem zahraničního odboru kanceláře prezidenta Hynkem Kmoníčkem, který rozhlasu schůzku potvrdil. Ve večerních Událostech, komentářích České televize ale Kmoníček uvedl, že se s čínskou velvyslankyní osobně potkal naposledy zhruba před deseti dny. "U mě nebyla," odpověděl Kmoníček na otázku, zda byla velvyslankyně na Hradě i v úterý.

Podle Radiožurnálu přišla velvyslankyně v úterý v podvečer. Večer pak čtyři nejvyšší ústavní činitelé – prezident, premiér a předsedové obou parlamentních komor – vydali prohlášení, ve kterém mimo jiné mluví o respektu k "územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí".

Chápat setkání několika českých politiků s dalajlámou jako změnu oficiální politiky Česka, by vrcholní ústavní činitelé podle prohlášení považovali za nešťastné. S dalajlámou se v úterý mimo jiné sešel ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) či jeho stranický šéf a vicepremiér Pavel Bělobrádek.

Kmoníček podle rozhlasu čínskou velvyslankyni při schůzce ujistil, že Česko politiku vůči Číně nezměnilo. "Česká republika je svobodná země. My nebudeme omezovat ani své návštěvníky, ani to, kdo se s nimi setkává. Nicméně vládní politika umožňuje členům vlády pouze něco. Tedy se členové vlády budou chovat tak, jak se chovají členové vlády, to jest, že mají stejný názor jako v okamžiku, kdy souhlasili se strategickým partnerstvím s Čínskou lidovou republikou," řekl Radiožurnálu.

Sympatizanti dalajlámy se ve středu s tibetským vůdcem sešli na půdě Senátu a některé vysoké školy vyvěsily tibetskou vlajku, aby daly najevo, že tón prohlášení podle nich překročil standardy diplomatického protokolu.

Deklarace ústavních činitelů byla zbytečná, nechápu distanc premiéra. Šlo mi ale hlavně o to podpořit ministra Hermana, říká ministr financí Babiš | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy