Dalajláma provádí v Česku protičínskou separatistickou činnost. Nemluvte s ním, varuje Peking

Barbora Němcová Lukáš Prchal Barbora Němcová, Lukáš Prchal
19. 10. 2016 15:30
Čína se ohradila proti setkání českého ministra kultury s dalajlámou. "Ministr kultury Daniel Herman a další přední čeští politici se setkali se 14. dalajlámou, který v České republice provádí protičínskou separatistickou činnost," řekla ve středu na tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua-čchun Jing. Čínská ambasáda poskytla Aktuálně.cz překlad jejího vystoupení. Peking podle mluvčí proti setkávání důrazně protestuje a staví se proti tomu, aby úřední osoby kterékoliv země s dalajlámou vstupovaly do jakékoliv formy kontaktu.
Čínský prezident Si Ťin-pching s českým prezidentem Milošem Zemanem.
Čínský prezident Si Ťin-pching s českým prezidentem Milošem Zemanem. | Foto: Jakub Plíhal

PrahaČíňané protestují proti setkání českých ústavních činitelů s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou.

"Ministr kultury Daniel Herman a další přední čeští politici se setkali se 14. dalajlámou, který v České republice provádí protičínskou separatistickou činnost," řekla ve středu na tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua-čchun Jing. Čínská ambasáda poskytla Aktuálně.cz překlad jejího vystoupení.

Čína navíc důrazně protestuje proti setkávání s dalajlámou. "Dalajláma je politický exulant," konstatuje mluvčí Chua-čchun Jing a staví se proti tomu, aby "úřední osoby kterékoliv země s dalajlámou vstupovaly do jakékoliv formy kontaktu".

V prohlášení ministerstvo rovněž píše, že Čína zaznamenala prohlášení prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky a dalších, kteří zdůraznili, že česká vláda dodržuje politiku jedné Číny a uznává, že Tibet je součástí Číny.

"Doufáme, že česká strana bude s Čínou vždy postupovat ve stejném směru, co se týká bilaterálních vztahů, a bude spolu s čínskou stranou konkrétními kroky chránit současné dobře se rozvíjející čínsko-české vztahy," stojí v prohlášení.

Ministr kultury Daniel Herman se v úterý setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou, což večer vyústilo ve společné prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, kteří se od schůzky distancovali.

"Když jde v takovém prohlášení o zachraňování nějakého partnerství, pak si myslím, že to partnerství stojí na hodně hliněných nohách," řekl Aktuálně.cz Herman, podle nějž jeho setkání nenaruší vztahy s Čínou.

"Myslím si, že v tuto chvíli je to do jisté míry skutečně hra o páteř naší země. A to je něco, čeho si velmi vážím a cením. Boj o páteř patří k hlubokým tradicím naší země už od středověku. Doby, kdy naše páteř byla gumová, se nám nevyplácely," dodal Herman.

Vyjádření ministerstva zahraničí Čínské lidové republiky

Dne 18. října se ministr kultury ČR a další přední čeští politici setkali se 14. dalajlámou, který v České republice provádí protičínskou separatistickou činnost. Čínská strana v reakci na tuto skutečnost vyjadřuje silnou nespokojenost a důrazný protest. Náš postoj je konzistentní a jasný. 14. dalajláma je politický exulant, který se v zahraničí pod maskou náboženství dlouhodobě věnuje protičínským separatistickým aktivitám. Důrazně se stavíme proti tomu, aby úřední osoby kterékoliv země s dalajlámou vstupovaly do jakékoliv formy kontaktu.

Zaznamenali jsme, že v reakci na setkání několika českých politiků s dalajlámou učinili prezident České republiky, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny a předseda vlády ČR společné prohlášení a další prohlášení vydalo také Ministerstvo zahraničních věcí ČR. V těchto prohlášeních bylo znovu potvrzeno a zdůrazněno, že česká vláda dodržuje politiku jedné Číny, respektuje svrchovanost a územní celistvost Číny a uznává, že Tibet je součástí Číny. Doufáme, že česká strana bude s Čínou vždy postupovat ve stejném směru co se týká bilaterálních vztahů a bude spolu s čínskou stranou konkrétními kroky chránit současné dobře se rozvíjející čínsko-české vztahy.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy