Čínská velvyslankyně přišla v úterý na Hrad. Krátce poté vyšlo prohlášení o respektování Číny

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 10. 2016 23:11
V úterý večer vydal prezident, premiér a předsedové obou parlamentních komor společné prohlášení, ve kterém se mluvilo o respektu k "územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí". Šlo zejména o reakci na setkání ministra kultury Daniela Hermana s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. Před vydáním tohoto prohlášení navštívila Hrad čínská velvyslankyně, kde se setkala s ředitelem zahraničního odboru kanceláře prezidenta Hynkem Kmoníčkem. Ten ji na schůzce ujistil, že Česko politiku vůči Číně nezměnilo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Krátce před vydáním prohlášení nejvyšších českých ústavních činitelů o vztazích s Čínou přišla v úterý na Hrad čínská velvyslankyně. Uvedl to ve středu Český rozhlas Radiožurnál. Podle rozhlasu se schůzka týkala návštěvy tibetského duchovního vůdce dalajlámy v Česku a po setkání ústavní činitelé sdělili v prohlášení, že setkání českých politiků, včetně ministrů, s dalajlámou nejsou výrazem změny politiky České republiky vůči Číně.

Na Hradě se čínská velvyslankyně setkala s ředitelem zahraničního odboru kanceláře prezidenta Hynkem Kmoníčkem, který rozhlasu schůzku potvrdil. Ve večerních Událostech, komentářích České televize ale Kmoníček uvedl, že se s čínskou velvyslankyní osobně potkal naposledy zhruba před deseti dny. "U mě nebyla," odpověděl Kmoníček na otázku, zda byla velvyslankyně na Hradě i v úterý.

Podle Radiožurnálu přišla velvyslankyně v úterý v podvečer. Večer pak čtyři nejvyšší ústavní činitelé – prezident, premiér a předsedové obou parlamentních komor – vydali prohlášení, ve kterém mimo jiné mluví o respektu k "územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí".

Chápat setkání několika českých politiků s dalajlámou jako změnu oficiální politiky Česka, by vrcholní ústavní činitelé podle prohlášení považovali za nešťastné. S dalajlámou se v úterý mimo jiné sešel ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) či jeho stranický šéf a vicepremiér Pavel Bělobrádek.

Kmoníček podle rozhlasu čínskou velvyslankyni při schůzce ujistil, že Česko politiku vůči Číně nezměnilo. "Česká republika je svobodná země. My nebudeme omezovat ani své návštěvníky, ani to, kdo se s nimi setkává. Nicméně vládní politika umožňuje členům vlády pouze něco. Tedy se členové vlády budou chovat tak, jak se chovají členové vlády, to jest, že mají stejný názor jako v okamžiku, kdy souhlasili se strategickým partnerstvím s Čínskou lidovou republikou," řekl Radiožurnálu.

Sympatizanti dalajlámy se ve středu s tibetským vůdcem sešli na půdě Senátu a některé vysoké školy vyvěsily tibetskou vlajku, aby daly najevo, že tón prohlášení podle nich překročil standardy diplomatického protokolu.

Deklarace ústavních činitelů byla zbytečná, nechápu distanc premiéra. Šlo mi ale hlavně o to podpořit ministra Hermana, říká ministr financí Babiš | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy